А до наступних виборів залишається два роки. Наступного вівторка під парламент прийдуть активісти й навіть народні депутати, обрані за цією ж системою. Нагадувати про обіцяне.
2014 року у Херсоні у переддень парламентських виборів мотивують голосувати за Віталія Хомутинника гречкою. Депутати на вибори витратилися недаремно. А от Литвин роздавав дощовики й обіцяв гроші. Обидва вже третій рік у парламенті.
Читайте також: Скасування депутатської недоторканості: що принесуть мирні масові акції 17 жовтня
У вересні цього року на Житомирщині Борислав Розенблат відкриває дитячий майданчик. Очевидно, попри зняття недоторканності та судові справи, він знову цілить у парламент. І якщо не змінити систему – у нього є шанс.
"Розенблат – це насправді явище, а не прізвище. Люди, які купують бідних людей, дуже обурені розслідуванням Антикорупційного бюро говорять, що це хороша людина яка багато зробила для міста і готові знову за нього голосувати", – зазначає голова Антикорупційного комітету Єгор Соболєв.
Мажоритарну систему, за якою обрали половину депутатів у парламенті, потрібно взагалі скасувати. За словами Сергія Лещенка, 70% підкупів виборців здійснюють саме в одномандатних округах.
Депутат Мартиненко став депутатом завдяки мажоритарного округу. Він став символом української корупції в парламенті. Розенблат з Житомирщини, Онищенко – з Київської області, Довгий – мажоритарник з кіровоградської. Чотири прізвища і всі одіозні мажоритарники. Тому що мажоритарка – легкий спосіб потрапити в парламент,
– прокоментував народний депутат із фракції БПП Сергій Лещенко.
Пропорційна система, за якою нині обирають іншу частину парламенту, теж не годиться. Бо нині це скоріше фан-клуб лідера політичної партії, оскільки список формує він, і той фіксований. Світлана Заліщук, яка в парламент зайшла під номером 17 від БПП, запевнила, хто на якому місці буде – мають вирішувати виборці безпосередньо на дільниці. Тоді в перших рядах, в прохідному списку партії будуть ті, кому люди вірять найбільше.
"Такі зміни зробили багато європейських країн, і це була спроба боротись з монополією лідера на формування цього списку. В Україні це актуально. Не секрет що за гроші в Україні ставлять в прохідний список конкретних людей-спонсорів, тих, які дають найбільше грошей", – висловила свою думку Світлана Заліщук.
Наразі вже зареєстрували декілька законопроектів про відкриті списки. І поставити їх на розгляд парламенту – перша вимога протестувальників. Проте жодна виборча система не зможе відфільтрувати хороших від поганих. Тож депутата, який скоїв злочин, потрібно карати як усіх. А для цього варто скасувати недоторканність.
Власне це друга вимога протесту, котрий відбудеться 17 жовтня під стінами парламенту. Третє, що вимагатимуть активісти – створення Антикорупційного суду.