Cхема: Переїзд в Україну на постійне місце проживання

Період існування схеми: 2001-2012 роки

Як працювала схема

Відповідно до Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (втратив чинність) ввезені транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТЗЕД не підлягають обкладенню митом та податками у разі переселення на постійне місце проживання.

Законом були передбачені умови звільнення від оподаткування:

- особа є власником такого транспортного засобу не менше року;
- перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року.

Громадянин України виїжджав до іншої країни, зазвичай Республіки Молдова, на постійне місце проживання, де ставав на консульський облік із проставленням в українському закордонному паспорті відмітки "Прийнятий на консульський облік ПОСТІЙНО".

Після цього купувався автомобіль та реєструвався на громадянина. По закінченню річного терміну автомобіль знімався з реєстрації, а громадянин вертався на постійне місце проживання в Україну та розмитнював авто без сплати податків.

За законом розмитнене авто такі громадяни не мали права відчужувати або передавати в користування іншим особам до закінчення річного терміну вже постійного проживання в Україні. Однак ця заборона часто порушувалася.

Маючи 2 закордонних паспорти, громадянин міг одночасно "вести" схему з двома автомобілями. А виїжджаючи цілою сім’єю декілька авто одночасно.

Цікаві факти

Схему було викрито внаслідок спільної перевірки, в ході якої виявилося, що цілий ряд відміток "Прийнятий на консульський облік ПОСТІЙНО" були підробленими та не містили необхідних реквізитів. Також іноді подавалися підроблені документи про реєстрацію автомобіля "заднім числом". Крім того, велика кількість громадян мала декілька паспортів.

Визначити справжню кількість ввезених таким чином авто доволі важко, оскільки легальне ввезення відбувається за таким же принципом. Однак, скоріше за все необхідно вести мову про кілька тисяч автівок.