Євробонди – це облігації, які Україна випускала до активної фази бойових дій, терміни погашення яких наступили у 2022 – 2023 роках. Економіст, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пояснив 24 Каналу детальніше про загрозу дефолту.

Дивіться також Уряд прогнозує, що темпи споживчої інфляції знизяться до 2027 року

Чи буде в Україні дефолт

Економіст зазначив, що загальний обсяг держборгів України становить 20 мільярдів доларів. Однак комерційні папери, які обертаються на вільному фінансовому ринку, котируються. Тобто по них можна хоч сьогодні отримати гроші, продавши їх на фінансових ринках чи біржах.

Станом на 2 липня долар українських євробондів можна купити за 40 центів. Україна запропонувала кредиторам угоду, яка скорочує 60% від поточної вартості боргів, але кредитори вважають, що 22% було б розумніше. Така величезна дохідність точно не сприятиме відновленню української економіки.

Важливо Виплати для пенсіонерів, заяви на субсидії та заходи проти ухилянтів: що зміниться у липні

МВФ зацікавлений у тому, щоб Україна домовилася про списання боргів, але угода здається малоймовірною у відведений час. Реструктуризація напряму залежить від дати закінчення війни, швидкості відновлення економіки, надходження інвестицій та спроможності генерувати гроші для погашення боргу.

Багато що залежить від ступеня підтримки Заходу. Платники податків можуть втомитися віддавати мільярди. Дональд Трамп, який скептично ставився до виділених сум, дедалі більш імовірно, що повернеться до Білого дому в листопаді.

Я чомусь впевнений, що вдасться досягти консенсусу. Тому що нашим партнерам, країнам Європейського Союзу, американцям буде надзвичайно важко потім розв'язувати питання з макрофінансовою допомогою Україні, якщо Україна раптом потрапить в ситуацію дефолту,
– наголосив Олег Пендзин.

Дефолт – це відмова країни від виконання зобов'язань, яке тягне за собою арешт майна в інших юрисдикціях та здійснення примусового вилучення певних активів для погашення боргу. Дуже серйозні речі, але є сподівання, що Україні вдасться домовитися про продовження мораторію на виплати за боргами.

Не пропустіть Економічні виклики: Україну очікує уповільнення зростання ВВП та зростання курсу долара

Міжнародний валютний фонд напряму говорить кредиторам: якщо вони підуть на жорсткіші умови, Україна буде неспроможна виплачувати борги. Це може призвести до ситуації, коли нашу державу знову примушуватимуть обговорювати питання реструктуризації. Кредиторам потрібно одразу погодитися на плюс-мінус прийнятні умови, тоді вони матимуть більші гарантії повернення коштів.