ІТ може стати рушієм української економіки

Асоціація IT Ukraine представила результати дослідження галузі за підсумками воєнного стану 2022 року. Відтак, IT стала однією з провідних індустрій української економіки й стрімко зростає щороку.

Читайте також Українська IT створила сайт, де можна знайти місце для роботи зі світлом та інтернетом

Перед повномасштабним вторгненням український IT-сегмент показував стале зростання – за прогнозами аналітиків, сфера інформаційних технологій приносила Україні 4% ВВП.

У порівнянні з попереднім роком сфера інформаційних технологій принесла Україні 6 мільярдів доларів експортного виторгу та досягла 10% зростання.

  • А у наступні чотири роки ІТ-сфера мала забезпечити країні від 37 до 44 мільярдів доларів експортного виторгу.
  • До того ж індустрія серйозно підживлює український бюджет – за 2021 рік представники галузі сплатили 23,5 мільярда гривень податків і зборів.

За інформацією від DOU, попри нестабільну ситуацію в країні, експерти дають доволі оптимістичні прогнози щодо майбутнього ринку: запит на айтівців залишатиметься високим, а сама IT-сфера може стати новим головним рушієм економіки.

Як бізнес підлаштувався до війни

Попри постійне руйнування інфраструктури України, обстріли, окупацію та міграцію робочої сили, серед експортоорієнтованих галузей лише ІТ-індустрія збільшила обсяги експорту відносно минулого року, інші ж зазнали істотних втрат.

  • Згідно з опитуванням IT Ukraine, 57% ІТ-компаній планували відкриття нових офісів та філій у 2022 році. Але лише чверті вдалось це зробити.
  • Проте 34,3% опитаних компаній успішно пристосувались до нових реалій. А більше ніж 43% очікують зростання обсягів бізнесу й надалі.

Генератори, старлінки та офіси за кордоном

За словами CEO і співзасновника компанії Beetroot Андреаса Флодстрома, блекаути критично не вплинули на роботу компаній, особливо рекрутерів. Адже вони перебувають в різних містах, можуть підстраховувати один одного.

Однак, співбесіди доводиться планувати з урахуванням графіку відключень електроенергії, і це іноді додає стресу. А кандидати просять більше часу на виконання тестового завдання, адже змушені брати до уваги можливі блекаути.

Цікаво Європейські техкомпанії втратили 400 мільярдів доларів вартості: війна в Україні серед причин

У коментарі 24 Каналу Ярослав Любінець, співзасновник та голова Ради директорів SoftServe, розповів, що, до прикладу, всі офіси SoftServe в Україні оснащені потужними промисловими генераторами, деякі з них були закуплені ще у 2014 році.

Ярослав Любінець

Співзасновник та голова Ради директорів SoftServe

Ми сформували запаси деталей для їхнього ремонту на випадок, коли це буде потрібно, і закупили запасні мобільні генератори. Маємо також домовленості з постачальником пального, аби робота не зупинялась за жодних обставин.

Крім того, всі офіси SoftServe мають по декілька незалежних каналів Інтернет, в тому числі старлінки. Тому попри масовані атаки об'єктів української інфраструктури, перебої з електропостачанням поки не вплинули суттєво на роботу компанії.

Відтак, переміщувати свої офіси за кордон, якщо ситуація з електроенергією погіршиться, компанія не має потреби, адже вона давно має центри розробки в Польщі, Болгарії, Румунії, Мексиці, Колумбії та Чилі.

Є й погані новини

За даними платформи Djinni, у 2022 році кількість IT-вакансій знизилася на 21% — пропозиція на ринку праці перевищує попит.

Сергій Корольов, керуючий директор в Railsware, у NV Бізнес зауважив, що ефект війни негативно відобразився на IT-індустрій в Україні:

  • Розрив між кількістю вакансій і претендентів зростає.
  • Компанії прагнуть скорочувати витрати,
  • Клієнти вагаються, чи продовжувати співпрацю з українськими командами.
  • Хоч українські айтівці вміють досягати результатів за будь-яких умов, часті блекаути й інфраструктурні проблеми виглядають значним ризиком для іноземних партнерів.

Яке майбутнє чекає на ринок IT

За словами співзасновника SoftServe, Україна є важливим гравцем на ринку ІТ-талантів, і вона ним залишиться й надалі.

Наші ІТ-фахівці добре працюють, насамперед в розробці нових продуктів, створенні інноваційних рішень, і цим вже встигли завоювати визнання клієнтів. До порівняння, ІТ-компанії з Індії чи азійських країн більше орієнтовані на підтримку великих систем, на об'ємні процеси. Тому сценарій, коли більшість клієнтів повністю перейдуть працювати на інші ринки талантів – малоймовірний, якщо стан безпеки та інфраструктури не погіршиться значною мірою,
– запевняє співрозмовник.

Після перемоги в Україну надходитиме багато іноземних інвестицій, більше глобальних компаній відкриватимуть свої представництва, прийдуть нові технології та ідеї. Більше українських ІТ-спеціалістів будуть обирати різноманітні локації для роботи та проживання. А отже конкуренція за таланти посилиться.