GameFi поєднує у собі два елементи: відеоігри та DeFi. Ця нетрадиційна технологія для ігор функціонує на основі блокчейну. У ній гравці можуть отримати гроші за гру, виконуючи різні завдання. Що цікаво, GameFi нероздільно пов'язана зі сферою Web3, що є інтернет-технологією наступного покоління.
Читайте також Основа та безпека: блокчейн – новий захисник даних
Від "платити, щоб грати" до "грати, щоб заробляти"
Перші традиційні відеоігри з'явилися у 50-х роках минулого століття. Поштовхом до їх створення став розвиток програмованих комп'ютерів для військових цілей. Так спершу учений Алекс Бронштейн реалізував гру в шахи на комп'ютері, а згодом Джон Беннет створив комп'ютер, здатний грати в просту математичну гру під назвою "нім".
- Єдиним мінусом традиційних ігор була необхідність купувати кожен наступний раунд. Ця індустрія мала назву pay-to-play (P2P) і стала однією з найприбутковіших.
- Однак з появою ігрових консолей і ПК з'явилися й нові можливості, як-от інші форми оплати. Йдеться про купівлю підписок на ігри, або ж загалом можливість купити усю гру. Часто за одноразову плату гравцям розблоковувалися деякі предмети персонажів гри тощо.
- Згодом з'явилась бізнес-модель free-to-play, тобто безплатний ігри. За нею гравець отримував базову гру задарма, що стимулювало надалі купувати предмети, локації та додаткові життя для персонажа.
- Як модель P2P, так і F2P не давали можливості геймеру монетизувати свій досвід, тобто отримувати кошти за витрачений час у грі. Втім, з часом все змінилося.
За півстоліття ігрова індустрія еволюціонувала до нових масштабів, якіснішої графіки та сюжетів. А вже у 21 столітті світ познайомився із блокчейном, який змінив чимало сфер нашого життя: охорону здоров'я, торгівлю, банкінг, у тому числі й традиційне уявлення про ігри.
Все почалося зі створення фінансової системи DeFi (децентралізованих фінансів) на основі блокчейну, яка працює незалежно від будь-яких органів управління. Завдяки їй гравець має розширені можливості: змога купувати, продавати, передавати, заробляти та захищати свої цифрові активи. Саме цю систему використали у GameFi.
Як працює GameFi: головні переваги
Насправді запровадження блокчейну в індустрію відеоігор було питанням часу. Адже це багатофункціональний інструмент. Першою в історії блокчейн-грою стала CryptoKitties на базі блокчейну Ethereum. Її створили у 2017 році, а користувачі могли торгувати своїми віртуальними домашніми улюбленцями на NFT-маркетплейсах.
Перші блокчейн-ігри / Фото – Shutterstock
Після цього були створені й інші проєкти: Ether Shrimp Farm, Pepe Farm та Ether Cartel тощо.
- Відрізняє GameFi від традиційних відеоігор те, що у першому випадку гравцям дозволено переносити елементи ігор віртуального світу в інші: зброя, костюми, різні предмети та персонажі гри тощо. Крім того, GameFi має за мету у майбутньому створити поєднану екосистему, де ігрові атрибути можна було б переносити з однієї гри до іншої.
- Не менш важливим є те, що гравець GameFi може не платити, щоб грати (P2P). Натомість він грає, щоб заробляти, тобто play-to-earn (P2E). А також є направлення L2E (learn to earn), коли людина може вчитися, щоб заробити у формі гри.
- А це вже про фінансовий прибуток та можливість мати контроль над своїми ігровими активами. Відтак ви отримуєте можливість торгувати ігровими елементами, до прикладу, на маркетплейсах NFT, а свої доходи в грі продавати на криптобіржах.
Найпопулярніші Web3 ігри у 2022 та 2023 роках
У 2023 році найбурхливішу хвилю популярності серед користувачів викликали такі проєкти криптоігор:
- Nine Chronicles (WNCG);
- Axie Infinity (AXS);
- DeFi Kingdoms (DFK);
- Dragon Crypto Gaming (DCG);
- Aurory (AURY).
На порозі масового впровадження блокчейн
Отже, GameFi змінила сприйняття відеоігор завдяки всім можливостям блокчейну і криптовалют. Це дозволило геймерам отримати більше унікальних і захопливих вражень.
- Блокчейн дозволяє гравцям володіти унікальні цифрові активи від ігрових предметів до валют та персонажів. Ці активи зберігаються в блокчейні, що надає гравцям повний контроль над своїми власними активами, незалежно від розробників гри.
- Блокчейн дозволяє створити нові моделі економіки в грі, що базуються на криптовалютах та токенах. Гравці можуть отримувати винагороду за свою активність в грі, виконання завдань або досягнення певних цілей.
Спробувати варто вже
За результатами Global Skill Report 2022, Україна увійшла в десятку країн світу в рейтингу технологічних навичок. В останні роки ми справді демонструємо високу динаміку впровадження нових технологій. І одними із тих, хто інтенсивно працює з цим, є криптобіржа WhiteBIT. Вона задає рівень в криптоіндустрії, маючи цілу екосистему продуктів.
Не секрет, що розвиток технології блокчейн та криптовалют – це нова реальність нашого покоління. Люди завдяки цьому можуть отримати лише переваги. Візьмемо, до прикладу, ігри у метавсесвіті, де можна отримати заробіток від проведеного часу там.
Відтак сектор GameFi стає індустрією, яка має потенціал назавжди змінити традиційний геймінг. Та для цього варто спробувати розібратися у блокчейні, невзаємозамінних токенах (NFT), цифрових активах та отримати доступ до можливостей, які дає ця сфера.