Олег Попенко, експерт з ЖКП, у коментарі 24 Каналу пояснив, що якщо йдеться про аварійні відключення, то вони відбуваються по команді диспетчера Укренерго, а самі відключення електроенергії проводять обленерго в кожному регіоні.

Читайте також Світло може коштувати майже 5 гривень: який тариф буде влітку

Попенко зауважує, що планові відключення мають дещо інший алгоритм.

  • Спочатку органи місцевого самоврядування готують списки об'єктів та передають їх в обласну військову адміністрацію.
  • Згодом там затверджують, які об'єкти потрібно відключати, а які ні.

Попенко зауважує, що українцям не лише влітку треба готуватися до відключень, але й взимку. Крім того, тривати такі відключення можуть навіть декілька років.

Олег Попенко

Експерт з ЖКП

Як ви бачите, коли у нас йде похолодання, люди активно користуються обігрівачами, кондиціонерами, адже немає сонця. Все це веде до того, що електроенергія буде відключатися.

За словами експерта, відновити генерацію навіть у середньостроковій перспективі вкрай важко. Саме тому в найближчі декілька років Україна не зможе швидко розв'язати проблему з генерацією.

Українці повинні бути готові до того, що постійної електроенергії може не буде в будинках на найближчі декілька років. Будуть або аварійні, або планові відключення. Особливо це належить до періодів влітку, коли буде дуже жарко, та взимку, коли не вистачає генерації,
– додає Попенко.

Як пояснює Попенко, в Україні скасували мораторій щодо стягнення штрафів за ЖКП 1 січня 2024 року. З того часу відключення боржникам тривають постійно.

Вже з кінця січня почались перші відключення. Тобто боржникам, які мають заборговані за електроенергію місяць-два, приходять та відключають електроенергію,
– каже експерт.

  • Як пояснюють в Міненерго, в Україні скасували мораторій на нарахування та стягнення штрафів та пені, нарахованих на заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги населенням.
  • Також, заборону скасували на припинення, або зупинення надання житлово-комунальних послуг за заборгованість на тих територіях, які не відносяться до можливих бойових дій та окупованих територіях.

Таким чином, постачальники електричної енергії мають право припинити електроживлення побутовим споживачам за заборгованість з оплати.

  • Електропостачальник попереджає споживача не пізніше, ніж за 10 робочих днів до відключення.
  • Якщо споживач не погоджується із сумою заборгованості, він має право звернутися до електропостачальника для того, щоб перевірити дані про обсяги спожитої електроенергії, або ж до суду.
  • У період розгляду питання за спожиту електроенергію в суді відключення не відбувається.

Відновити ж електроживлення можна одразу після сплати заборгованості в повному розмірі. Але у випадку, коли коштів не вистачає, можна звернутися до електропостачальника та укласти договір про реструктуризацію заборгованості.