Зараз всі українці отримують електрику від монополіста – місцевого обленерго. І відмовитись та знайти альтернативу – майже не можливо. Та незабаром зможуть обирати постачальника та вигідні тарифи – як мобільних операторів.
Закон про ринок електроенергії писали два роки, кілька разів виносили на голосування, розглянули 1,5 тисячі правок і буквально "продавили" у залі парламенту в березні. Бо це була одна з вимог МВФ. І ось нарешті закону зелене світло дав і Президент.
Зараз уся електроенергія, яку виробляють станції, потрапляє на так званий оптовий ринок. А звідти через приватні обленерго до споживачів. Тариф встановлює держава. І люди не мають права вибору.
З 1 липня 2019 року на ринок прийде конкуренція. Українці зможуть обирати постачальника енергії за привабливими для себе тарифами. І не тільки для будинку, а навіть для однієї квартири.
Електричні мережі залишаться у власності обленерго. Вони будуть зобов'язані надати до них рівний доступ всім компаніям-постачальникам. Люди платитимуть два тарифи – один за отриману електроенергію.
Другий – так звану абонплату за користування мережею. Субсидії обіцяють зберегти. А от самі обленерго – продавати електрику не матимуть права.
Обленерго створять свої компанії, які і будуть продавати через ці мережі скоріш за всього. Але вони будуть цей продаж здійснювати на рівних умовах,
– розповів голова Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Лев Підлісецький.
Наприклад, у Великий Британії на спеціальному сайті споживач може дізнатися тарифи різних постачальників, види тарифів – наприклад, денний чи нічний, додаткові умови, оформити річний або місячний пакет. А також за допомогою свого поштового індексу дізнатись, які компанії працюють у регіоні, та порівняти їхні пропозиції.
Що більше буде постачальників на ринку, то нижчий буде тариф, впевнені експерти. Однак новий закон автоматично не скасовує монополію. Кажуть, потрібно активно залучати приватних інвесторів.А також об'єднати українську систему електроенергії із системами сусідніх країн.
До прикладу, два роки тому схожу реформу здійснили на ринку газу. Нових трейдерів з'явилось небагато. А більшість облгазів - на папері створили компанію-постачальника та компанію з утримання. Та і конкуренція не врятує, якщо мережі старі. Модернізація коштуватиме майже 20 мільярдів гривень.
Читайте також: Закон про ринок електроенергії: що він нам готує
Нагадаємо, відповідний закон у другому читанні депутати Верховної Ради успішно прийняли 13 квітня. "За" проголосувало 277 народних депутатів.