Ще до затвердження відповідного указу Верховною Радою Президент України Петро Порошенко запевнив, що запровадження воєнного стану жодним чином не зачепить права та свободи звичайних українців, натомість стосуватиметься здебільшого військових підприємств.
Читайте також: Коли в Україні почав діяти воєнний стан і коли він закінчиться
Спеціалісти порталу domik.ua проаналізували, як запровадження воєнного стану в Україні позначиться на ринку нерухомості.
По стрибку курсу долара та євро вже можна зробити висновок, що економічні наслідки із запровадженням воєнного стану в країні таки будуть.
Читайте також: Як будуть працювати банки в умовах воєнного стану в Україні
Як змінився курс валют після прийняття рішення про воєнний стан?Після голосування за запровадження воєнного стану у Верховній Раді 26 листопада, у вівторок, 27 листопада, валюта несуттєво дододала у ціні в порівнянні з показниками понеділка. Так, долар подорожчав на 9 копійок і його офіційний курс становив 7 гривень 89 копійок. Євро зросло трохи більше – на 15 копійок, його офіційний курс був зафіксований на рівні 31 гривню 70 копійок.
А як це позначиться на ринку нерухомості?
Вторинний ринок нерухомості
За прогнозами спеціалістів, різка зміна курсу гривні призведе до "ступору" на вторинному ринку. Оскільки покупці навряд чи захочуть купувати квартири за старими цінами, а продавцям, у свою чергу, знадобиться приблизно квартал, щоб зрозуміти ситуацію на ринку і знизити ціни.
Первинний ринок нерухомості
Аналітики зазначають, що нестабільність на валютному ринку зможуть вигідно використати ті, хто саме планує придбати житло в новобудові.
Більшість забудовників прив'язують ціну своїх об'єктів до курсу долара США. Якщо курс гривні різко обвалиться, то у власників валютних заощаджень буде час, щоб зробити вигідний обмін і купити квартиру в новобудові у забудовників, які не підвищать ціну в гривні.
Низка забудовників в Україні все ж декларує ціну на житло у своїх новобудовах в національній валюті і запевняють, автоматично не підвищуватимуть вартість квадратних метрів при зміні курсу гривні.
Що таке воєнний стан?Це не оголошення війни, а особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у випадках збройної агресії проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, закон України "Про правовий режим воєнного стану", а також указ президента. Аби рішення РНБО вступило в силу, за неї має проголосувати Верховна Рада. Закон про правовий режим воєнного стану передбачає низку положень щодо зміни прав і свобод громадян, однак не обов'язково всі вони будуть введені. Вичерпний перелік прав і свобод людини як громадянина, які протягом дії воєнного стану будуть обмежені, та термін їх обмеження, має міститися в Указі Президента.
Що треба знати про воєнний стан в Україні: дивіться відео