Попит на літій

Серед провідних виробників електрокарів першість займає всесвітньо відома компанія Tesla, що належить підприємцю та винахіднику Ілону Маску. Згідно з дослідженнями Міжнародного енергетичного агентства (IEA), якщо у 2014 році у світі було 400 тисяч електрокарів, то у докризовий 2019 рік їхня кількість сягнула 7,2 мільйона. Хоча 2019 року електрокари складали лише 1% автопарку, вже до 2030 року IEA очікує, що їх кількість зросте від 140 до 245 мільйонів одиниць.

Цікаво Секрети успіху Ілона Маска: 7 порад від мільярдера і "технокороля"

На зростання кількості електроавтомобілів, а відповідно і потребі у літію, оскільки вони працюють на літійно-іонних акумуляторах, вплине й те, що багато країн вирішили заборонити використання автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння у найближчі 20 – 30 років. Відповідно попит на електрокари збільшиться у найближчі роки.

Швейцарський інвестиційний банк UBS прогнозує зростання попиту на літій у кілька разів до 2030 року. Так, доля електромобілів серед усіх проданих автомобілів може сягнути 20% у 2025 році й 50% у 2030 році.

До 2040 року вже 100% частка електромобілів може стати реальністю. Користування автомобілем з двигуном внутрішнього згоряння може стати розкішшю,
– йдеться в прогнозі.

Що таке літій

Літій – м'який метал сріблясто-білого кольору, що вже встигли назвати "білою нафтою" та одним з двигунів "четвертої індустріальної революції".

Читайте також Мінфін підняв ставки на держоблігації: скільки залучили до бюджету

Приклад Польщі

У Польщі завод LG у Кобежице під Вроцлавом забезпечив країні одне з провідних місць у Європі з виробництва таких акумуляторів. Нині власники планують ще розширити цей завод, щоб зробити його найбільшим з подібних у світі.

Нагадаємо, що Польща не має великих запасів літію, але має чудовий інвестклімат та наближена до світових центрів автоіндустрії, тому інвестори обрали цю країну.

Завод LG в Кобежице під Вроцлавом / Фото Getty Images

Видобування літію

Світові родовища

Більша частина родовищ літію зосереджена у так званому "літієвому трикутнику" на перетині кордонів трьох держав Південної Америки.

Літієвий трикутник

  • Болівія – 21 мільйон тонн,
  • Аргентина – 19,3 мільйона тонн,
  • Чилі – 9,6 мільйона тонн.

Родовища в Україні

В Україні є три родовища літію, розвідані у 1980 роках геологами. Йдеться про родовища у Кіровоградській області – Полохівське, розташоване неподалік міста Мала Виска, та Станковатське біля Добровеличківки, а також родовище Шевченківське у Великоновосілківському районі Донецької області.

Думка експерта

Завідувач кафедри геології родовищ корисних копалин КНУ ім. Шевченка професор Володимир Михайлов зауважив, що літій з українських родовищ підходить для виробництва літій-іонних акумуляторів, але собівартість його видобутку перевищує собівартість у Південній Америці.

Експерт оцінює вартість повного циклу освоєння родовищ в Україні у сотні мільйонів доларів, але разом з тим не бачить екологічних ризиків внаслідок видобутку шахтним способом.