Деталі розповіла керівниця Центру гідності дитини при Українському Католицькому університеті Христина Шабат. Вона переглянула серіал "Маша і Ведмідь" і пояснила, чому це шкідливий контент і його не варто показувати українським дітям.

До теми Як отримати українську шкільну освіту за кордоном

Що не так з мультиком "Маша і Ведмідь"

Цей мультик абсолютно беззмістовний і шкідливий. Адже казки та дитячі мультфільми покликані доносити важливі речі до дітей зрозумілою їм мовою, у розважальній формі. Але щоб досягати більшого охоплення, на жаль, у світі почали створювати безсенсовний контент, де діє лише один принцип – чим смішніше, тим краще.

Експертка наголошує, що хороший мультик повинен показувати дитині елементарні норми прийнятної поведінки:

  • казати "дякую", "будь ласка" та інші слова ввічливості,
  • спокійно чекати своєї черги,
  • перепрошувати, якщо ненароком когось зачепив чи штовхнув,
  • класти речі на свої місця,
  • запитувати дозволу взяти чужу річ тощо.

Водночас, хоч за віковою категорією мультик "Маша і Ведмідь" – це контент для дошкільнят, у ньому не вчать цих базових правил.


"Маша і ведмідь" – це шкідливий мультик / Скриншот

Що бачить дитина у мультику про Машу? За словами Христини Шабат, там розкриваються кілька шкідливих речей:

  • Можна не поважати чужу приватну власність

Адже Маша постійно бере без дозволу чужі речі та трощить майно довкола себе. Крім того, вона за це не отримує жодного покарання, лише сміється з цього.

Отже, дитина з мультика зчитує, що можна не мати чутливості до руйнування чужих речей, це можна робити.

  • Маша не реагує на слово "Стоп" і "Ні"

У мультику ведмідь щоразу лишається з наслідками поведінки Маші, але не може її покарати. На цьому прикладі діти вчаться не реагувати на слова дорослих. У дитини не формується поняття справедливості, лише звичка вседозволеності. Цей мультик вчить не дотримуватися правил.

  • У мультику лише Маша говорить

"Коли Маша говорить, вона або сміється, або віддає накази, або щось стверджує. Вона ніколи не пропонує, не запитує та не веде діалог. Власне тому цей продукт і спрямований на внутрішній російський ринок, бо вони так поводяться: у їхній культурі немає діалогу, дискусії, обговорення", – пояснює експертка.

На її думку, це важлива модель поведінки, яку вони прищеплюють своїм дітям: не думай, виконуй, що кажуть, навіть якщо цей наказ злочинний. Шабат додає, що маленька Маша – це як маленький путін, що живе в голові росіян.

Експертка додає, що переклад мультика на українську мову нічого не змінює. Попри те, що Маша говорить українською, наративи там все одно ворожі.

Що не так з "Фіксиками"

Загалом, ідея виглядає чудово – мультик мав би зацікавити дітей наукою, але в реальності вийшло дещо інше.


"Фіксики" – теж поганий варіант для дітей / Скриншот

Що не так з "Фіксиками":

  • Є таємничі створіння – фіксики, і є секрет, який діти не повинні розповідати дорослим. Хоча з огляду на безпеку та цивілізовані норми виховання, між дітьми і батьками є взаємна довіра, і діти не мають секретів від батьків.
  • В кожній серії той самий алгоритм: уявні друзі хлопчика – фіксики, постійно розповідають йому щось про науку. Байдуже, чи хлопчик запитував, чи ні, вони просто дають йому інформацію.
  • Часто у серіях з’являються соціальні ситуації, але вони завжди залишаються невирішеними: хтось когось образив – серія закінчилась, хтось засмучений і плаче – серія закінчилась, розв'язку немає.

Загалом "Фіксики" нагадують радянську школу: є хтось, хто знає краще за тебе, він тобі скаже правильну відповідь. До того ж, виглядає, що знання важливі, а комунікація і всі soft-skills – ні, вони просто відсутні у мультику.

Чим можна замінити ці мультики

Замість "Фіксиків" експертка радить включати дітям мультфільм "Дослідниця Ада Твіст". Просто порівняйте, як там розвивають допитливість дітей:

  • У дітей завжди є проблема, яку вони самі прагнуть вирішити.
  • У кожній серії діти проводять мозковий штурм і приймають усі ідеї, жодну не критикують.
  • Діти висувають гіпотезу і перевіряють її через експерименти. У них кілька разів нічого не виходить, але вони не здаються, а вдосконалюють свої ідеї.
  • Тут також є відсилки до наукових фактів, але hard skills тут ідуть фоном, натомість акцент – на м’яких навичках: робота в команді, спілкування, прийняття помилок, багато спроб і підтримка один одного, а для дітей це важливі навички.

Що ще можна подивитися натомість:

  • Ютуб-канал "Пташеня. Дитячий простір"
  • "Мої Маленькі Поні", "Щенячий Патруль"
  • "Повнометражки від Діснея"
  • "Екранізація історій про Вінні Пуха від Діснея".

До слова, російські окупанти запустили фейк про школи України, але наробили помилок. Ворогів видало незнання української мови: замість "Історії України" вони написали "Исторія", також в нас з 2020 року вчать не "Захист Вітчизни", а "Захист України". Детальніше читайте за посиланням.