Так, держава збільшить держзамовлення на ті спеціальності, які потрібні у чинних умовах. Деталі розповів очільник Комітету з питань освіти, науки та інновацій ВРУ Сергій Бабак.
Дивіться також Рік у кріслі міністра: як реформує українську освіту Оксен Лісовий
Які спеціальності замовлятиме держава
Бабак каже, що кількість грошей на підготовку фахівців не змінюється.
Держава буде замовляти ті професії, у яких вона або платить повністю заробітну плату, наприклад, учителі, медики, або є монополістом у наданні робочих місць, наприклад, "Укрзалізниця", атомна енергетика тощо. Третя група – це спеціальності, що потрібні для національної безпеки та оборони, або дефіцитні напрямки, як, приміром, специфічні інженерні спеціальності, українознавство та схожі малопомітні речі, що є насправді фундаментальні для держави,
– повідомив Бабак.
І додав, що державне замовлення у вишах переорієнтується на потреби держави. Натомість його зменшать на тих фахівців, яких на ринку праці забагато.
Бабак при цьому розповів, що "зайві" бюджетні кошти, які залишаться після впроваджених змін, пропонують скерувати на гранти обдарованим дітям.
Якщо дитина, закінчуючи школу, складає ЗНО/НМТ на високий бал, то вона отримає певну кількість грошей. Наразі сума обговорюється в Кабміні, але її точно вистачить для того, щоби вступити в більшість закладів вищої освіти України на будь-яку спеціальність,
– каже нардеп.
Ті, хто набрав меншу кількість балів, отримають менше коштів. Така система грантів охопить набагато більше людей, ніж та кількість, що зараз охоплена держзамовленням, резюмував Бабак.
- Раніше ми писали про те, що Рада зробила "великий крок у реформі фінансування вищої освіти".