Інвестиційний банкір Сергій Фурса розповів 24 Каналу, що сьогодні економічна ситуація в Україні є унікальною, враховуючи що країна перебуває у стані війни з Росією. Це відбувається завдяки західній підтримці, яка дозволяє зберегти макрофінансову стабільність.
Дивіться також "Це елемент виживання": Стефанішина розповіла чи отримає Україна 50 мільярдів євро від ЄС
Залишиться єдиний вихід
Також аномальна ситуація склалася в Україні, коли під час війни зростають заробітні платні.
Проте цей процес базується на західній підтримці. Коли її не буде, наша економіка буде мати зовсім інший вигляд. Відповідно й зарплати будуть іншими,
– зазначив інвестиційний банкір.
У 2023 році Київ отримав від західних країн 40 мільярдів доларів. Половина бюджету України формується завдяки цим грошам – соціальні виплати, пенсії, зарплати вчителям, медикам тощо. Все це фінансується грошима платників податків Німеччини, США та інших країн.
Якщо цих грошей раптом не буде, то доведеться їх десь брати. Внутрішній ресурс коштом збільшення податків досить обмежений. Тому єдиним виходом буде увімкнення друкарського верстака.
"Проте зараз в Україні немає передумов для того, щоб друкувати гривні. Це такий план "Б", – зазначив Фурса.
Трамп проти
Водночас проблема з виділенням України коштів від США досі залишається не розв'язаною. В Конгресі триває конфлікт між республіканцями та демократами зокрема щодо допомоги Україні. Однак Дональд Трамп активно виступає проти підтримки Києва та всіляко перешкоджає цьому.
Якщо допомога від Євросоюзу Україні можна очікувати, то щодо Сполучених Штатів – ситуація складна.
"Нині важко зрозуміти, як ми отримаємо фінансову допомогу саме з США. Міністр фінансів Джанет Єллен запевнила прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, що Сполучені Штати нададуть Україні бюджетну підтримку. Також допомогу обіцяв дати МВФ. Однак як це буде проведено технічно, враховуючи позицію Трампа, важко спрогнозувати", – наголосив Сергій Фурса.
Ситуація в українській економіці
- Попри війну з Росією, яка триває в Україні майже два роки, у 2023 році економіка нашої країни повернулась до зростання. А у 2024-му цей процес продовжується, адже за прогнозами ВВП має зрости на 3,6%. Це відбувається завдяки збереженню високих бюджетних витрат та підтримці західних партнерів.
- Також в Україні збільшуються зарплати. Так мінімальна зросла з 1 січня 2024 року. Також середня зарплатня буде становити майже 22 тисячі гривень.
- Як зазначили у Мінекономіки, роботодавці підвищують рівень зарплати з метою "утримання та залучення нового висококваліфікованого персоналу в умовах нестачі трудових ресурсів у країні".