Про це повідомляє видання "Новости Донбасса".

Україна є однією з п'яти країн, в яких я досліджую ситуацію. Моєю метою було подивитися, що робиться в ситуації тривалого процесу і що ще можна зробити,
– розповів Каелін.

На даний момент він відзначає ряд позитивних аспектів у житті переселенців, але негативних більше. На думку експерта, український уряд повинен розробити стратегію того, як поліпшити життя переселенців і тих громад, куди вони переїжджають. При цьому він зазначив, що в українського уряду питання переселенців – не в пріоритеті. Водночас Каелін наголосив, що не все так погано, як можна було спостерігати в інших країнах, де питанням адаптації переселенців не займалися десятиліттям або там, де люди були змушені жити в наметових містах.

Читайте також: Уряд відновив фінансування територій Донбасу, які контролює Україна

На його думку, важливо те, яким буде наступний крок українського уряду для того, щоб поліпшити життя переселенців. Зокрема, від рішучості та ініціативності уряду залежатиме і поведінка донорів, які готові допомогти переселенцям – зазначає доктор наук.

Я розмовляв особисто з кількома організаціями, які готові стати донорами. Але поки немає чіткої стратегії, яка б виходила від уряду. У такій ситуації досить складно зацікавити донорів,
– пояснив Каелін.

Серед негативних наслідків переміщення громадян він назвав безробіття – 58% працездатного населення з числа переміщених осіб не мають роботи; призупинення пенсійних виплат 460 тисячам переселенців; зниження доходів і збільшення витрат – 65% переселенців не знають, як довго зможуть оплачувати орендоване житло.

Це все є факторами вимушеного повернення переселенців додому.

До слова, піднімаючи питання про компенсацію зруйнованого житла жителів Донбасу за рахунок країни-агресора, Каелін зазначив, що в світовій практиці є такі приклади. Однак у випадку України – питання досить спірне і складне.

Читайте також: Як за допомогою театру у Львові соціалізують переселенців

Серед позитивних аспектів колишній співробітник ООН назвав те, що багато хто з переселенців може впоратися з ситуацією, в якій опинилися. Також, за його даними, нові громади суттєво не порушують устрій життя переселенців.

Каелін також озвучив головні принципи, які можуть допомогти у вирішенні проблем внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, експерт вважає, що переселенцям необхідно надати всі права громадян України, однак враховувати, що, тим не менш, вони – жертви конфлікту, які мають особливі потреби. Також українському уряду було рекомендовано уникати політики подальшого підвищення уразливості переселенців і прибрати всілякі перепони для самодопомоги цих людей.

Також варто звернути увагу, що проблема переселенців носить не тільки гуманітарний характер, але може перешкодити розвитку держави в цілому, – зазначає експерт. Для цього необхідно створювати платформи, інституційні структури і процеси, які дозволять інстанціям і гуманітарним організаціям, що розвиваються, працювати пліч-о-пліч.

Однак просування вперед не буде до тих пір, поки не будуть вирішені такі проблеми як: прив'язка статусу переселенця до інших прав; економічна ситуація в країні; відсутність житлової політики; неузгоджена або суперечлива нормативна база та інше.

Каелін наголосив, що дані проблеми не будуть вирішені, поки проблеми переселенців не просунуться вперед сходами пріоритетів українського уряду.

Тому що багато переселенців перебувають без роботи, в ситуації виживання, і вони не розуміють, що буде далі. Якщо нічого не робити, з часом ці люди ставатимуть ще біднішими і вразливішими. Але не тільки для ВПЛ виникнуть проблеми. І для уряду на рівні політики теж. Нові проблеми будуть також у громад, куди переселились ці люди,
– резюмував професор.

До слова, раніше в ООН звинуватили Україну в нехтуванні проблемами переселенців.