Чиновники анонсують - цілком можливо, що Україна почне платити Росії її ж монетою вже поточного року.

“В нас наше основне завдання - щоб газ був дешевшим, а зміна валюти потрібна для того, аби зменшити навантаження в доларах на економіку”, - сказав міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко

У Росії потирають руки - по-перше, зона дії рубля, як валюти, розшириться на Захід, а по-друге, саме у Росії Україні доведеться ці рублі купувати. Кажуть - українці зробили правильно, хоча визнають, що ціни на газ такий рублевий підхід на знизить.

“Мова не про ціну, а про ту валюту, яку Ви купуєте. А сенс в тому, що Ви будете купувати, замість долара, рубль, Ви - це Україна. Це вигідно для гривні, це стабілізує гривню”, - запевняє керівник групи економічного співробітництва Посольства РФ Олексій Урін.

Зазначимо, що протягом жовтня реальний ефективний курс рубля до іноземних валют знизився майже на півтора відсотка. Екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник б’є на сполох. Каже: 90-ті повертаються, адже саме на початку незалежності Україна відмовилася від рубля. Сьогодні ж валютний маневр двох центробанків може стати фатальним для економіки України.

“Знайти пряму логіку я не можу. Економічну логіку - це виливається в залежність країни, це відкриває дорогу до нових позик. Дає можливість - не так, як з МВФ, де є конкретні умови і їх треба виконувати - до певного часу отримувати безумовні позики. Перехід на розрахунки в рублях абсолютно нічого не вирішує для України, це не усуває проблему, рублі звідкись треба брати, їх треба заробити”, - каже екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник.

Експерти ж взагалі економічних кроків у подібних домовленостях не бачать. Кажуть - черговий політичний реверанс Києва у бік Білокам’яної.

“Такий жест, я би сказав красивий жест з нашого боку. Певною мірою це поступки, тому що це укріплення російського рубля, укріплення російської рубльової зони, розширення”, - каже радник екс-Президента Ющенка з енергетичних питань Богдан Соколовський.

“Такий сценарій відверто програшний для України - він дасть або повторення Харкова-2010 або Ялти-2004”, - вважає директор енергетичних програм Центру “Номос” Михайло Гончар.

Нагадаємо, користь від переговорів у Харкові, коли в обмін на знижку на газ Україна продовжила строк перебування Чорноморського флоту Росії в Криму, а також користь від створення компанії-посередника “РосУкрЕнерго” у 2004-му для України була сумнівною.