Передусім важливо розуміти, що українська мережа зараз обʼєднана з 5 сусідніми країнами: Румунія, Молдова, Угорщина, Словаччина та Польща. У цій мережі є транскордонні фізичні перетоки, які можуть збігатися або ні з обсягами експорту й імпорту.
Дивіться також Відповідь на питання, скільки ще Росія зможе фінансувати війну
Європейські сусіди допомагають розділяти українську енергетику між регіонами
Українська енергосистема у важкому стані і є фактично "перебитою". Тож Україна може перекидати частину згенерованої електроенергії до сусідів, використовуючи їх для розподілу, – щоб вони віддавали її українським регіонам, з якими мають "зв'язок".
Я не знаю, чи така ситуація є зараз, але знаю, що під час обстрілів 2022 – 2023 року ми користувалися таким "обʼїздом" і нас це рятувало. Цього не врахували російські енергетики, які планували для своїх військових атак по наших підстанціях. Бо раніше ми були об'єднані з ними, а тепер не з ними. Сюрпріз.
До прикладу, наразі фізичні перетоки між Україною і сусідами у різні години є такими:
- 0 – 400 МВ з України в Румунію;
- 100 – 500 МВ з Молдови в Україну;
- 400 – 1000 МВ з Угорщини в Україну;
- 0 МВ перетоків між Словаччиною та Україною;
- 100 – 500 МВ з Польщі в Україну.
Тобто перетоки з України справді були, однак до 400 МВ. А ось в Україну – до 1 700 МВ. Очевидно, що це не експорт, а імпорт електроенергії.
Тож якщо вам показують лише одну – дві картинки з транскордонними перетоками, пам'ятайте, що їх має бути 5.
Від чого залежить імпорт електроенергії
Обсяг імпорту залежить від наявності ресурсу у наших сусідів – їхні енергосистеми теж дефіцитні й тягнуть з західної Європи, а також наявності коштів у наших енергокомпаній і доступної пропускної спроможності мереж.
Максимальний дозволений нам обсяг на прийом – 1700 МВ.