У неділю, 25 лютого, в Києві пройшов форум "Україна. Рік 2024", на якому передбачені дискусії щодо цих та багатьох інших питань. Водночас у цьому матеріалі 24 Канал зібрав найголовніші заяви зі заходу у форматі хронології.
Дивіться також "Тигр на папері" – готуватися до найгіршого․ Які шанси в Європи вистояти у війні без США?
Василь Малюк також прокоментував роботу контррозвідки. Він зазначив, що минулого року вдалося виявити 47 агентурних мереж. Понад 2 тисячам держзрадникам повідомили підозру і затримали. Також підозру отримали понад 5 тисяч колаборантів.
Успіх Sea Baby
Голова СБУ Василь Малюк розповів про успіхи структури на морі у повітрі, на фронті, у тилу ворога та інші операції. Зокрема, він прокоментував роботу флагманського дрона Sea Baby.
Малюк наголосив, що наразі його використовують не лише як дрон-камікадзе, а й застосовують для дистанційного мінування й інших операцій. За допомогою Sea Baby вдалося знищити 11 ворожих кораблів – з яких значна частина пошкоджені безповоротно. Також за допомогою цих дронів уразили Кримський міст – він досі не відновлений повністю і не використовується у логістиці ворога.
Робота так званого центру "Ц"
Секретар РНБО Олексій Данілов розповів про роботу так званого центру "Ц" щодо нашої країни за тиждень. Він зазначив, що зафіксовано близько 174,5 мільйона контактів щодо України.
Основними напрямками роботи є дискредитація вищого військово-політичного керівництва України, розкол, деморалізація ЗСУ та дезорганізація населення. Увага на Україні номер один. На другому місці – Польща. Данілов зазначив, що до ситуації на кордоні доклала руку саме Росія.
Відкриття повітряного простору
Київ проводить консультації з європейськими та американськими безпековими регуляторами щодо відкриття повітряного простору.
Складний процес, але перші формальні кроки Україна робить вже зараз. Саме в ці тижні ми подаємо офіційні заяви, оцінку ризиків до відповідних регуляторів,
– сказав міністр Кубраков.
Російська зброя зі західних компонентів
Начальник розвідки Буданов прокоментував питання зброї, яку Росія збирає зі західних компонентів: "З російського там тільки корпус, а інколи й корпусу нема. Небагато там з Китаю – це з розвинутих країн Заходу. На жаль".
За словами очільника ГУР, теперішніх санкцій замало. Потрібно говорити про вторинні санкції, а це питання, чи готові уряди своїх держав бити по компаніях, які продають не суто військове обладнання, а певні його компоненти, що потім використовує ворог.
Чи є Трамп загрозою
Єрмак закликав не боятися приходу Трампа до влади. Він констатував, що є двопартійна підтримка України та діалог постійно ведеться. Крім того, нашу державу підтримує американський народ.
Ви знаєте, під час політичних перегонів не варто порівнювати риторику з можливими реальними політичними діями,
– наголосив керівник ОП.
Зброя: не кількістю, а якістю
"Зброя – це шмат заліза, а оперують нею люди. Тому питання не в кількості, а її якості", – заявив керівник ГУР Буданов.
Коли Росію допустять до діалогу
Голова Офісу Президента Єрмак допустив участь Росії у глобальному саміті миру, але не в першому. Власне, перший захід буде присвячений плану відновлення миру в Україн.
На другому саміті, коли цей план буде створено, разом, без посередників і відкрито, – може бути така ситуація, що ми запросимо представників Росії, де їм буде представлений цей план. Але це в тому випадку, якщо той, хто на той час буде представляти країну-агресора, захоче припинити війну та повернутися до справедливого миру.
Про Польщу та зерно
Протести поляків на кордоні відбувається на фоні війни Росії проти Європи в гібридному форматі, – запевняє голова уряд Шмигаль.
Є підтримка радикальних і проросійський політичних сил в усьому Європейському Союзі, зокрема Польщі.
Водночас Варшава, за словами прем'єра, робить необхідні кроки, аби покарати порушників, що відповідальність за висипку зерна на кордоні.
Шмигаль згадав, що було погоджено ще восени минулого року механізм верифікації контролю за чотирма групами зернових. А Кубраков, міністр розвитку громад, додав, що українське зерно не знайшли на польських ринках за останні місяці. Відповідні твердження є неправдивими.
Крім того, наразі Київ робить усе можливе, аби повернути експорт яєць, цукру, м'яса та курки на рівень, який був 2022 та 2023 роках.
Співпраця з Конгресом США
"Ми не знімаємо питання наших відносини з Конгресом США. Найближчим часом, завтра-післязавтра (26-27 лютого – 24 Канал), ви отримаєте новий приклад спікерської співпраці на рівні того, як треба просувати питання України в Конгресі США", – сказав спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Затримки в постачанні зброї
Міністр оборони заявив, що 50% озброєння, виділеного західними партнерами, не приїжджає вчасно в Україну. Через це наша держава втрачає особовий склад та території.
Приватний бізнес і війна
"На сьогодні допущені приватні виробники до виробництва боєприпасів. Наприклад, у боєприпасах для дронів, вони є лідерами. Так само в артилерійський та мінометних снарядах доля приватних виробників в компонентах більша, аніж державних. Ми далі лібералізуємо цей ринок", – відповів міністр стратегічних галузей на запитання журналістки 24 Каналу про приватний бізнес і ВПК.
Математика війни
5,5 мільярда доларів – саме на таку суму від початку вторгнення Україна знищила або уразила ворожої техніки. Про це заявив голова МВС Ігор Клименко.
Також посадовець констатував, що зараз триває розгортання регіональної мережі засобів РЕБ, які захищатимуть об'єкти критичної інфраструктури: "Це сотні об'єктів", – наголошує Клименко.
Зафіксовано, що ворог за цей час обстрілював нашу державу 110 тисяч разів. Це 137 тисяч виїздів рятувальників та поліцейських на місця атак.
Мета команди Сирського
Заступник Головнокомандувача ЗСУ Вадим Сухаревський озвучив головну мету команди Сирського. Власне, це ефективність, системність та аналіз застосування безпілотних систем.
Підрозділи (Сил безпілотних систем – 24 Канал), які в майбутньому будуть сформовані – це буде потужний кулак, який буде вирішувати реальні завдання на полі бою, який допоможе завдавати противнику максимальних втрат.
Війна інновацій
"Стиль нашої війни сьогодні – винаходити такі продукти, які змінюватимуть ситуацію на полі бою", – переконує міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, згадуючи про морські дрони, що наробили чимало лиха для ворога, зокрема уразили Кримський міст та флот окупантів.
Міністр зазначає, що за допомогою електронних систем вдосконалюють математику війну. Це дозолятиме ефективніше рахувати й визначати потреби України, аби спрямовувати промисловість у правильне русло.
Тільки FPV-дронів у цьому році буде понад мільйон. Також розвідувальні літаки, коптери, човни, РЕБ... Цього всього буде в цьому році більше.
"Технології плюс сміливість українських воїнів – це наша формула перемоги", – акцентує Федоров.
Робота ВПК та головний пріоритет
Міністр з питань стратегічних галузей Олександр Камишін розповів про розвиток ВПК. За його словами, оборонка станом на цей час – це 500 підприємств, які допомагають ЗСУ знищувати окупантів.
Це 100 державних підприємств та 400 – приватних. Це 300 тисяч конструкторів, робітників та науковців, які працюють на оборонку.
Камишін наголосив, що Україна суттєво наростила виробництво боєприпасів, зокрема для артилерії. Однак все одно ми не зможемо обійтися без допомоги від західних партнерів.
Пріоритет зараз – оптимізувати ресурси, зробити їхнє використання ефективнішим. На практиці це означає зменшити суму, яку Україна витрачає на ліквідацію одного окупанта.
"Я впевнений, що вона наблизиться до 1000 доларів", – сказав міністр.
План на 2024 рік
Першому слово дали на форумі міністру оборони України Рустему Умєрову. Він констатував, що це найбільша війна з часів Другої світової, а також зазначив: робиться усе можливе й неможливе, аби здійснити прорив.
План на 2024 вже є. Ми публічно про нього не кажемо. Він потужний, він сильний, він дає не тільки надію, але й дасть результат у 2024 році.
Умєров наголосив, що наша держава є єдиною країною в сьогоднішніх реаліях, яка має реальний бойовий досвід. Крім того, знання стосовно того, що таке Росія, які в неї сильні та слабкі сторони.
Водночас важливо, за словами посадовця, що це перша війна, у якій збили гіперзвукову ракету "Кинджал". Власне, це є заслугою України та партнерів, які передали відповідну зброю.