Про це стало відомо з трансляції на офіційному каналі Альянсу. Нині Столтенберг та Зеленський проводять спільну пресконференцію. Про головні заяви генсека НАТО й президента України – далі у матеріалі 24 Каналу.

До теми Україна чекає на зустрічний крок від ЄС і НАТО: Зеленський анонсував важливі події

Головні заяви Зеленського й Столтенберга

Країни НАТО не виконали обіцянок щодо надання озброєння Україні

Столтенберг визнав, що країни НАТО не виконали обіцянок щодо постачання військової допомоги Україні. Генсек НАТО заявив, що брак боєприпасів дозволив ворогу просуватися на полі бою, брак систем ППО та ракет до них дозволив Росії вражати більше цілей, а відсутність далекобійної зброї дозволяє росіянам концентрувати свої сили.

Нам треба бути чесними. Треба бути чесними, і якщо ми не виконуємо обіцянки, не постачаємо зброю, то це питання життя й смерті, яке має реальні наслідки. Це не якась теорія. Це відбувається щодня. Якщо ми не постачаємо те, що обіцяли, то Україна платить ціну,
– наголосив Столтенберг.

Генсек НАТО також додав, що Альянсу доведеться заплатити значно більшу ціну, якщо Росія переможе.

"Але ще більший ризик – якщо Путін візьме гору. Тому що тоді нам би довелося інвестувати у нашу безпеку в рази більші кошти. Тож підтримка України – це найкращий спосіб гарантувати нашу власну безпеку", – додав генсек.

Потужність української армії залежить від 3 головних пунктів

Володимир Зеленський заявив, що наразі є три головних пункти, від яких залежать потужність Сил оборони, перехоплення ініціативи над ворогом, а також розгортання наступальних дій. Так, мовиться про:

  • схвалення фінансової підтримки з боку партнерів, у тому числі й США;
  • вчасне постачання озброєння;
  • постачання Силам оборони "конкретного" озброєння.

Я вважаю, що перший пункт, який був дуже складним, він виконаний. Є пакет, є фінансова підтримка. Це значить, що ми можемо розраховувати на ці гроші. Другий пункт – вчасне постачання зброї нашій армії. Сьогодні позитиву в цьому пункті я поки що не бачу. Поставки є, вони пішли, треба цей процес пришвидшити. І третій пункт – найголовніше – що отримає Україна. І ось це "що" найголовніше. Я вже не говорю про четвертий пункт, де ми можемо використовувати ту чи іншу зброю. Це окрема бесіда. Тому ми вдячні партнерам, але є ще два пункти важливих,
– наголосив Зеленський.

Столтенберг наголосив, що Україні необхідно надати не лише більше систем ППО, а й боєприпасів до них. Зокрема генсек НАТО сказав, що Німеччина та Іспанія нададуть додаткові системи ППО, окрім того, Австралія сьогодні, 29 квітня, оголосила про виділення коштів на закупівлю систем короткого радіуса дії, а також переносних систем.

Нам потрібно більше уваги зосередити на ЗРК Patriot. Також треба ремонтувати ті системи, які вже є, а також потрібні боєприпаси до них. Якщо не буде боєприпасів до батарей, то немає сенсу мати батареї,
– заявив Столтенберг.

Він також додав, що Альянс працює над передачею й інших систем, окрім Patriot. За словами Столтенберга, NASAMS та IRIS-T також можуть забезпечити надійний захист.

Україна почала отримувати допомогу від США

Володимир Зеленський заявив, що ухвалений Конгресом законопроєкт про допомогу для України є дуже важливим. За словами президента, деяка допомога вже почала надходити від партнерів, однак деталей розкривати він не став.

Дещо вже почало надходити, в деталях не буду казати, що конкретно. На жаль, поки що не все для того, щоб наповнити нашу армію й укомплектувати відповідну кількість бригад,
– заявив Зеленський.

Президент також додав, що гарантії безпеки, які надавали партнери, дуже допомогли Україні, поки наша держава очікувала ухвалення законопроєкту в США.

В НАТО обговорюють можливості посилення допомоги

Столтенберг повідомив, що наразі в Альянсі обговорюють можливості посилення військової підтримки України. Також в НАТО обговорюють і питання щодо забезпечення таких сил і засобів, які в майбутньому б забезпечили місце Україні в Альянсі.

Отже, я думаю, що ми виконуємо і мусимо виконувати важливі рішення, прийняті у Вільнюсі: план дій щодо членства скасували, перейшли від двоетапного до одноетапного процесу, домовилися про створення Ради Україна – НАТО, і ми маємо також велику програму для оперативної сумісності,
– заявив Столтенберг.

Україна не отримає запрошення на саміті

Єнс Столтенберг у своїй заяві подякував Володимиру Зеленському за теплу зустріч. Водночас він наголосив, що Україна на цьогорічному саміті не отримає запрошення до НАТО.

Україна стане членом НАТО. Робота, яку ми зараз здійснюємо, ставить вас на незворотний шлях до членства в Альянсі. Коли настане відповідний момент, Україна зможе стати членом НАТО негайно. З нетерпінням чекаю на той день, коли український прапор замайорить біля штаб-квартири НАТО,
– заявив Столтенберг.

Водночас генсек НАТО наголосив, що підтримка Альянсу – довгострокова й передбачувана. За словами Столтенберга, Україні необхідно стати якомога більш "оперативно сумісною" й такою, яка відповідатиме усім стандартам. Коли всі політичні умови будуть досягнуті – тоді Україна стане членом НАТО.

І те, що ми зараз робимо в плані військової підтримки, – це частина того, що забезпечує нагальні потреби України,
– наголосив генсек НАТО.

Україна заслуговує на запрошення до НАТО

Володимир Зеленський наголосив, що Україна заслуговує на запрошення до НАТО. Він додав, що наша країна має важливе значення для захисту всієї євроатлантичної спільноти, тому має право бути її членом.

Ми вважаємо, що Альянс не повинен боятися власної сили та не має права відступити від власних правил лише тому, що такого відступу хочуть у Кремлі,
– наголосив Зеленський.

Тому президент України подякував усім світовим лідерам, які підтримують нашу державу на шляху до Альянсу.

Зеленський наголосив, що одним із перших питань стала ситуація на полі бою. Президент наголосив, що ворог намагається скористатися ситуацією на полі бою, поки Україна очікує на допомогу від партнерів.

Він наголосив, що стабільність у постачанні буквально означає стабілізацію на полі бою.

Артилерія 155-й калібр, далекобійна зброя та протиповітряна оборона, передусім системи Patriot, – це те, що є у партнерів. І те, що має зараз працювати в Україні для знищення терористичних російських амбіцій,
– наголосив Зеленський.

Президент повідомив, що разом з генсеком НАТО обговорив ініціативу щодо створення спеціального фонду для підтримки української оборони обсягом 100 мільярдів євро. Фонд передбачатиме допомогу на термін 5 років.

Зеленський привітав Столтенберга в Україні

Президент України привітав генерального секретаря НАТО в Україні. Він наголосив, що це третій візит Єнса Столтенберга від початку повномасштабного вторгнення. Зеленський наголосив, що нині Україна досягла найкращого рівня політичних відносин з Альянсом з часу здобуття незалежності.

Президент України наголосив, що Україна обов'язково буде в Альянсі, адже неможливо уявити безпеку Європи та євроатлантичної спільноти без дієвої участі України.

Саме нашу державу, наших людей, наш потенціал Росія прагне зробити плацдармом для подальшої дестабілізації усього євроатлантичного простору. Саме тому у захисті нашої держави відповідь на питання про надійну й довготривалу спільну безпеку,
– наголосив Зеленський.