19 травня Верховна Рада проголосувала "за" прийняття доопрацьованого законопроекту №4085 та згідно закону про декомунізацію перейменувала 6 міст, 9 районів та 284 села та селища міського типу.
З цим рішенням найбільше не погодились жителі 50-тисячного Комсомольська Полтавської області, який віднині називатиметься Горішні Плавні. Така назва розвеселила користувачів соцмереж, які вибухнули креативом у демотиваторах та фотожабах.
А в самому екс-Комсомольську вирували такі пристрасті, що очільник міста Дмитро Биков, який запевняв, що перейменування не відбудеться, пішов у відпустку. Перед жителями міста він з’явився лише на сесії міськради, на яку, до речі, містян без попереднього запису та погодження "згори" не пускають, право присутності мають лише депутати.
Проте і на сесію Биков прийшов не сам, а прихопивши з собою "важку артилерію" в особі нардепа від Полтавської області Сергія Капліна.
Місто Комсомольськ було засновано у 1960 році і не мало інших історичних назв. Місто будували першопрохідці, наші ветерани, тому ця назва є для нас історичною. На сьогоднішній день юридичним відділом виконкому готується позовна заява до Вищого Адміністративного суду "Про визнання незаконною та скасування постанови "Про перейменування окремих населених пунктів та районів № 4085 від 19 травня 2016 року",
– обурюється Биков.
Каплін, у свою чергу, підтримав мера та зазначив, що вже зареєстрував проект постанови про скасування рішення щодо перейменування Комсомольська, а також відзначив, що назва міста є "історичною" та "винятковою".
Нічого немає стидного та зазорного в тому, що ми створимо прецедент, що в цілому по Україні будуть міста-винятки. Повинні бути винятки в будь-якій справі. Назва "Горішні Плавні" абсолютно непристойна для міста, молодого, гарного, перемагаючого в конкурсах,
— сказав Каплін.
Тим часом депутат міськради Валентина Сергачова відзначила, що судові позови можуть розглядатися роками, в той час як місто має продовжувати функціонувати та запропонувала провести внутрішньоміське голосування, аби самі жителі обрали ту назву, яка їм більше до вподоби.
Мама моя – першопрохідник, якщо рік тому у нас була одна точка зору, то наразі, а їй 74 роки, каже: "А знаєшь, нас никто тогда не спросил, как город называть!". Згадайте, все будівництво у нас було комсомольське, ніхто не питав: чи хочете ви бути в комсомолі? Однак якщо ви не комсомолець, то не слід було сподіватися ані на кар’єрний зріст, ані на вступ до ВУЗу. Люди готові до зміни назви міста, вони знають історію комунізму і хочуть змін, але не на Горішні Плавні. Необхідно надати їм право обирати, наприклад, з-поміж 5 назв, які є лідерами серед опитувань в соцмережах. Ми можемо провести загальні збори, де кожний зареєструється за паспортом та зробить свій вибір — проголосує за найбільш привабливу на його думку назву. В подальшому це дасть нам змогу спиратися на рішення громади,
— відзначила Сергачова.
Нагадаємо, що Комсомольськ був перейменований саме у Горішні Плавні, зважаючи на те, що міська влада не змогла самостійно обрати нову назву для міста. Незважаючи на те, що керівництву був даний час для вирішення питання, міська адміністрація не поспішала, допоки Інститут національної пам’яті не запропонував назву Горішні Плавні, на честь села, яке було поглинуте при будівництві населеного пункту.
У вересні минулого року Биков та його команда провели громадські слухання. Тоді близько 500 містян, яким вдалося потрапити до зали, проголосували за назву… Комсомольськ. У супереч застереженням, що стару назву міста зберегти не вдасться, інші пропозиції на обговорення навіть не виносились, а в порядку денному розглядали загальне питання: чи необхідно місту перейменування?
Згодом, назву намагалися зберегти, перетворивши її на абревіатуру – КОлектив Молодих СОціально МОтивованих Людей (ь) Справжніх Козаків. Містяни навіть дійсно спробували знайти спорідненість з козаками, одначе не вийшло, адже майже вся територія міста – намивна, раніше тут був широкий розлив Дніпра.
Тим часом, у соцмережах активно обговорювалися різні варіанти альтернативних назв для Комсомольська, найбільш популярними були: Наддніпрянськ та Молодіжний, однак була і пропозиція назвати місто на честь нардепа, власника містоутворюючого підприємства (ВАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат") Костянтина Жеваго — Жевагівськом.
Обрати нову назву для міста у Комсомольську самостійно не змогли. Але, за іронією долі, на тій самій сесії, де обговорювали питання, як Горішнім Плавням знову стати Комсомольськом, місцеві депутати проголосували "за" дозвіл одному з житлово-експлуатаційних підприємств займатися... виробами з хутра та сільським господарством. Проголосували майже одностайно – за винятком двох голосів.
Під час розгляду питання щодо затвердження розміру статутного капіталу (більше 2 млн грн) та нової редакції статуту КЖЕП №2, депутатський корпус дозволив підприємству в тому числі займатися... торгівлею автомобілями, приймати участь в посередництві в оптовій торгівлі, грошовому та фінансовому посередництві, займатися діяльністю у сфері культури та спорту, сільським та лісовим господарством, мисливством, текстильним виробництвом, а також виробництвом одягу, хутра ти виробів з хутра та ін.
Здається, ми багато чого ще не знаємо про Горішні Плавні...
Пісня про Горішні Плавні з соцмереж
Читайте також: Нові назви декомунізованих міст в інфографіці