В межах розслідування журналісти змогли знайти секретний підрозділ у складі Головного обчислювального центру Збройних сил Росії. Також вони ідентифікували 30 військових інженерів.
До теми СБУ ідентифікувала генерала, який штурмував Маріуполь і наказав захопити "Азовсталь"
Що показало розслідування журналістів
Більшість з цих інженерів – молоді чоловіки та жінки, які мають досвід у сфері інформаційних технологій та у розробці комп'ютерних ігор. У розслідуванні стверджують, що вони проживають і працюють за адресою Знам'янка, 19 у Москві. За цією адресою розташовується Міноборони Росії, а поруч – Генштаб ЗС Росії.
Інженери "проживають" за адресою Генштабу Росії / Скриншот Bellingcat
У ході розслідування журналісти вивчили метадані телефонних розмов з 24 лютого до кінця квітня 2022 року начальника Головного обчислювального центру (ГОЦ) генерал-майора Роберта Баранова. Це дослідження показало, що щоразу перед запуском ракет йому дзвонили зі Знам'янки, 19 з номера полковника Ігоря Багнюка. Після вивчення дзвінків самого полковника Багнюка журналісти встановили, що він спілкувався з більш ніж 20 військовими інженерами та айтішниками з ГОЦ.
Ба більше, за декілька днів до масованого ракетного удару журналісти зафіксували збільшення телефонної активності Багнюка та військових інженерів. Піку ця активність досягла 9 жовтня, саме переддень першого масованого ракетного удару після початку повномасштабного вторгнення. Так, у цей день інженери-навідники зробили 11 дзвінків, хоча до 2 жовтня дзвінків не було близько двох тижнів.
Така активність підтверджує й тезу про те, що до масованого ракетного удару країна-терористка готувалася за декілька днів до підриву Кримського моста.
Атака на енергетичну інфраструктуру України не могла бути наслідком підриву Керченського мосту у Криму 8 жовтня 2022 року,
– підкреслили журналісти у своєму матеріалі.
Інженери заперечують свою причетність
На основі кластерів із повторюваних дзвінків журналісти встановили команду з 33 військових інженерів, а також зв'язали окремі удари крилатих ракет із конкретними підрозділами ГОЦ. У результаті журналісти встановили, що підрозділ ГОЦ складається із трьох команд, кожна з яких програмує траєкторії польоту окремих типів ракет:
- ЗМ-14 (морське базування "Калібрів") – Іван Попов, Матвій Любавін, Роман Курочкін, Катерина Чугунова, Сергій Ільїн, Юрій Ніконов, Георгій Старостін, Дмитро Тихонов, Микола Тарасов та Ігор Гроза.
- 9М728 (ракети наземного базування Р-500, оперативно-тактичні ракетні комплекси "Іскандер") – Олексій Михайлов, Павло Обухов, Ельвіра Обухова, Микита Поплавський, Віктор Яскелайнен, Олександр Григорян, Володимир Петров, Артем Веденов.
- Х-101 (повітряне базування) – Артем Чернов, Олексій Бетехтін, Андрій Іванютін, Антон Чуліков, Ольга Письменська, Павло Васильєв, Олексій Волков, Антон Шатун, Станіслав Мінков.
Інженери, які допомагають наводити ракети на Україну / Інфографіка Bellingcat
В The Insider повідомили, що зв'язалися з цими інженерами. Усі вони визнали, що контактні телефони їхні, а от свою причетність до ракетних обстрілів – заперечували. Як й те, що працюють у ГОЦ. Сергій Ільїн же взагалі заявив, що працює сантехніком, його колега Артем Веденов заявив, що працює на свинофермі, а Юрій Ніконов – що працює водієм автобуса.
Тож The Insider показав деяким із них фото, де вони зображені у військовій формі зі знаком обчислювального центру, однак навіть після цього вони не визнавали своєї причетності. Так, Володимир Воробйов після продемонстрованого фото відповів: "Вперше в житті бачу. Тим більше у формі ще".
Що взнали про командира підрозділу
Журналісти-розслідувачі стверджують, що командиром підрозділу наведення ракет ГОЦ є уже згаданий полковник Ігор Багнюк 1982 року народження. У 2004 році він закінчив Серпуховську філію Академії РВСП, яка спеціалізується саме на інформаційних системах для російських ракет.
Ігор Багнюк / Фото The Insider
За час своєї служби він був нагороджений медаллю "За участь у бойових діях у Сирії". Як підкреслили в The Insider, ця медаль вручається у Росії з 2015 року.
Медаль Багнюка "За участь у бойових діях у Сирії" / Скриншот Bellingcat
Розслідування показало, що найраніші дзвінки між полковником та генералом Барановим датуються ранком 13 березня 2022 року. Саме тоді Росія ударила по Україні ракетами Х-101 і "Калібр", через що загинули понад 30 осіб та травмувалися понад 130 осіб на військовому полігоні під Львовом.