В межах розслідування журналісти змогли знайти секретний підрозділ у складі Головного обчислювального центру Збройних сил Росії. Також вони ідентифікували 30 військових інженерів.

До теми СБУ ідентифікувала генерала, який штурмував Маріуполь і наказав захопити "Азовсталь"

Що показало розслідування журналістів

Більшість з цих інженерів – молоді чоловіки та жінки, які мають досвід у сфері інформаційних технологій та у розробці комп'ютерних ігор. У розслідуванні стверджують, що вони проживають і працюють за адресою Знам'янка, 19 у Москві. За цією адресою розташовується Міноборони Росії, а поруч – Генштаб ЗС Росії.

Інженери
Інженери "проживають" за адресою Генштабу Росії / Скриншот Bellingcat

У ході розслідування журналісти вивчили метадані телефонних розмов з 24 лютого до кінця квітня 2022 року начальника Головного обчислювального центру (ГОЦ) генерал-майора Роберта Баранова. Це дослідження показало, що щоразу перед запуском ракет йому дзвонили зі Знам'янки, 19 з номера полковника Ігоря Багнюка. Після вивчення дзвінків самого полковника Багнюка журналісти встановили, що він спілкувався з більш ніж 20 військовими інженерами та айтішниками з ГОЦ.

Ба більше, за декілька днів до масованого ракетного удару журналісти зафіксували збільшення телефонної активності Багнюка та військових інженерів. Піку ця активність досягла 9 жовтня, саме переддень першого масованого ракетного удару після початку повномасштабного вторгнення. Так, у цей день інженери-навідники зробили 11 дзвінків, хоча до 2 жовтня дзвінків не було близько двох тижнів.

Така активність підтверджує й тезу про те, що до масованого ракетного удару країна-терористка готувалася за декілька днів до підриву Кримського моста.

Атака на енергетичну інфраструктуру України не могла бути наслідком підриву Керченського мосту у Криму 8 жовтня 2022 року,
– підкреслили журналісти у своєму матеріалі.

Інженери заперечують свою причетність

На основі кластерів із повторюваних дзвінків журналісти встановили команду з 33 військових інженерів, а також зв'язали окремі удари крилатих ракет із конкретними підрозділами ГОЦ. У результаті журналісти встановили, що підрозділ ГОЦ складається із трьох команд, кожна з яких програмує траєкторії польоту окремих типів ракет:

  • ЗМ-14 (морське базування "Калібрів") – Іван Попов, Матвій Любавін, Роман Курочкін, Катерина Чугунова, Сергій Ільїн, Юрій Ніконов, Георгій Старостін, Дмитро Тихонов, Микола Тарасов та Ігор Гроза.
  • 9М728 (ракети наземного базування Р-500, оперативно-тактичні ракетні комплекси "Іскандер") – Олексій Михайлов, Павло Обухов, Ельвіра Обухова, Микита Поплавський, Віктор Яскелайнен, Олександр Григорян, Володимир Петров, Артем Веденов.
  • Х-101 (повітряне базування) – Артем Чернов, Олексій Бетехтін, Андрій Іванютін, Антон Чуліков, Ольга Письменська, Павло Васильєв, Олексій Волков, Антон Шатун, Станіслав Мінков.

Інженери, які допомагають наводити ракети на Україну
Інженери, які допомагають наводити ракети на Україну / Інфографіка Bellingcat

В The Insider повідомили, що зв'язалися з цими інженерами. Усі вони визнали, що контактні телефони їхні, а от свою причетність до ракетних обстрілів – заперечували. Як й те, що працюють у ГОЦ. Сергій Ільїн же взагалі заявив, що працює сантехніком, його колега Артем Веденов заявив, що працює на свинофермі, а Юрій Ніконов – що працює водієм автобуса.

Тож The Insider показав деяким із них фото, де вони зображені у військовій формі зі знаком обчислювального центру, однак навіть після цього вони не визнавали своєї причетності. Так, Володимир Воробйов після продемонстрованого фото відповів: "Вперше в житті бачу. Тим більше у формі ще".

Що взнали про командира підрозділу

Журналісти-розслідувачі стверджують, що командиром підрозділу наведення ракет ГОЦ є уже згаданий полковник Ігор Багнюк 1982 року народження. У 2004 році він закінчив Серпуховську філію Академії РВСП, яка спеціалізується саме на інформаційних системах для російських ракет.

Ігор Багнюк
Ігор Багнюк / Фото The Insider

За час своєї служби він був нагороджений медаллю "За участь у бойових діях у Сирії". Як підкреслили в The Insider, ця медаль вручається у Росії з 2015 року.

Медаль Багнюка
Медаль Багнюка "За участь у бойових діях у Сирії" / Скриншот Bellingcat

Розслідування показало, що найраніші дзвінки між полковником та генералом Барановим датуються ранком 13 березня 2022 року. Саме тоді Росія ударила по Україні ракетами Х-101 і "Калібр", через що загинули понад 30 осіб та травмувалися понад 130 осіб на військовому полігоні під Львовом.