Про це 24 Каналу розповів ізраїльський військовий оглядач Давид Шарп. Він зазначає, що попри ефекти несподіванки, існувала ще низка причин, чому ізраїльські військові не зуміли запобігти вторгненню ХАМАС.
Дивіться також 150 українців заблоковані у Секторі Гази, Київ готує евакуацію громадян
Стратегічна помилка
Концепція оборони Ізраїлю в районі Сектору Гази полягала в тому, що військова розвідка АМАН у випадку підготовки масштабної операції проти Ізраїлю мала про це дізнатися й попередити військове командування.
Ізраїльська армія завжди мала розуміння, що така операція є можливою, однак це сприймалося як не дуже імовірний сценарій. Однак багаторічний досвід комунікації розвідників із ХАМАС переконало військово-політичне командування Ізраїлю, що вони розуміють інтереси угруповання.
Серед розвідників та військового командування побутувала думка, що ХАМАС не зацікавлений у масштабній ескалації. Адже фактично це угруповання керувало Сектором Гази, а у випадку масштабної війни це створювало загрозу його владі в регіоні,
– пояснив Шарп.
Відповідно, керівництво Ізраїлю покладалось на своє розуміння цієї проблеми, а ХАМАС присипляв його пильність.
Що не врахував Ізраїль
Проблема полягала в тому, що логіку мислення диктатур та екстремістських формувань дуже важко передбачити. Відповідно, не варто підходити до оцінки ризиків з прагматичної чи раціональної точок зору.
"Справа в тому, що і розвідка, і військове командування завжди повинні враховувати найгірший можливий сценарій у своїй стратегії. Особливо, якщо він матиме катастрофічні наслідки. Однак цього не сталося через надмірну віру в доповіді розвідників", – зауважив військовий оглядач.
Давид Шарп про те, чому ХАМАС вдався прорив: дивіться відео
Військове командування просто не готувалося до того, що розвідка не попередить його про можливість великого прориву. Через це служба поблизу стіни розділення проводилася малими силами, рутинно й без дотримання всіх стандартів пильності.
"Ситуація на кордоні з Сектором Гази була роками спокійною. Через це, окрім провалу на макрорівні, були й провали на мікрорівні. Командування підрозділів, розташованих поблизу Сектора Гази, вважало, що ця територія є тилом і ніяких непередбачуваних ситуацій не трапиться", – наголосив Шарп.
Чому не вдалося стримати ХАМАС
На момент вторгнення ХАМАС зброя ізраїльських військових знаходилась не на руках, а в зброярнях. Водночас противник підготувався до своєї операції надзвичайно добре, зумівши досягти суттєвих успіхів завдяки ефекту несподіванки.
Після прориву стіни загородження ХАМАС почали заходити в населені пункти, в яких не було ізраїльських військових. Єдиними, хто міг чинити опір бойовикам, були поліцейські, хоча вони не повинні були протистояти військовим підрозділам ХАМАС.
Ізраїльські поліцейські та військові проявили героїзм в перший день війни. Однак героїзм зазвичай доводиться проявляти тоді, коли на якомусь із рівнів стався провал. На жаль, силам оборони не вистачило кількості особового складу для того, щоб зупинити прорив майже 1000 бойовиків на територію Ізраїлю,
– підсумував військовий оглядач.
Однак станом на зараз після призову 300 тисяч військовозобов’язаних Ізраїль сконцентрував навколо Сектору Гази досить значні сили, які унеможливлять повторення прориву.
Що відомо про війну в Ізраїлі та Палестині
- 7 жовтня ХАМАС атакував територію Ізраїлю, мотивувавши це помстою за утиски мусульман в країні. Під час перших боїв угрупуванню вдалося увійти в кілька міст на кордоні та утримувати їх протягом доби.
- Ізраїльська армія не змогла зупинити прорив бойовиків на кордоні, через що ХАМАС також зумів заволодіти технікою Тель-Авіва, розташованою на близьких до кордону військових базах. Водночас під час наступу бойовики вчиняли розправи над цивільними мешканцями, кількість загиблих серед яких вимірюється в сотнях.
- Після двох днів боїв Ізраїль зумів відновити контроль над своєю територією, знищивши при цьому понад 1000 нападників. Водночас ізраїльська авіація розпочала бомбардування Сектору Гази, від яких загинуло кількасот цивільних.
- Військово-політичне керівництво Ізраїлю майже відкрито заявляє, що готується до вторгнення на територію Сектору Гази й погрожує перетворити її на попіл. Більшість західних країн висловили підтримку Ізраїлю, водночас мусульманські держави закликають сторони до деескалації.