Про це він повідомив під час брифінгу 13 травня. Раніше Шмигаль заявив, що зараз країна перебуває на етапі, коли близька до підписання меморандуму. Про це йдеться у матеріалі 24 каналу.

Цікаво Зрада чи перемога: що означає зміна програми кредитування МВФ

В уряді пояснили, що нова програма Stand-by дасть можливість Україні отримати 5 мільярдів доларів, з яких 3,5 мільярда до кінця 2020 року.

За словами заступника виконавчого директора МВФ від України Владислава Рашкована, умови отримання цієї програми легші. Вона не потребує просування структурних реформ у майбутньому. А от гроші за однаковий період – ті самі.

Нова програма більше сфокусована на антикризові заходи. Якщо раніше кошти йшли у золотовалютний резерв Нацбанку і оплату попередніх боргів, тепер гроші від МВФ можуть направити в бюджет для часткового покриття дефіциту.

Програма Stand-by гнучкіша. Вона більше підходить для країни, яка перебуває під ударом глобальної фінансової кризи. З іншого боку – Україна наврядчи зараз підходить під параметри країни, яка робить структурні реформи,
– прокоментував економіст Сергій Фурса.

Він також пояснив, що на пропозицію нової програми вплинули, зокрема, проблеми з ухваленням "антиколомойського" закону. Адже після першого читання його на певний час заблокували, подавши рекордних 16 тисяч правок.

"У МВФ розуміють, що в української влади відсутня політична воля на реформи. Вони демонструють: мовляв, так, ми бачимо, що ви намагаєтесь реалізувати реформи, але ми й бачимо, що ви їх саботуєте .Тому вибачте, буде програма Stand-by", – пояснив Фурса

Довідка. 13 травня Верховна Рада на позачерговому засіданні остаточно схвалила в другому читанні законопроєкт про вдосконалення механізмів регулювання банківської сфери, який називають "антиколомойським". Його підтримали 270 депутатів.

Фінансові ризики від програми не змінюються, адже після виконання 18-місячної Stand-by Україна зможе вести перемови й про трирічну програму структурних реформ. Але умови треба виконати. Тож тепер, коли нардепи ухвалили антиколомойський закон.

Що передбачає нова програма МВФ: дивіться відео

Коротко про домовленості між Україною та МВФ

  • Україна і Міжнародний валютний фонд переорієнтувалися з раніше погодженої трирічної програми розширеного фінансування на 18-місячну програму. Причиною тому – безпрецедентні економічні умови, в яких опинився світ. Водночас обсяг фінансової підтримки України з боку Міжнародного валютного фонду не зміниться.
  • Раніше, у грудні 2019, Україна та МВФ домовилися про укладання трирічної програми на понад 5 мільярдів доларів у форматі EFF. Протягом 2020 року планувалося, що Україна отримає 2 транші у 1,75 мільярда доларів. Рішення мав затвердити кабінет директорів, однак цього не сталося.
  • Серед причин те, що Україна спершу мала виконати дві вимоги МВФ: відкрити ринок землі і ухвалити так званий "банківський" закон. Станом на початок травня 2020-го одна з умов залишається не виконаною – закон про регулювання механізмів у сфері діяльності банків, так званий "антиколомойський", ще не ухвалили у другому читанні.
  • Передбачається, що Верховна Рада розгляне його в остаточному читанні в середу, 13 травня. Опісля розглядатиметься можливість перерахування нового траншу МВФ.