Два дні тому американські конгресмени ухвалили резолюцію, в якій закликали Дональда Трампа запровадити санкції щодо Росії через напад на українських моряків. А ще вжити заходи, аби запобігти спробі Москви затягнути газовий зашморг на ЄС.

Читайте також: Євросоюз продовжує санкції проти Росії: з'явилась реакція Порошенка

Зусилля американських конгресменів підтримали та в Європарламенті. Депутати як і їхні американські колеги закликали лідерів країн ЄС до дій. А ще євродепутати переконані, потрібно відповісти на повзучу анексію Азовського моря Росією.

Європарламент закликає ЄС та його держави-члени закрити доступ до портів Євросоюзу для російських кораблів, які йдуть з Азовського моря, якщо Росія не відновить свободу навігації через Керченську протоку та в Азовському морі,
– пояснили в Європарламенті.

У Росії чотири великі порти в Азовському морі. Загальний вантажообіг складає понад 16 мільйонів тонн. Порти використовують для відправлення нафтопродуктів, вугілля, металопрокату та зерна, а також як перевалочні пункти для вантажів з Південної та Східної Європи, Близького Сходу, Північної Африки. Блокування російських суден, що йдуть з Азова, не дасть великого ефекту, зазначили українські експерти.

Річ у тім, що основними портами Росії у цьому басейні є порти чорноморські, насамперед у Новоросійську. І вантажопотік через Азовське море він не занадто великий і він не є стратегічно важливим,
– сказав редактор видання "Гроші" Олександр Крамаренко.

Агресію Росії може зупинити лише серйозне покарання, яке боляче вдарить по економіці країни-агресорки.

Наразі це не стосуються головного, що є в Росії, – нафти. Тобто спершу блокування розрахунків в доларах і євро. Максимальне обмеження споживання газу та нафти російського походження,
– наголосив голова ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Одним з таких кроків може стати блокування будівництва Північного потоку-2. І до цього неодноразово закликали своїх лідерів і американські члени Палати представників, і євродепутати. Але від слів до справи ніхто так і не перейшов.

Тут ми зіштовхуємося з проблемою класичного капіталістичного егоїзму. Тобто бізнес Німеччини й деяких європейських країн зацікавлений у цьому потоці,
– розповів Кушнірук.

Відтак Євросоюз пропонує Росії діалог у відповідь на її агресію. І в чергове продовжує запроваджені чотири роки тому санкції, які не втримали росіян від нападу на українських моряків в Чорному морі та від повзучої анексії Азовського моря.

Що сталось в Азовському морі?25 листопада прикордонний корабель Росії протаранив рейдовий буксир українських військових в Азовському морі. Відомо, що 2 малих броньованих артилерійських катери та рейдовий буксир ВМС ЗСУ переходили з порту Одеси до порту в Маріуполі планово та відповідно до міжнародних норм.

Проте в Росії заявили, що нібито українські військові кораблі "неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ" і продовжили рух до Керченської протоки.

Група кораблів ВМС України продовжила свій шлях до Маріуполя. Щоправда, вже під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні судна відкрили вогонь по українських кораблях, внаслідок чого 6 українських воїнів зазнали поранень. Також Росія захопила 2 українських судна та взяла в полон 24 українських моряків, яких вже арештували в окупованому Криму.

Після цього Україна ввела у 10-и областях воєнний стан до 26 грудня. А Росія блокує українські судна та порти в Азовському морі.

Захоплення Росією українських кораблів: дивіться відео