Як розповідає заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, режим фіксованого обмінного курсу ще й досі актуальний. Саме він відіграє важливу роль у забезпеченні цінової та фінансової стабільності країни.

Читайте також Долар у 2023 році падає: в чому причина зміцнення гривні

Коли НБУ відпустить курс "у плавання"

За словами Ніколайчука така перспектива не є найближчою у часі. Однак не можна виключити того, що Україна все ж матиме передумови для запровадження плаваючого курсу ще до закінчення періоду високих безпекових ризиків.

Водночас повернення до "плавання" не означатиме "ралі" на валютному ринку. Будь-який перехід буде дуже поступовим та керованим зі створенням відповідних передумов. Це необхідно для того, щоб перехід до "плавання" не генерував шоків ані для валютного ринку, ані для економіки,
– пояснює заступник голови НБУ.

Передумови для "плавання"

В НБУ неодноразово запевняли, що фіксація обмінного курсу – це лише тимчасове рішення. Адже регулятор є прихильником саме плаваючого обмінного курсу, а в теперішніх умовах, "керовано плаваючого".

Щоб повернутися до плаваючого курсу потрібно:

  • Однією із найголовніших передумов є поява альтернативного до фіксованого курсу номінального якоря для економіки. В умовах інфляційного таргетування це показник інфляції;
  • Важливо, щоб валютний ринок ставав все менш чутливим до ситуативних факторів.
  • Крім того, валютний ринок повинен стати кращим, більш збалансованим. А облікова ставка повинна відновити свій статус і дієвість як основного монетарного інструменту.

Зверніть увагу Чи утримається курс долара поблизу психологічної позначки у 40 гривень цього тижня

Курс валют станом на 14 лютого

  • У банках за даними "Мінфіну", готівковий долар можна продати в середньому за 39,65 гривні, а купити за 40,10 гривні. Що стосується євро, то банки купують його за 42,10 гривні, а продають в середньому за 42,85 гривні.
  • В обмінниках купують долар США в середньому за 39,61 гривні, а продають – за 40,09 гривні, за даними finance.ua. Євро ж коливається на рівні: купівля – 42,19 гривні, а продаж – 42,71 гривні.
  • На чорному ринку купівля американської валюти в середньому на рівні 39,90 гривні, а продаж – 40 гривні. Євро купують по 42,40 гривні, водночас продають за 42,60 гривні.