Збудована ще за часів царя буцегарня розрахована на 600 затриманих. Проте сьогодні у ній перебувають 2,5 тисячі осіб, 60% з яких юридично не визнанні винними. Чекають на вирок у кричущих умовах.
Харчування – може бути, медицина – нормально, ставлення адміністрації – все в порядку. Лазня кожного тижня. Але єдине – стан всередині будівлі. На обох вікнах немає скла. Температура в камері – не вище плюс десяти, і то якщо нахукаємо. Спимо одягненими. Хворіємо, і не лише застудою. Ми говоримо про це адміністрації. А вони нам: "Ну що ми можемо зробити, якщо у нас немає з чого це робити". Якщо у них було, вони б зробили!
– упевнений один з ув'язнених.
Читайте також: Вибиті шибки, кущі плісняви і антисанітарія: шокуючі кадри з Лук'янівського СІЗО
А поки затримані покращують бодай щось самотужки.
"Родичі можуть привезти якусь фарбу. Якщо є можливість. А ви подивіться на нього! Подивіться! Звідки у нього можливість? Подивіться на цю людину! Йому 50 років! Йому дали три роки за те, що він вкрав у собаки алюмінієву каструлю. За що йому дали три роки? Вони (влада – "24") мільйонами крадуть, і все нормально!" – обурився в'язень.
"Від нашого бажання мало що залежить. Держава виділить кошти – будемо щось робить. Якщо подивитись на цю фарбу, можна сказати, в якому році востаннє давали гроші на ремонт – років 20 тому", – бідкається начальник ізолятора Валерій Бунак.
У Мін'юсті про проблему знають. Говорять, що Мінфін не видає коштів з держбюджету.
Через скарги ув'язнених до європейського суду держава сплатила компенсацію понад 1 млн євро. Ми втрачаємо імідж. Невиконання ратифікованих міжнародних умов призводить до санкцій. Скільки ще треба виграти справ проти України, щоб Мінфін нас почув?
– зауважує замміністра юстиції Денис Чернишов.
Ситуація в інших ізоляторах країни не набагато краща. Вихід знайшли: просять допомоги у іноземних інвесторів та громадських організацій. У 2017-ому навіть анонсували конкурс на будівництво нових будівель київського та львівського СІЗО. Проте охочих профінансувати не знайшлося. Тому поки обмежаться поточними ремонтами.
Ремонтуватимуть корпус, що 4 роки стояв пусткою. Раніше там мешкали жінки. На подвір'ї СІЗО журналістам презентували, як буде виглядати камера. Обіцяють європейські умови: комфортні двох'ярусні ліжка, осучаснені вікна та двері, модну сантехніку і кондиціонер у кожній камері. Говорять, що все закуплене і вироблене на вітчизняних підприємствах. Щоправда, плазмовий телевізор причепили для імітації.
"Плазму не видаватимемо. Повісили, щоб розуміли, що буде в камері. Родичі передають телевізори тим, хто сидить. Чому плазма? Ну бо радянського зразка вже не возять", – говорить начальник ізолятора Бунак.
Джерело фінансування – спецфонди та благодійні внески міжнародних організацій. Кошторис – 5 мільйонів гривень. Планують відремонтувати корпус до травня руками самих в'язнів. Нібито, на добровільних засадах.
На питання, хто мешкатиме в справжньому раї для арештантів, заступник міністра юстиції Чернишов чіткої відповіді не дав. А от начальник ізолятора Бунак був красномовнішим.
Я б його ремонтував під колишніх працівників поліції. Скоріше за все так і буде. Треба узгодити з керівництвом. По-перше, їх кількість помітно зросла. Років 15 тому колишніх працівників поліції сиділо в ізоляторі 10-15 чоловік, сьогодні – більше ста. По-друге, ну не садити ж їх до кримінальних авторитетів! Я б хотів їх локалізувати, щоб спокійно дочікувались суду,
– сказав Бунак.
Читайте також: Терористи "ЛДНР" передали українських в'язнів, які відбували покарання на окупованих територіях