Вони боролись із сексуальним насильством у воєнний час.

Читайте також: Нобелівська премія миру-2018: комітет назвав лауреатів

Правозахисниця з Іраку єзидка Надя Мурад – одна із близько 3 тисяч дівчат і жінок, які стали жертвами зґвалтування та інших зловживань з боку терористичного угруповання "Ісламська держава". Вона потрапила в полон у 2014 році. Терористи використовують сексуальне насильство як зброю про єзидів та інших релігійних меншостей.

Після втечі з "Ісламської держави" Надя Мурад вирішила відкрито говорити про те, яких страждань вона зазнала. Жінка виявила незвичайну мужність, виступивши від імені інших жертв. У 2016 році, коли їй було лише 23 роки, вона була удостоєна звання першого Посла доброї волі ООН за гідність людей, які постраждали від торгівлі людьми.

Від страху я роздяглась і забилась в кутку кімнати. Він наказав мені йти на ліжко та сказав: "Ти ж пам'ятаєш, що я тобі говорив? якщо спробуєш втекти, я зроблю з тобою щось погане". Після цього до мене зайшли 6 його охоронців. Ця картина досі в мене перед очима. Як троє з них мене згвалтували,
– розповіла лауреатка Нобелівської премії миру 2018 Надія Мурад.

Надія Мурад згадує, що сталося з нею у 21 рік, коли вона потрапила у полон бойовиків терористичного угруповання "Ісламська держава". Вона одна із близько 3 тисяч жінок, які стали жертвами зґвалтування та інших зловживань з боку бойовиків. Після невдалої спроби втечі її катували та продали.

Ці двоє служили на блокпосту та забрали мене на КПП. У них я залишалась 10 днів. Мене гвалтували. Потім приїхав водій з міста Мусол і купив мене,
– згадує Надія Мурад.

І так її перепродавали кілька разів. Через 3 місяці сексуалнього рабства дівчині вдалось втекти з полону. Після чого жертва вирішила відкрито говорити про те, яких страждань вона зазнала. 2 роки тому вона стала першим Послом доброї волі ООН за гідність людей, які постраждали від торгівлі людьми. Зараз відстоює права жертв насилля.

мурад нобелівська премія
Надія Мурад


Надія Мурад стала Послом доброї волі ООН

Деніс Муквеге – лікар-гінеколог із Конго, який присвятив велику частину свого життя захисту жертв сексуального насильства. Він мріяв знизити рівень смертності при народженні. допоки його пацієнткою не стала жертва згвалтування. Муквеге та його співробітники лікували тисячі пацієнтів, які постраждали від таких нападів у Демократичній Республіці Конго.

Нобелівський лауреат неодноразово засуджував безкарність за масове зґвалтування, а також критикував конголезький уряд та інші країни за те, що вони не доклали достатньо зусиль, аби зупинити сексуальне насильство щодо жінок під час збройних конфліктів. Основний принцип Деніса Муквеге полягає в тому, що "справедливість є справою кожного".

Моєю пацієнткою стала жертва групового згвалтування. Гвалтівникам здалось, що насилля замало і після всього вони вистрілили в неї,
– розповів лауреат Нобелівської премії миру 2018 Деніс Муквеге.

муквеге
Деніс Муквеге

деніс муквеге
Муквеге присвятив велику частину свого життя захисту жертв сексуального насильства

Спершу він подумав що це варваський акт війни в Конго, проте справжній шок настав через три місяці. Сорок п'ять жінок прийшли з подібними історіями. Сьогодні Норвезький нобелівський комітет прийняв рішення нагородити його та Надію премією миру.

За їхні зусилля покінчити з використанням сексуального насильства, як зброї війни. Обидва лауреати зробили внесок у зосередження уваги та боротьби з такими військовими злочинами,
– заявила голова Нобелівського комітету Норвегії Беріт Рейсс-Андерсен.

Список номінантів 2018 року налічував 331 кандидата: 216 осіб та 115 організацій. Це друга за величиною кількість кандидатів після 2016 року.

Важливо: Верховна Рада України 18 вересня номінувала Олега Сенцова на Нобелівську премію миру. Незаконно засуджений українець голодував у російській в'язниці 145 днів. Однак, згідно з правилами, український режисер може потрапити у список номінантів аж у 2019 році. Адже номінації повинні бути подані до 1 лютого року присудження.

Нагадаємо, Нобелівський тиждень розпочався у столиці Швеції Стокгольмі 1 жовтня. Лауреатами цьогорічної премії стали:

8 жовтня в Стокгольмі назвуть володаря премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля. Нобелівську премію з літератури у 2018 році не вручатимуть. Церемонія нагородження відбудеться традиційно 10 грудня – у день смерті Альфреда Нобеля.

Що таке Нобелівська премія?Це престижна міжнародна нагорода, яку щороку присуджують за визначні наукові дослідження, революційні винаходи або внесок у культуру чи розвиток суспільства. Премія заснована шведським науковцем Альфредом Нобелем, який винайшов динаміт. Він заповів свій статок (31,5 млн шведських крон) на фінансування нагороди. Річний прибуток від його спадщини ділиться на 5 рівних частин між лауреатами. Нобелівську премію присуджують вже понад 100 років – з 1901 року.