Зранку 28 вересня під Львівською міською радою відбулись два пікети за скорочення некритичних витрат та збільшення видатків на допомогу ЗСУ. Один із таких мітингів ініціював депутат Львівської міської ради від "Європейської солідарності" та адвокат Григорія Козловського Олексій Різник.

Дивіться також У нас немає якихось гулянок, – Садовий про те, чому у Львові не заборонять розважальні заходи

Пікет з цікавими ознаками

Ведучий 24 Каналу Андрій Дрозда розповів деталі доволі дивного пікету щодо питань некритичних витрат на підтримку Збройних Сил із міського бюджету, який відбувся під міською радою Львова у середу, 28 вересня.

Останнім часом питання фінансування української армії з місцевих бюджетів доволі гостро постає. Однією з причин є Податок на доходи фізичних осіб, який також вираховують із зарплат військових, які зареєстровані у форматі військових частин у різних містах й громадах.

Відповідно нині ПДФО із зарплат військових – це значна частина наповнень бюджетів різних громад й Львів не виняток. Один депутат із міської влади порушив питання щодо додаткового виділення коштів на підтримку ЗСУ з бюджету Львова.

Насправді Львів показує приклад, адже 13,5% від свого загального бюджету спрямовує на підтримку Збройних Сил. Це один з найвищих показників по Україні,
– мовив ведучий 24 Каналу.

Дрозда зауважив, що пікет проведений у Львові 28 вересня мав явні ознаки замовності, оскільки організовувався однією з політичних сил, яка присутня у міській раді Львова. Заявку про цей захід подавав депутат від "Європейської солідарності" Олексій Різник.

З'ясувалося, що на цей пікет прийшли місцеві безпритульні в нетверезому стані у футболках з написами "Садовий, віддай 2 ярди на ЗСУ". Насправді ці люди навіть самі не знали, чому прийшли на пікет і що вони там роблять.

Мітинг пройшов мирно. Акція була оголошена заздалегідь й погоджена. Однак варто зазначити, що в Україні під час воєнного стану масові акції та протести заборонені. Згідно з чинним законодавством, така акція може проходити хіба що у форматі одиничного пікету або у форматі кількох десятків одиничних пікетів.

Важливо зрозуміти, що можуть бути цілком щирі намагання людей привернути увагу до проблеми неправильного розподілу коштів з місцевих бюджетів. На Львівщині й у Львові такі акції протесту відбуваються регулярно, зокрема під будівлею Львівської обласної військової адміністрації, яку очолює Максим Козицький.

Вже тричі відбулася акція "Спочатку дрони, а потім стадіони". Ініціатором таких одиничних пікетів є Святослав Літинський – відомий громадський діяч та волонтер. Мова іде про те, що у тендерах Львівської ОВА є розв'язання питання реконструкції стадіонів. Після початку повномасштабного вторгнення у Львівській області відкривали стадіон за 25 мільйонів гривень. Також був оголошений тендер на відкриття лижної траси за сотню мільйонів,
– зазначив ведучий 24 Каналу.

Свідомі громадяни вимагають, щоб таких тендерів не було, а кошти ішли на підтримку армії. Такі протести також відбуваються і в інших містах України, зокрема Києві, Одесі, Кривому Розі. Однак варто дослідити настільки це є щирий порив громадян, адже часто подібні акції стають інструментом зведення політичних рахунків.

"Чесний протест громадян від замовного відрізнити дуже легко – просто поспілкувавшись з учасниками акції. Люди, які прийшли за покликом серця чітко знають, чого вони прийшли й можуть назвати конкретні випадки, які турбують у діях влади. Пікет у Львові – це кричущий випадок імітації громадського протесту, який організували люди з мільйонами", – підсумував Дрозда.

Деталі одіозного пікету в Львові: дивіться відео

"Я бутилку пива випив": на пікеті не минулося без курйозів

Важливо почати з того, що 22 вересня депутат міської ради Олексій Різник опублікував на своїй сторінці у фейсбуці допис зі своїм фото, на якому він одягнений у футболку "Садовий, віддай 2 ярди на ЗСУ".

Нардеп закликав небайдужих задонатити від 1 000 гривень на оборону і розмінування українських територій, а в обмін на донат запропонував такі ж футболки, як у нього. Для того, щоб отримати таку футболку, потрібно було показати скриншот про пожертву у ресторані "Королівська пивоварня", що належить бізнес-партнеру Різника, відомому львівському бізнесмену Григорію Козловському.

28 вересня на пікеті, який організував Олексій Різник, з'явилися двоє, м'яко кажучи, нетверезих чоловіків. Вони були одягнені у вищезгадані футболки "Садовий, віддай 2 ярди на ЗСУ", які можна було отримати лише в обмін на великий донат. Проте іронічно, що чоловіки, схоже, безпритульні. Тож хто і як видав їм ці футболки – питання риторичне. Діалог з ними виглядав наступним чином:

  • Очевидець: А чому ви прийшли сюди?
  • Пікетувальник 2: Тому що Садовий …
  • Пікетувальник 1: Стой-стой, ну дозвольте… Ето агітация.
  • Пікетувальник 2: Садовий перераховує гроші на бруківку, а не на ЗСУ.
  • Очевидець: А чому ви п’яні?
  • Пікетувальник 2: А чому я п’яний?
  • Пікетувальник 1 до Очевидця: Ти чьо гоніш?

У розпорядженні ZAXID.NET з'явилося відео спілкування перехожого із цими "зірками" мітингу. Очевидець стверджує, що від них був виразний запах алкоголю, а також вони мали порушену координацію.

Нетверезі чоловіки на пікеті у Львові: дивіться відео

Також на пікеті був ще один нетверезий чоловік, який не міг пояснити мету пікету, однак сказав, що хоче змінити "гасударство і закони".

  • Очевидець: Яка мета вашого пікету?
  • Пікетувальник 2: Мисль [підносить вказівний палець правої руки до своєї голови].
  • Очевидець: А яка мета вашого пікету, хлопці?
  • Пікетувальник 2: Моя.
  • Очевидець: Яка мета пікету?
  • Пікетувальник 2: Змінити.
  • Очевидець: Що?
  • Пікетувальник 2: Щось в жизні. Гасударство змінити, закони змінити…
  • Очевидець: Як змінити государство, так?
  • Пікетувальник 2: Як змінити наші закони довбані, каториє несправедліві.
  • Очевидець: А тут закони не міняють.
  • Пікетувальник 2: Аа. А де міняють? А міняють там [показує рукою на Львівську міську раду]. А прислуховуються, де?
  • Очевидець: Що?
  • Пікетувальник 2: Посмотрітє закон. Я виїхав в іюні місяці.
  • Очевидець: А ви теж п’яний.
  • Пікетувальник 2: Ні.
  • Очевидець: Від вас перегар [чути].
  • Пікетувальник 2: Запах є, запах не рішає.
  • Очевидець: Ви ж ледве стоїте на ногах.
  • Пікетувальник 2: Я бутилку пива випив, да. Запах пішов. Ну шо?
  • Очевидець: Але ж ви ледве на ногах стоїте. А вам заплатили?
  • Пікетувальник 2: Ні.

Після того, як нетверезі учасники пікету пішли, інші мітингувальники у розмові з ZAXID.NET стверджували, що п’яних чоловіків там не бачили.

Присутні заперечують присутність партії "ЄС" до пікету

На запитання журналістів, чому пікетувальники не звернулись щодо виділення коштів до депутатів міської ради, більшість із яких є однопартійцями Олексія Різника по фракції "Європейська солідарність", один із чоловіків, яки перебував на пікеті, відповів, що "більшість депутатів слухають Андрія Івановича (Садового) і голосують так, як він каже". Також цікаво, що він заперечував причетність до акції політичної партії "ЄС", попри те, що її анонсував член цієї фракції.

Варто зазначити, що паралельно з цією акцією відбувався пікет представників "Правого сектору", які в розмові з ZAXID.NET стверджували, що вони мітингують окремо, хоча їхні вимоги фактично аналогічні.