Законопроєкт № 9342 від 29.05.2023, який ухвалила Верховна Рада, вніс правки у закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Перелік осіб, які можуть отримати право на відстрочку, скоротилася.

Дивіться також За яких умов можуть мобілізувати заброньованого працівника

Хто може отримати відстрочку через непрацездатність рідних

Відтепер право на відстрочку мають ті військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що вони не мають інших працездатних родичів, зобов'язаних їх утримувати.

Тобто реалізувати право на відстрочку можливо лише в тому випадку, що серед членів сім'ї немає інших працездатних осіб, які зобов’язані за законом утримувати таких осіб з інвалідністю.

Хто вважається непрацездатним громадянином

Згідно з чинним законодавством (ст. 1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"), непрацездатними громадянами вважаються:

  • Особи пенсійного віку, зокрема на пільгових умовах, та особи, які мають право дострокової пенсії.
  • Особи з інвалідністю (будь-якої групи).
  • Діти з інвалідністю.
  • Особи, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника.

Жінки, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (тривалістю 70 днів до пологів і 56 днів після пологів або 70 днів у разі ускладнених пологів), вважаються тимчасово непрацездатними. Тобто жінки в декреті можуть і мають утримувати родичів з інвалідністю (першого ступеня спорідненості).

Тимчасово непрацездатними також громадяни, які внаслідок захворювання або травм не можуть здійснювати трудову діяльність згідно з медичним висновком. Такий стан (статус) має тимчасовий характер і триває до відновлення працездатності.

Адвокатка Марина Бекало пояснила, що всі інші особи, які мають здатність до праці й в силу свого стану здоров'я, фізичного та духовного розвитку мають змогу виконувати роботи, є працездатними.