Цей законопроєкт зокрема викликав в суспільстві дискусію щодо того, чи всі чоловіки мають перебувати на лінії фронту та захищати Україну. Радник голови ОПУ Михайло Подоляк висловив 24 Каналу свою думку з приводу цього.
До теми Новий законопроєкт про мобілізацію: яке покарання передбачено за ігнорування повістки
У кожного буде своє рішення
Він зазначив, що мобілізація – це тяжкий процес. В Україні вона матиме інакший вигляд, ніж в будь-якій європейській державі. Українці у цьому сенсі більше заточені на те, щоб захищати свою країну. Відповідно до соціологічних досліджень, Україна – це єдина країна в Європі, яка може протистояти Росії.
Водночас радник глави ОПУ зауважив, що не всі чоловіки однаково сприймають війну.
Це неправильна позиція, що всі чоловіки мають воювати на фронті. Хтось справді абсолютно щиро налаштований на те, щоб знищувати ворога безпосередньо на лінії фронту, а хтось готовий працювати і сплачувати податки. Треба до цього ставитись, як і в будь-якій демократичній країні. У кожного буде своє рішення,
– наголосив він..
Проте, за словами Подоляка, закон про мобілізацію потрібно модернізувати. Він має відповідати вимогам війни того типу, яку ми сьогодні маємо.
Це велика, довготривала, масштабна війна. Законопроєкт має бути справедливішим. Треба чітко зафіксувати проблеми демобілізації, ротації, навчання, тренування, спосіб надсилання повісток тощо. Тобто регламентувати функції ТЦК, щоб не було в нас інформаційних епізодів, коли на вулиці когось затримують. Тому що все це дуже активно масштабує російська пропаганда. Все це треба упорядкувати, щоб це виглядало юридично пристойно,
– відзначив радник глави ОПУ.
Звісно, цей закон не всім буде подобатись, але країна не зможе обійтись без мобілізації. Проте не всі опиняться на передньому краї.
"Про це дуже чітко сказав Президент України. Я хочу, щоб ми не забували про цю формулу: один воює, але для того, щоб він мав можливості воювати, 5 – 6 мають працювати і платити податки. Війна – це й економіка. Тому, безумовно, всі не будуть на передньому краї. Я б з повагою ставився до тих людей, які працюють в тилу, але ефективно працюють, платять податки та інвестують в перемогу", – наголосив Михайло Подоляк.
Більше про законопроєкт про мобілізацію
- У Верховній Раді 30 січня 2024 року зареєстрований змінений законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Документ направлено на розгляд комітету.
- У разі ухвалення законопроєкту, у мобілізації відбудуться зокрема такі зміни: призовний вік зменшиться з 27 до 25 років, строкову службу буде скасовано, а замість неї буде базовий військовий вишкіл на 5 місяців, після мобілізації всі будуть повинні пройти обов'язковий військовий вишкіл строком 2 – 3 місяці.
- Також зміниться процес демобілізації фронтовиків, вона буде після 36 місяців служби на фронті.
- Крім того, оновити дані можна буде не лише в ТЦК та СП, а й онлайн в особистому кабінеті чи в ЦНАПі. Особистий кабінет буде створено на базі реєстру військовозобовʼязаних "Оберіг". Також до особистого кабінету можуть надсилати електронні повістки.