Йдеться про частину 2 статті 27 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Уповноважений із захисту мови Тарас Кремінь розповів, кого стосуватиметься нова норма.
Варто знати Це діагноз "імбецил", – Тарас Тополя відповів зіркам, яким складно перейти на українську мову
Суспільно важливу інформацію громадянам України необхідно подавати державною мовою,
– наголосив мовний омбудсмен.
Кого стосується нова частина мовного закону
Передовсім, нова норма мовного закону стосується:
- вебсайтів та вебсторінок у соцмережах органів державної влади та органів самоврядування;
- підприємств, установ і організацій державної й комунальної власності;
- ЗМІ, що зареєстровані в Україні;
- суб'єктів господарювання, що зареєстровані в Україні;
- іноземних суб'єктів, які реалізовують свої товари й послуги, мають свої філії та представництва в Україні.
Інші версії не забороняються
Поруч з базовою версією інтернет-ресурсу державною мовою можуть бути розміщені версії будь-якими іншими мовами. Версія державною мовою повинна мати не менше інформації за обсягом та змістом, аніж будь-яка інша. Крім того, вона має відкриватися українським користувачам за замовчуванням.
Зауважимо, водночас починає діяти й частина 6 статті 27 мовного закону. Мовиться про використання української мови в інтерфейсах комп'ютерних програм товарів – автомобілях, електронних приладах та іншій техніці. Відповідно до нової норми, будь-який товар має бути "локалізований" для реалізації в Україні та мати інтерфейс українською мовою.
Як каратимуть порушників
Відтепер на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників і співробітників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, а також інших фізичних осіб, які порушуватимуть мовний закон, зможуть накладати штрафи. За перше порушення розмір штрафу складатиме від 3 400 до 8 500 гривень, а за повторне порушення – від 8 500 до 11 900 гривень.
Гуглити українською
Своєю чергою, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко закликає українців перейти на пошук новин українською.
Шукаючи інформацію в інтернеті російською, російськомовні українці рідше бачать новини від українських ЗМІ, натомість частіше споживають російські фейки,
– зазначив він.
Брехню російських ЗМІ дуже легко перемогти. Для цього потрібно просто перелаштувати Google на українську мову.
Як перелаштувати Google на українську / Інструкція Tkachenko.ua