Новий законопроект про мобілізацію, ухвалений поки що тільки в першому читанні, дійсно покладає на місцеву владу обов'язок забезпечувати цей процес. Юрист Сергій Савинський пояснив, чи можуть сільські голови вручати повістки мешканцям свого населеного пункту.

Дивіться також Чи можливий призов багатодітних батьків у 2024 році

"Очевидно, що тепер сільські голови здійснюють більший вплив. Водночас в законодавстві не прописано, що сільський голова виписує та роздає повістки. Такого не передбачено", – пояснює Савинський.

Сільські голови сприятимуть мобілізаційному процесу

Адвокат пояснив, що новий законопроект пропонує наступну схему участі місцевих органів самоврядування в мобілізаційному процесі:

  • ТЦК надсилає до місцевого органу самоврядування список військовозобов'язаних, які зареєстровані в цій територіальній громаді.
  • Місцева влада підтверджує чи спростовує, що ці громадяни дійсно у них проживають.
  • Працівник ТЦК разом з представником місцевої ради та поліцейським їдуть за адресами військовозобов'язаних та вручають повістки.

"Працівники сільських, селищних і міських рад будуть забезпечувати облік, щоб чітко визначити, хто з військовозобов'язаних проживає за фактичною адресою", – каже юрист.

При цьому від допускає, що процес співпраці трохи змінить свою форму виконання, але наголошує, що новий законопроект не дає очільникам місцевих рад повноважень безпосередньо роздавати повістки.

Мобілізація в Україні: акутально про головне

  • Кабмін вніс зміни до положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки – їхні повноваження на час воєнного стану суттєво розширили. Зокрема тепер ТЦК працюватимуть цілодобово.
  • До слова, уряд пропонує, щоб співробітники поліції на законодавчому рівні теж мали можливість інформувати чоловіків призовного віку про необхідність відвідати ТЦК та СП.
  • Відповідно до нового законопроєкту, повістку можуть надіслати в електронний кабінет призовника.
  • Водночас Давид Арахамія запевнив, що точно не буде арештів рахунків ухилянтів, як це пропонують автори законопроєкту.