Про це він написав у своїй колонці для іспанського видання El Pais і італійської La Repubblica, текст якої цитує сайт НАТО.
Читайте також: У НАТО дали Україні зрозуміти, що не надішлють кораблі в Азовське море
Так, Столтенберг повідомляє, що протягом останніх років Росія розробила, виготовила, випробувала і розгорнула нову ракету середньої дальності – SSC-8.
SSC-8 мобільна і її легко сховати. Вона здатна переносити ядерні боєголовки. Це скорочує час попередження до хвилин, знижуючи поріг ядерного конфлікту. І вона може дістатися до європейських столиць,
– стверджує Столтенберг.
Генсек НАТО наголошує, що дії Росії підривають договір про РСМД і ставлять його під серйозну загрозу. Він також нагадав, що Сполучені Штати виконують свої зобов'язання за договором. В Європі немає нових ракет США, зате є нові російські.
Відтак у НАТО наголошують, що дотримання договору лише однією стороною робить його неефективним.
"Якщо договір більше не впливає на реальність, то це не що інше, як аркуш паперу", – зазначив генсек.
Столтенберг також зазначає, що Росія не звертає уваги на заклики.
Недостатнє залучення Москви лише посилює нашу оцінку того, що нова ракетна система являє серйозну загрозу для стратегічної стабільності в Європі,
– додав він.
Альянс закликає Росію "негайно забезпечити" повне дотримання ракетного договору з повною прозорістю.
Нагадаємо, голова Білого дому Дональд Трамп анонсував свій намір вивести США з ракетного договору, який діяв із 1987 року, через те, що Росія порушила домовленості.
У Москві, зі свого боку, заявили, що американці, роблячи такі заяви, "діють незграбно та грубо", тому керівництву Кремля доведеться вжити заходів "військово-технічного характеру", якщо США все ж розірвуть Договір про ліквідацію РСМД.
Про який договір йдеться?Договір між СРСР та США про ліквідацію ракет середньої та малої дальності підписали Михайло Горбачов та Рональд Рейган у Вашингтоні 8 грудня 1987 року під час радянсько-американського саміту.
Договір є безстроковим і забороняє виробляти, випробовувати та розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (від 1000 до 5500 кілометрів) та малої (від 500 до 1000 кілометрів) дальності. Сторони повинні були протягом 3 років знищити всі пускові установки та ракети наземного базування із відповідним радіусом, включно з ракетами як у європейській, так і в азійській частині СРСР.
Ця домовленість про реальне скорочення наявних озброєнь стала першою в історії.