Своїми міркуваннями про можливий черговий наступ російських військ восени або чергову ІПСО поділився ведучий 24 каналу Олексій Печій. Він спробував спрогнозувати, чи варто очікувати чергової активності з боку ворога, який упродовж тривалого проміжку часу не зміг досягнути жодних поставлених цілей.

Читайте також До закінчення активних бойових дій в Україні залишилося 7 – 9 тижнів, – естонська розвідка

Путін зізнався у реальних цілях "спецоперації", шукає нове гарматне м'ясо і ставить нереалістичні цілі перед окупантами. Тим часом псевдореферендуми на окупованих територіях відкладають, адже не в змозі їх провести. І цим користаються ЗСУ, які невдовзі можуть звільнити правий берег Дніпра на Херсонщині. Причому без жодних бойових дій. Лиш за умови вдалого очищення сил ворога, припускають аналітики з Великої Британії. З іншого ж боку, нові лякалки путіна можуть бути пов'язані з тим, що вже 8 вересня відбудеться нове засідання формату Рамштайн, яке може принести доленосні зміни для України.

То, чи дійсно путін готується до нового нападу восени або взимку, чи це скоріше намагання підняти ставки перед складним для Європи зимовим сезоном? І як ЗСУ планують звільняти Херсон? Про все це далі й поговоримо.

Останні заяви та дії кремля з одного боку можуть вказувати на те, що нібито російська військова машина готується до великої війни та нових наступів вже восени або взимку. Але з іншого – варто розуміти, що прямо зараз підтримка росіянами війни в Україні залишається на високому рівні, але є одне "але". Путін не може показати тим самим громадянам своєї недодержави жодних перемог. Тому кремль може просто намагатися роздути хвилю побєдобесія, мовляв, от-от і ми точно "за три дні захопимо Україну". А ще це спроба залякати українців саме в той час, коли наша армія посилює наступ на Херсонщині. Утім, давайте зараз без емоцій та на фактах розберемо, що ж відбувається насправді?

Напередодні, російський диктатор владімір путін відвідав Калінінград, де виступив перед дітьми, котрі йшли до школи. Це була традиційно доволі дивна промова, де президент росії знову відзначився якимись неоднозначними зворотами. Але головний його меседж стосувався саме України.

Путін знову переконував школярів у тому, що України не існувало до утворення Радянського Союзу, і що нібито мета війни росії проти України – припинити війну, яка відбувалася на Донбасі з 2014 року та захистити саму країну-агресорку. І оце останнє про захист росії – це не щось нове. Це повернення до того, що лунало з кремля до початку повномасштабної фази війни.

Путін розповів дітям, що після революції 1917 року Компартія передала в Україну, цитую: "значну частину історичних російських територій, включаючи Донбас, хоча жителі Донбасу цього не хотіли прямо, є свідчення та документи". Далі путін розповів про те, що нібито після Майдану у 2014 році саме Україна розв'язала війну на Донбасі, а тому російські окупанти зараз захищають Донбас і Крим.

Але далі, путін озвучив свою головну тезу, про яку багато хто встиг призабути. Він запевнив, що, цитую: росіяни захищають саму росію, бо на території сьогоднішньої України почали створювати антиросійський анклав, який загрожує нашій країні.

Ще раз – це зовсім не нова мета війни, це повторення тези, якій вже багато років, і яку довго не помічав Західний світ. Я просто нагадаю, що 12 липня 2021 року путін видав статтю, при чому українською та російською мовами. У ній він назвав Україну проєктом "анти-Росія". Наведу вам один уривок із цього схибленого путінського бачення історії, і ви зрозумієте, що напередодні путін просто озвучив те, що повторював вже неодноразово: Україну треба знищити.

Уривок зі статті схибленого диктатора про "анти-Росію"

Крок за кроком Україну втягували у небезпечну геополітичну гру, мета якої – перетворити Україну на бар'єр між Європою та росією, на плацдарм проти росії. Неминучим настав час, коли концепція "Україна – не Росія" вже не влаштовувала. Потрібна була "анти-Росія", з чим ми ніколи не змиримося. Західні автори проєкту "анти-Росія" так налаштовують українську політичну систему, щоб змінювалися президенти, депутати, міністри, але незмінною була установка на поділ з росією, на ворожнечу з нею. У проєкті "анти-Росія" немає місця суверенній Україні, як і політичним силам, які намагаються відстоювати її реальну незалежність.

А ще раніше, у 2010 році, цю ж тезу про "анти-росію" озвучували на адресу тодішнього президента Грузії Міхаїла Саакашвілі. І от тепер путін знову вкладає в голови росіян тезу про те, що в Україні створюється антиросійський анклав. Звісно диктатор не згадує, що саме країна-агресорка вторглася в Україну ще у 2014 році. Натомість він переконує, що це Україна своєю політикою спровокувала війну.

І така маячня все ще має неабияку підтримку в росії. Адже за даними російського Левада-Центру, геноцид українського народу все ще підтримують 76% росіян. І що найважливіше, найбільша підтримка війни, а саме 85%, – серед старшого покоління, яким цю, так звану "нову мету" війни, вкладали в голови роками. Тому не варто займатися самообманом. Росіяни давно хотіли знищити Україну, і ніяка це не нова мета.

Загалом же, в останні дні кремль намагається атакувати Україну та Захід інформаційно. І пов'язано це з неспроможністю досягнути успіхів на фронті. Простіше кажучи, у росії свідомо запускають нову ІПСО, яка з одного боку має повністю нівелювати в головах росіян контрнаступ ЗСУ на Півдні України. А от з іншого боку, залякати Україну та Захід тим, що от-от країна-агресорка таки почне великий наступ. Пам'ятаєте ж про фразу, що "росія ще нічого не починала"? Річ у тім, що наразі відбувається серйозний злам у цій війні, і Путін намагається його приховати.

Постійний оглядач The Washington Post Ішаан Тарура сьогодні однією фразою описав становище на фронті: "На південно-східному фронті не все спокійно". І це справді так, адже ЗСУ цього тижня почали контрнаступ на Херсонщині, який оповитий таємницею, і в Генштабі просять не розповідати деталей операції. Але в той самий час нависла ще одна таємниця, схоже, що наші військові готуються ще й до контрнаступу на Донбасі та Півночі Харківщини. І це змушує росіян панікувати ще більше.

І цьому припущенню є логічний аргумент. Командування ЗСУ останніми днями жорстко обмежило доступ журналістів на передову, по всій лінії фронту. Тож тепер ситуація на фронті відома лише військовим. Отже, витік інформації про реальні наступи ЗСУ став неможливим.

Змушує росіян нервувати й відносне мовчання американських та британських партнерів ЗСУ:

  • представники Пентагону цього тижня визнали наступ українських військових, але відмовилися коментувати його масштаби;
  • Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що ЗСУ посилили артилерійський вогонь на півдні України, а також зазначило, що російські підрозділи навколо Херсона "не укомплектовані особовим складом і покладаються на слабкі лінії постачання".

Загалом низка аналітиків приходять до висновку, що бої за Херсон стануть важливим поштовхом для звільнення окупованих територій не лише на Півдні. Мовляв, масштабне постачання зброї з боку США в останні тижні підготувало необхідний ґрунт, зазначає Ішаан Тарура у своїй колонці The Washington Post.

І на підтвердження того, що злам таки відбувся, є зведення ОК "Південь" за минулу добу. В ньому йдеться про те, що ЗСУ на Півдні знищили 5 російських складів боєприпасів у Баштанському, Бериславському та Херсонському районах. Крім того, уражені пункт управління безпілотниками у районі Правдиного та поромна переправа біля Козацького. І знову підкреслю – на Півдні значно посилила роботу наша авіація, а це значить, що попередньо було зачищено ППО та системи РЕБ.

Після таких атак з боку ЗСУ і розуміння того, що вся логістика, а отже і шляхи для відходу, під вогневим контролем українських захисників, окупанти виявилися вкрай деморалізованими. І в ГУР Міноборони вже повідомляють, що згідно з перехопленнями розмов, вороги планують масово складати зброю. Але, одразу відзначу, – бажання окупантів і бажання кремля – це почасти різні речі. Тому не виключено, що їх просто змусять стояти до кінця, хоч російські бійці й зазнаватимуть величезних втрат.

Хоча з іншого боку, колишній генеральний директор Королівського інституту об'єднаних збройних сил Майкл Кларк, в ефірі Sky News заявив, що контрнаступ України йде швидко та з великим наступом. На його думку, українські військові можуть звільнити Херсон від окупації, погрожуючи оточити 20 тисяч російських військових у регіоні. Мовляв, у разі оточення, росіяни будуть вимушені здатися або відступити.

Це цікаво Ворог готується до оборони Криму: на півострів перемістили понад тисячу "зелених" новобранців

Звісно, це лише гіпотеза, адже реальні плани ЗСУ відомі лише Генштабу. Втім, є і непрямий доказ того, що фронт росіян сиплеться. Зокрема, попри підготовку до проведення псевдореферендумів на окупованих територіях, саму дату проведення, так званого голосування знову посунули. Нагадаю, загарбники планували провести "волевиявлення" уже на початку вересня. Але через ситуацію на фронті мовиться про пізню осінь.

І от в цій ситуації згадаймо як кремль почав запускати ІПСО. Її головний меседж звучав так: нібито контрнаступ ЗСУ на Херсоні захлинувся, і в перший же день зазнав величезних втрат. Кремль свідомо запустив інформацію про те, що буцімто наступ наших військових не ефективний, а дехто з російських пропагандистів почав казати, що це взагалі фейк і нічого на Півдні не відбувається.

І тепер путін всіляко намагається справити враження, що російська армія ще на щось здатна, а отже от-от піде у справжній наступ. І фізично, кремль дійсно намагається посилитися на всіх напрямках. Хоча, з іншого боку, такі дії виглядають хаотично, адже в країні-агресорці багато говорять про введення у війну новосформованого 3-го армійського корпусу. Але його складно назвати підсиленням, адже паралельно розформовується одразу дві бригади, які зазнали значних втрат.

І от у Генштабі ЗСУ заявляють, що російські війська отримали наказ путіна вийти на адміністративні межі Донецької області до 15 вересня. Хоча реалізувати це буде практично неможливо, впевнений заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.

В Інституті з вивчення війни вважають, що прямо зараз путін намагається створити інформаційний ґрунт для створення додаткових підрозділів для наступу вже на осінь та зиму. Відомо, що росіяни продовжують перекидати до Криму додаткові підрозділи, які ймовірно можуть бути відправлені на Південь або Схід материкової частини України. Але, за даними експертів, цих сил все одно недостатньо для наступальних дій. Адже той самий 3-й армійський корпус, яким лякають вже кілька тижнів, за різними оцінками складає не більше 15 тисяч військових.

А отже росія відчуває відвертий кадровий голод. Тож путін не просто так озвучив школярам у Калінінграді свою стару тезу про те, що в Україні утворюється "антиросійський анклав". Ту саму тезу диктатор використав для початку повномасштабного вторгнення, і це дозволило мобілізувати росіян. Тепер, схоже, президент росії, розуміючи провал, намагається почати все заново. Тож своєю заявою він намагається вкотре підштовхнути росіян до впевненої загибелі в Україні. А головним мотиватором для них має бути той факт, що у цій війні загрожують саме росії.

Так само підвищувати градус напруги країна-агресорка намагається за допомогою військових навчань. Річ у тім, що напередодні кремль розпочав навчання "Восток-22" у Південному військовому окрузі, куди відправився сам путін. В умовах війни це нібито має продемонструвати могутність російської армії. Але, в британській розвідці запевняють, що:

  • по-перше, росія не змогла зібрати необхідну заявлену кількість військових для участі у навчаннях,
  • по-друге, такі навчання – це скоріше не про військову складову, а про намагання кремля справити враження на росіян та Захід.

Так само кремль намагається створити загрозливу ситуацію з території білорусі. В країні-посіпаці напередодні заявили, що одразу після закінчення навчань "Восток-22" на її території з 8 вересня пройдуть командно-штабні навчання. У них готуватимуться до "звільнення територій, тимчасово захоплених противником". Відомо, що в навчаннях візьмуть участь російські військові та країн-членів ОДКБ.

Пізніше вже і сам лукашенко долучився до масштабної ІПСО кремля. Він заявив, що нібито між політичним керівництвом України та військовими назріває конфлікт. Мовляв, ЗСУ бачить безперспективність наступу, а отже тиснутиме на Зеленського, щоб той йшов на поступки. За словами диктатора з білорусі, росія не може програти, а саму Україну ділять на частини. Наприклад, на західні регіони "зазіхає" Польща. Тобто, він повторив тези, які так само лунали на початку повномасштабного вторгнення.

Але, є і ще одна причина того, чому путін запустив інформаційну хвилю про "анти-Росію", і чому погрожує зброєю на навчаннях. Усе це він робить для того, щоб спробувати довести Заходу, що боротьба України безперспективна. Мовляв, у нього ще багато сил. Річ у тім, що в Радбезі ООН вже заплановані три засідання щодо України на вересень. А 8 вересня у Німеччині проходитиме нове засідання партнерів України у форматі Рамштайн. Отже, підтримка нашої держави лише зростатиме і на тлі контрнаступу ЗСУ на Півдні. Тож це приноситиме путіну лише дуже погані новини.

Варте уваги – справи росіян погіршуються з кожним днем: дивіться відео