Посилаючись на те, що російські кібератаки є загрозою національній безпеці, Президент України Петро Порошенко у вівторок підписав указ про заборону на три роки кількох популярних російських соцмереж, а також інші російські веб-сайти і новинні агентства.
Цей крок є частиною комплексного пакету кібер санкцій проти Москви, який включає в себе заборону на ВКонтакте, популярного в Україні російськомовного сайту, який, по суті, є східноєвропейською версією Facebook.
Я закликаю всіх співвітчизників негайно вийти з російських сервісів з міркувань безпеки, – написав Порошенко в заключній заяві на його власній сторінці VK у вівторок.
"Масові кібератаки Російської Федерації в усьому світі, зокрема, нещодавнє втручання у виборчу кампанію у Франції, свідчать про те, що прийшов час діяти по-іншому і сильніше", – написав Порошенко. Він закликав своїх послідовників слідувати за ним на інші сайти соціальних мереж, такі як Twitter, Facebook і Instagram.
Україна є другим за величиною майданчиком VK після Росії. Близько 12 мільйонів українців використовують Вконтакте щомісяця, що становить приблизно 29 відсотків від загальної чисельності населення України у 42 мільйони.
Крім того, заборона розповсюджується і на російськомовну соціальну мережу Однокласники, який має 5 мільйонів користувачів в місяць з України, російський пошуковий сайт Яндекс, і поштовий сервіс Mail.ru.
Читайте також: Закривають ВК – це один з небагатьох випадків, коли Порошенка можна похвалити
Багато українців виступають проти санкцій
"Це як коли ваша собака померла", – сказала Ліля Дерій, 21-річна студентка Національного лінгвістичного університету України в Києві, говорячи про заборону соцмереж, – "Це абсолютно змінить моє життя".
Українські санкції стосуються 468 російських організацій та їхніх дочірніх компаній в Україні, а також 1228 осіб.
Також було заборонено кілька російських телеканалів і веб-сайти, зокрема НТВ, інформаційне агентство РІА Новини і RT, або Russia Today – новинний телеканал, який фінансується Кремлем і транслюється у США та країнах Європи.
"Я не думаю, що це гарна ідея", – сказав Олександр Куликов, 24-річний адвокат, який живе в Києві.
Актуальність цієї заборони на норми міжнародного права є сумнівною і точно не відповідає принципам вільного суспільства, – сказав Куликов. – Крім того, ВКонтакте найпопулярніша соціальна мережа в Україні і являє собою весь ринок послуг, який ми втрачаємо в якості підприємців та споживачів. І це не має жодних негативних або позитивних наслідків для національної безпеки".
Постанова є наслідком рекомендацій Ради нацбезпеки і оборони від 28 квітня. Очікується, що заходи наберуть чинності з 1 червня.
Читайте також: Українцям нав'язують російський браузер для обходу заборони "Однокласників" та "ВКонтакте"
У вівторок Дмитро Пєсков, прес-секретар президента Росії, назвав українські санкції "ще одним проявом недружньої, короткозорої політики по відношенню до Росії".
Не так багато великих інформаційних ресурсів в Україні, які користуються популярністю в російськомовному просторі, – сказав Пєсков.
Інформаційний суверенітет
Для багатьох українців, особливо "міленіумів", VK став невід'ємною частиною життя. Його миттєве повідомлення є популярним засобом спілкування. Це місце, де багато людей знаходять свою музику, організовують громадські заходи і рекламують свій бізнес. Студенти університету використовували групові чати у месенджері для координації навчальних занять і обговорювали домашні завдання.
"Блокування соціальних мереж – це трюк Порошенко", – сказав Євген Семехін, 30-річний директор зі зв'язків з громадськістю в українській будівельній компанії.
Він просто перемикає увагу від проблем корупції на емоційні теми, – сказав Семехін. – Мій бізнес не буде страждати від блокування. Але у мене є знайомі, які заробляють на торгівлі через соціальні мережі. Порошенко є хорошим учнем [президента Росії Володимира Путіна].
Деякі експерти, однак, високо оцінили цей крок, заявивши, що вже давно потрібно було це зробити.
"Якщо стане можливим зробити це, то це буде найбільшим внеском у захист інформаційного суверенітету України за весь час", – сказав Євген Федченко, директор Могилянської школи України журналістики і засновник StopFake, новинарного сайту, присвяченого розвінчанню російської пропаганди.
Читайте також: "Вконтакте" та "Однокласники" – один з елементів гібридної війни, – експерт
"Я припинила використання російських послуг у 2010 році, після того як 300 листів зникли з моєї пошти на mail.ru", – сказала Любов Величко, журналіст з Києва.
"У той же час я видалила свій профіль ВКонтакте, тому що я не хочу, щоб російські спецслужби відстежувати мої чати з друзями, – сказала Величко. – У будь-якому разі, я розумію рішення Ради національної безпеки. Це не напад на право користування російськими соціальними мережами. Це санкції проти російських компаній, які заробляють гроші на українцях. Крім того, ці санкції допоможуть протистояти і тримати під контролем комп'ютерні ресурси, які можуть бути використані в кібервійни проти України".
Інші українці взяли золоту середину. Вони сказали, що країна повинна зміцнити свої кібероборону, але сумніваються в тому, що заборона, оголошена у вівторок, буде ефективною.
"В цілому, ця ініціатива є правильною з точки зору національної безпеки, але, на жаль, блокування не зупинить українських користувачів від використання російських сайтів і ресурсів ... Є так багато способів обійти блокування" – каже Михайло Васянович, 29-річний виконавчий секретар Міністерства інформаційної політики України.
Васянович очолює українську компанію в області інформаційних технологій, SmartGT, що розробляє веб-сторінки для громадських і благодійних організацій та груп громадянського суспільства.
Він сказав, що урядові чиновники повинні чітко пояснити українцям, чому ця заборона є важливою для національної безпеки.
"В умовах гібридної війни можна заборонити використання цих ресурсів військовими, державними службовцями, державними установами, але іншим користувачам мережі Інтернет необхідно пояснити, як можна використовувати зібрану інформацію проти них", – сказав Васянович.
Гібридна війна
Комбіноване використання пропаганди і кібервійни для підтримки військових операцій на місцях є відмінною рисою російської "гібридної війни" – сучасної інтерпретації радянської військової доктрини під назвою "глибока битва", в якій військові операції виходять за лінії фронту глибоко в територію ворожої країни, з тим, щоб перешкоджати її здатності вести війну.
В Україні російські військові сили об'єднали кінетичні військові операції з кібератаками і витонченими пропагандистськими кампаніями, спрямованими через телебачення та інтернет-аудиторію. Росія використовувала пропаганду і кібератаки, щоб закласти основу для свого вторгнення в 2014 році на Кримський півострів України і подальше просування війни в Донбасі.
У більш ранній заяві в листі Порошенко описав масштаби і вплив російської пропаганди і кібератак в Україні.
"Чи є це Україна, ЄС або США, Росія має один і той же збірник п'єс і цілей, – сказав Порошенко. – Вона використовує гібридні війни, так звані "фейкові новини", комп'ютерні атаки, кібератаки на критичні інфраструктури, прямі військові інтервенції, і так далі, і так далі, щоб підірвати західну демократію і розірвати трансатлантичну єдність".
Порошенко додав: "За три роки російської агресії ми випробували кожен метод і техніку Кремля. І я повинен нагадати, що Москва почала свою кампанію в Криму і на сході України, зокрема, з тонкою маніпуляції інформацією. Танки, артилерія і сотні невинних жертв були пізніше".
Українські війська знаходяться в стані війни з об'єднаною силою проросійських сепаратистів і російських найманців на сході України з квітня 2014 року. З того час загинули 10 тисяч українців. 1,7 мільйона стали внутрішніми переселенцями. Кремль заперечує, що бере участь в українському конфлікті.
Нещодавно четверо цивільних осіб – три жінки і один чоловік – загинули у прифронтовому місті Авдіївка під час артилерійського удару.
Читайте також: Росія бере курс на остаточне відділення окупованих територій, – Die Welt
"Агресія Росії проти України підірвала самі основи безпеки і стабільності в Європі, і є антитезою бачення Європи цілісною, вільною і мирною", – заявила 11 травня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні Кейт М. Бернс, тимчасовий повірений у справах місії США в організації з безпеки і співробітництва в Європі.
"Сполучені Штати підтверджують свою непохитну підтримку суверенітету України, незалежності та територіальної цілісності в рамках її міжнародно-визнаних кордонів, – сказала Бернс. – Ми не приймаємо і не будемо підтримувати зусилля Росії щодо зміни меж України".
Автор: Нолан Петерсон. Джерело: Newsweek. Переклад: Gazeta.ua.