"Подані декларації НАЗК перевірятиме, деякі проходитимуть повну перевірку, інші логічний та арифметичний контроль", – віртуальне відеороз'яснення, яке опублікували торік перед запуском кампанії електронного декларування. Коштувала система 90 тисяч доларів. Розробку проспонсорував уряд Данії. І працювала б вона нормально, якби за її модернізацію не взявся Держспецзв'язок, кажуть активісти. Після їхнього вдосконалення почалися масові підвисання та збої.

Читайте також: Корчак на вихід: коли відбудеться відставка голови НАЗК і що це змінить

За час роботи система зареєструвала півтора мільйона декларацій, хоча скарги на її роботу сиплються постійно. Мовляв, незахищена та ненадійна.

Щоб поставити у цьому питанні крапку, вирішили офіційно перевірити систему на міцність. Про це домовлялися колективно: прем'єр, НАЗК, громадські активісти. Планували залучити міжнародних експертів з хорошою репутацією, однак, Агентство з питань запобігання корупції, попри домовленість, несподівано організовує тендер. Умови прописали так, що коло претендентів різко звузилось.

Це не участь іноземного капіталу, це не участь іноземців засновників юридичної особи, навіть більше, доступ до державної таємниці та умови для роботи з інформацією службового користування. Ці технічні вимоги звужують коло осіб до буквально кількох компаній, які постійно перебувають під контролем СБУ,
– розповів юридичний радник Transparency International Україна Максим Костецький.

Своє ж ставлення до електронного декларування Служба безпеки вже продемонструвала, прирівнявши свої декларації до секретних документів. Суди щодо цього тривають і досі.

Від висновків компанії-переможця залежить подальша доля системи електронного декларування, а от чи буде він справедливим, експерти сумніваються. А Держспецзв'язок уже пропонує розробити нову платформу. Для цього потрібно 4 роки та 12 мільйонів доларів. Антикорупціонери переконані – це вб'є українську антикорупційну реформу, тому вони вимагають скасувати оголошений тендер і провести незалежну експертизу.

"На цьому власне остання наша і ключова складова антикорупційної реформи буде завершена, буде провалено, те чим ми звітували перед ЄС за безвізовий режим. І це буде достатньо великий і достатньо скандальний крок, щоб дати ЄС можливість говорити про санкції стосовно України, про можливу погрозу призупинення безвізового режиму", – зауважила експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

Читайте також: "Воно (ніби) працює": НАЗК оголосило фіктивний тендер щодо е-декларування

Дискредитація системи електронного декларування, провальна робота НАЗК, напади на НАБУ – це ланки одної політичної комбінації, переконані антикорупціонери.

Це абсолютно спланована, на Банковій, дискредитаційна кампанія проти всіх антикорупційних органів і антикорупційних інструментів впроваджених протягом останніх 4 років,
– поділилась голова ради ГО "Громадський люстраційний комітет" Олександра Дрік.

Почути відповідь НАЗК, нам не вдалось. Спочатку прес-служба погодилась на коментар, а потім не відповідала на дзвінки.