Головне про те, як проходить дев'ятий день масових протестів у Білорусі, зібрав 24 канал.

Важливо Лідера немає: чого бракує опозиції у Білорусі та яка доля Лукашенка

Що відбувається у Білорусі сьогодні

У Білорусі 17 серпня стартував загальнонаціональний страйк. Люди на багатьох великих підприємствах відмовляються виходити на робочі місця. Більшість з них формують страйккоми та висувають вимоги керівництву.

Які найбільші підприємства страйкують

  • МЗКТ

Найбільш напружена ситуація на Мінському заводі колісних тягачів. До МЗКТ вирушили і робітники інших заводів, зокрема МТЗ та Мінського електротехнічного. Ці підприємства теж страйкують.

Нас кілька сотень осіб. Багато хто залишився, сподіваючись, що виконання вимог, вдасться досягнути мирним шляхом,
– сказав один із робітників МТЗ,

Лукашенко прибув на МЗКТ

Туди на переговори з страйкарями прибув на гелікоптері Олександр Лукашенко, інформують у білоруських телеграм-каналах. До підприємства підігнали автозаки, поруч – тоновані мікроавтобуси з силовиками.

Зважаючи на промову Лукашенко на заводі, на жодні поступки він іти не збирається.

Ну, 150 на якомусь підприємстві, навіть 200 погоду не роблять. Потрібно розуміти, що "поганий" президент тримав зайву кількість, аби людей не викидали на вулицю. Виходити треба з цього. Хто хоче працювати – нехай працює. Не хоче – ми не змусимо,
– сказав Лукашенко.

Зазначимо, що президент не вийшов до робітників, яких зібрались сотні, а говорив лише з обмеженою групою людей у приміщенні.

Згодом Лукашенко таки звернувся до мітингувальників. Люди зустріли його криками "Уходи", "Фу" та "Сором".

Дякую. Відповідаю вам на це питання: можете ще покричати,
– відреагував Лукашенко.

Після такого "теплого" прийому, як повідомляють очевидці, Лукашенко на гелікоптері покинув завод. Ймовірно, що на такий швидкий відліт вплинули велетенські колони робітників з інших підприємств, що прямували у бік МЗКТ.

Вертоліт Лукашенка, ймовірно, покидає МЗКТ. Дивіться відео:

Офіційні представники Лукашенка інформацію заперечили. Сказали, що глава держави залишився задля огляду цехів та спілкування з робітниками.

До МЗКТ прибула Колеснікова

Тим часом, під будівлю заводу приїхала соратниця Світлани Тихановської Марія Колеснікова. Вона зазначила, що директор підприємства підтримує вимоги демонстрантів.

Нехай усі люди, які не хочуть вас чути, руйнують заводи – нехай хтось із них стане на ваше місце та запустить станки. вони цього зробити не можуть. А ви можете,
– сказала Колеснікова.

Марія Колеснікова
Марія Колеснікова біля МЗКТ / Фото TUT.by

  • МАЗ

Наступним пунктом у списку для візитів Лукашенка став МАЗ. Сюди, як і на МЗКТ, президент прибув разом і з сином Миколою. Раніше під прохідною підприємства зібрались сотні людей, які скандували: "МАЗ, виходь!"

  • "Білоруськалій"

Страйкують і працівники "Білоруськалію". Ще вранці керівництво підприємства просило робітників висунути свої вимоги, проте не припиняти виробництво. На це працівники не пішли, вони сформували страйккоми і вирішили припинити роботу.

Наразі відомо, що усі шахти "Білоруськалію" не працюють.

Вимоги працівників:

  • визнати вибори недійсними;
  • клопотати про розформування ОМОНу;
  • покарати винних у фальсифікаціях;
  • провести нові вибори з незалежними спостерігачами.
  • Белтелерадіокомпанія

Підтримують працівників заводів і медіа. Белтелерадіокомпанія страйкує, біля будівлі – співробітники та жителі Мінська Кажуть, що керівник компанії дав їм годину, аби припинити страйк або бути звільненими. Медійники кажуть: рішення про звільнення ухвалюватимуть самі.

  • ​ОНТ

Перед будівлею Загальнонаціонального телебачення Білорусі – великий мітинг. Частина працівників ОНТ вже повідомила, що приєднуються до страйку. Також про бажання приєднатись заявили у СТВ та Держрадіо.

  • Азот-Гродно

На Азот-Гродно оголосили збори колективу, проте керівництво до людей не вийшло. Адміністрація підприємства каже, що все розуміє, але "завод потрібно рятувати".

  • "Гомсільмаш"

Як повідомляють у телеграм-каналах, працівників підприємства зачинили, аби вони не вийшли на страйки. Також біля прохідної "Гомсільмашу" закрили міст, який визнали аварійним. Місцеві жителі припускають, що це зробили, аби завадити протестам.

  • БЕЛАЗ

У мережі оприлюднили відео, як сотні працівників БЕЛАЗу не працюють, а виходять з цехів.

  • Мінська філармонія

До протесту приєднались і музиканти Мінської філармонії. вони вийшли з плакатами, що закликають припинити насилля. Митці не просто стоять, вони співають.

  • БМЗ, Жлобін

Працівники Білоруського металургійного заводу зупинили виробничу лінію. Працівники перекрили шляхи до печей, аби виробництво не відновили.

Дивіться фото зі страйків у Білорусі / Фото з телеграм-каналів:

Актуально Готова стати національним лідером: нове звернення Тихановської до білорусів – відео

У школі №74 випускники повернули грамоти

Ще вранці 17 серпня випускники мінської гімназії №74 зібрались та повернули свої грамоти на нагороди. Оскільки наразі в школі ремонт, то грамоти розвісили біля входу. Дивною була реакція учителів. Кілька з них почали рвати грамоти на шматки. Учні їх збирали та склеювали знову. Згодом розвішувати це все на паркані випускникам допомагали місцеві жителі.

У МЗС Білорусі людям, що хочуть протестувати, запропонували звільнення

З МЗС Білорусі вийшли двоє дипломатів з чистими аркушами. Вони зазначили, що ці аркуші – це їхня чиста совість, але, швидше за все, на них будуть написані заяви на звільнення.

Заяви я сам писати не збираюсь. я люблю свою роботу, свою батьківщину. Проте, на жаль, батьківщина та держава – це різні слова для пана Макея (голова МЗС Білорусі – 24 канал). Він сказав, що, якщо хтось не згоден з політикою держави, то повинен написати заяву,
– зазначив працівник МЗС В'ячеслав Козачонок.

Протести у спорті

Чотири волейболісти збірної Білорусі відмовились виступати за національну команду, якщо при владі залишиться Лукашенко. Відповідний лист вони надіслали до Федерації волейболу країни.

Позиція Лукашенка щодо страйків

У Мінську 16 серпня на мітингу, організованому на свою підтримку, Лукашенко заявив, що страйкарі можуть повернутись на свої робочі місця, якщо хочуть залишитись працевлаштованими.

Гроші треба заробляти кожен день і не на площах, а в полях, на заводах та фабриках,
– пригрозив Лукашенко.

Також глава держави закликав "одуматись" лікарів та вчителів, які теж беруть участь у мітингах.

Дивіться сюжет 24 каналу про протести в Білорусі: відео

З СІЗО звільнили майже усіх затриманих

З білоруських СІЗО випустили майже всіх затриманих протестувальників. Наразі в місцях утримання залишились 122 людини із затриманих раніше близько 7 тисяч.

Правоохоронці перевіряють інформацію щодо перевищення силовиками службових повноважень під час затримання мітингувальників. Проте наразі жодної справи ще не порушили. Кажуть, спочатку мають провести експертизи

Протести підтримали священники Білоруської православної церкви

17 серпня протести отримали сильну моральну підтримку багатьох ієрархів та священиків Білоруської православної церкви. Зокрема, авторитетний архієпископ Гродно та Вавкависьк Артемій рішуче захищав демонстрантів та засуджував фальсифікацію виборів.

Надвечір 17 серпня на Майдані Незалежності у Білорусі зібралися понад 5 000 демонстрантів.

Мітинги під СІЗО

17 серпня білоруси "штурмували" стіни одразу двох слідчих ізоляторів Мінська – №1 на вулиці Володарського та "Окрестіна".

Мітинг під СІЗО "Окрестіна": хронологія подій

  • Волонтери закликали людей не йти до "Окрестіна" через те, що "це може спровокувати кров". Окрім того, волонтери наголосили, що силовики б'ють затриманих через галас надворі. Волонтери натягнули стрічки і попросили протестувальників зупинитися за територією табору.
  • Згодом білоруси пропустили до стін СІЗО лікарів та журналістів. Священники попросили поводитися тихо.
  • Довірена особа Світлани Тихановском Ольга Ковалькова намагалася поговорити з начальством ізолятора "Окрестіна". Однак її спроби провалилися.
  • Також Ковалькова запропонувала протестувальникас розійтися і зібратися у "Окрестіна" зранку 18 серпня. Активісти дослухалися та приблизно о 23:40 почали розходитися.

Більше про це Тисячі активістів влаштували мітинг під СІЗО у Мінську: останні новини – фото, відео

Як минув мітинг під СІЗО №1 на Володарського

  • За інформацією очевидців, до слідчого ізолятора прийшли приблизно 5 – 7 тисяч активістів.
  • Вони вимагали негайного звільнення політв'язнів. Зауважимо, що саме у СІЗО №1 і має перебувати опозиціонер, та чоловік кандидатки у президенти Сергій Тихановський.
  • Протестувальники скандували "Давай", "Кожен день" і "Сергій". В руках активісти тримали біло-червоно-білий прапор та плакати із закликами звільнити затриманих.

Ця новина постійно буде доповнюватись.

Головне про протести у Білорусі

  • Масові протести в Білорусі почалися після оголошення результатів президентських виборів. За офіційними даними, перемогу на них начебто здобув чинний глава держави Олександр Лукашенко.
  • Білоруси з цим незгодні, вони вважають, що вибори були сфальсифіковані. Відтак, вперше на протести вони вийшли в ніч з 9 на 10 серпня.
  • Мирних демонстрантів почали нещадно бити та затримувати ОМОНівці.
  • За тиждень протестів загинули щонайменше двоє осіб, більше ніж тисяча – поранені. Понад 7 тисяч – затримані.
  • З 11 серпня білоруси оголосили всенародний страйк – багато хто не вийшов на роботу і не збирається – до того моменту, поки їм не покажуть справжні результати виборів.
  • 16 серпня у Мінську провели історичний марш за свободу, участь у якому взяли близько 400 тисяч осіб.
  • Зігнали людей й на мітинг за Лукашенка. На цій акції виступив і сам глава держави.

Дивіться відео про 7 – 8 день протестів у Білорусі:

Підсумки 9 дня протестів у Білорусі – дивіться відео: