«Якщо занадто трястись від страху —
можна повністю в “пух і прах” розсипатись»

Неях

Продовжуємо екстремально відпочивати на землі. Точніше, під землею!

Що таке?

Спелеотуризм — різновид спортивного туризму — що полягає в подорожах природними підземними порожнинами (печерами) і подоланні у них різних перешкод (сифони, колодязі) з використанням різного спеціального спорядження (акваланги, карабіни, мотузки, гаки, індивідуальні страхувальні системи тощо).

Попри особливу привабливість — коридори печер, прекрасні підземні озера і річки, загадкові сталактити і сталагміти, — цей вид туризму вимагає хорошої фізичної форми та спеціального спорядження.

Умови печер можуть бути дуже різними, тому в будь-який момент спелеотурист повинен буде використовувати навички дайвінгу, скелелазіння і навіть перебувати протягом тривалого часу під землею в замкнутому просторі.

Спелеотуризм поділяється на аматорський та спортивний. На відміну від першого, мета подорожей печерами у спортивному — пройти печери певної складності і отримати спортивний розряд.

Особливості

Заняття спелеотуризмом розвивають силу, витривалість і спритність, але Вам обов’язково потрібен досвід скелелазіння, вміння плавати, пірнати і користуватися страхувальними засобами. Особливості підземного туризму: майже 100% вологість повітря, низька температура і відсутність природного освітлення.

Печери бувають двох видів:
• горизонтальні — для їх проходження майже не потрібні спеціальні засоби;
• вертикальні — це печери з перешкодами у вигляді похилих і стрімких ходів, колодязів та уступів.


Всі печери поділяються на дев’ять категорій складності: 1, 2А, 2Б, 3А, 3Б, 4А, 4Б, 5А, 5Б. Основний критерій, що дозволяє визначити категорію труднощі печери, — це тривалість подорожі, кількість перешкод на маршруті та їх складність.

Перша категорія печер — це печери для спелеотуризму глибиною до 100 метрів, для проходження яких необхідний мінімальний набір допоміжних засобів. Для проходження печер четвертої та п’ятої категорій складності необхідно розкладати декілька підземних таборів, загальна глибина цих печер може перевищувати 1100 метрів, а на їх проходження може знадобитись близько 18 днів.

Куди податись?

Україна багата на печери. Загалом на сьогодні відомо більш як 1100 печер різного типу (від невеликих до просто таки гігантських за розмірами).

Отож вибір — чималий. Ми ж зосередимо увагу на Топ-7 найбільш захоплюючих та найкрасивіших з них.

Солдатська печера

Найглибша печера України: 508 метрів вглиб та 2100 метрів протяжністю, категорія складності — 4Б.

Вона розташована у Кримському масиві Карабі-Яйли, й названа на честь безіменних воїнів, полеглих в роки Другої світової війни. Дно печери вкрите глиною та вапняковими брилами.

Червоні печери або Кизил-Коба

Це цілий комплекс печер у вузькій гірській долині, за 3,5 кілометра від кримського села Перевальне.

Утворений річкою Субаткан та розділений на дві частини підземним озером. Всередині печера нагадує шестиповерховий лабіринт, тому сюди — ні ногою без екскурсовода.

Особливо він знадобиться, щоб не заблукати — Кизил-Коба найбільша печера півострова Крим, загальною протяжністю близько 2,5 кілометрів та категорією складності 4Б.

Мармурова печера

Поза сумнівом — одна з п’яти найкрасивіших печер світу та одна з найбільш відвідуваних у Європі. Відкрили печеру не так вже й давно — у 1987 році неподалік села Мармурове. Її глибина — 60 метрів, довжина — понад 2 кілометри.

На вході до неї споруджено штучний 10-метровий тунель. Перша з галерей, в яку потрапляє відвідувач, — це «Галерея казок», де сталагміти нагадують відомих усім героїв. Важко повірити до кінця, що усе це — витвір природи. Саме тому печера була визнана одним із Семи природних чудес України.

В інших куточках печери також є чим помилуватися. Загалом довжина обладнаних екскурсійних маршрутів складає понад кілометр. Спекотно тут не буде — температура повітря постійно на позначці +9° С.

Печерне місто Чуфут-Кале

Так, це не опечатка — мова й де про ціле місто. З кримськотатарської мови його назва перекладається як «європейська фортеця». Засноване воно у V—VІ столітті як укріплення на кордоні Візантійської імперії.

Більша частина міста зараз — руїни. Між тим, доволі гарно збереглися вирубані в печерах приміщення, зокрема і мавзолей доньки золотоординського хана Джанике, зведений у 1437 році.

Знайти це місто дуже просто: рухаєтесь на авто на схід від Бахчисарая. 2,5 кілометри — і ви на місці. Щоправда от до самих руїн та печер вже доведеться йти пішки, ще й вузькою стежкою.

Печера Атлантида у Хмельницькій області

Печера відома спелеологам всього світу, адже має три поверхи. Відкрили її у 1969 році неподалік села Завалля Кам’янець-Подільського району, а серйозно досліджувати почали через шість років.

Загальна довжина печери на 300 метрів більша, ніж у найглибшої Солдатської — 2400 метрів. Для прогулянки тут не обійтись без спеціального спорядження, а також — хорошої спортивної форми.

Печера Романія або Дружба на Закарпатті

Захована в лісі на північній околиці села Мала Уголька, що на Тячівщині. Увійти до неї можна лише через природній кам’яний колодязь і виключно з провідником-інструктором, ще й кажуть, що з дозволу адміністрації Карпатського заповідника.

Окрім всього, знадобиться також спеціальне спорядження та бодай початкові навики скелелазіння. Проте побачене всередині варте таких зусиль.

Романія вважається найбільшою печерою Українських Карпат. Сумарна довжина її ходів — понад 1 кілометр, а глибина — 46 метрів.

Кришталева печера на Тернопільщині

Особливість цієї печери — в ній підвищена іонізація повітря та води, абсолютна відсутність патогенних організмів.

А зовсім нещодавно тут виявили мінеральний болотний мул та воду. Що це значить? А те, що печера довжиною 22 кілометри має гарні перспективи перетворитися на лікувальний та рекреаційний центр. Тим паче, що є легкою для проходження — категорія складності 2А.

Водночас, окремі ділянки печери — закриті для туристів. Усе заради унікального мікроклімату та «комфорту» кристалів.

Ну і якщо вже мова про Тернопільщину, то просто таки не можна не згадати про ще три унікальні печери — Оптимістичну (друга за величиною у світі), Озерну (біля села Стрілківці) та Музейну (розташована між двома попередніми та відкрита лише 5 років тому).

І ще: якщо виявиться, що від Музейної печери є ходи до двох сусідніх, то в Україні з’явиться найбільший печерний комплекс у світі.

Коли?

Сезонних обмежень практично немає у зв’язку з кліматичними особливостями печер — у більшості з них стала низька температура впродовж цілого року.

Ціна питання

Якщо ви стаєте частиною організованого туру, учасникам якого видається спеціальне спорядження та інвентар, а у програмі передбачено проведення занять зі спелеотехніки на скеледромі, а відтак безпосереднє відвідування гротів та загальнодоступних печер, то один день такого туру обійдеться в межах 200–300 гривень з людини.

Звісно ж є варіант долучитись до групи професіоналів чи просто знайомих.

У будь-якому разі нові незабутні враження вам гарантовані!

Читайте також
Політ на повітряній кулі
Стрибок з парашутом
Роуп-джапмінг / Банджі-джампінг
Зіп-лайн
Рафтинг
Дайвінг
та Скелелазіння

PS: Буду радий вашому досвіду чи новій інформації в коментарях, особливо якщо зможу використати її у наступних оглядах.