Важка атмосфера роботи законодавців посилювалася мегафоном, яким орудував у залі Мустафа Найєм. Єврооптимісти і "Самопоміч" захопили трибуну в Раді, а на площі Конституції зранку "Правий сектор", Національний корпус "Азов" та решта активістів прийшли під Верховну Раду вимагати зняття недоторканності з усіх депутатів.

У парламенті Найєм рвав горло, закликаючи збайдужілих нардепів згадати Революцію Гідності та обіцянку прирівняти себе до звичайних громадян. До середини дня свободівець Юрій Левченко назбирав понад 150 підписів за це. У "Народному фронті" підписи назвали піар-акцією.

Я один із тих нардепів, які до останнього не будуть голосувати за зняття недоторканності. Я підтримую ідею про мандат з відкликанням. Але це ж треба сідати і говорити, зараз цього ніхто не буде робити,
– розповів у кулуарах один з представників "Народного фронту".

Блокування трибуни 13 липня
Нардепи блокують трибуну

Намагання протестуючих депутатів у залі були марними, ніхто не збирався включати до голосування закони про спрощення притягнення себе до відповідальності чи взагалі знімати недоторканість. Подумки парламентарів у залі вже не було, їх лоскотали хвилі Середземного моря й передчуття канікул. Тому навіть продовження засідання до 21:00 через гуліверівську кількість питань двічі не знайшло підтримки. Тож засідання продовжили лише на дві години.

У стовпі людських вересків та улюлюкань Ірина Геращенко знову виступала у ролі критичного менеджера. Вона намагалася засоромити "Самопоміч", мовляв – не зривайте сесію, а голосуйте за реформи.

Конституційний суд

Попри галас, віце-спікер заслуховувала депутатів по поправках до закону про Конституційний суд. Дарма, що жодна з них так і не була підтримана, на відміну від самого закону.

Екс-представник президента Руслан Князевич нахвалював закон перед депутатами. Буцімто всі дискусійні питання зняті, робоча група розглянула 500 поправок та все "утрясла", але так було лише для самого Князевича.

Альона Шкрум з фракції "Батьківщина" розповіла, що нічого робочі групи не "утрясли", бо провели засідання для галочки. В.о регламентного комітету Павло Пинзеник пропонував вилучити регулювання Конституційним судом питання бюджету і дещо зменшити зарплати, але зал вперто не голосував за жодну поправку.

Закон тричі подавався у залу, але через критичні зауваження у збільшенні зарплат і пенсій суддям, які змінювали Конституцію під Януковича – був відхилений. Шкрум пояснювала, що пенсії суддів у новій версії закону тепер називаються "довічним утриманням".

Це неможливо! На це треба мінімум два тижні у кращому випадку, щоб хоча би дотриматися процедури,
– обурювався позафракційний депутат блискавичною законотворчістю. Закон надійшов у Раду у середу, а був прийнятий в четвер.

За" проголосувало 245 депутатів з "БПП", "Народного фронту", а ще "Опоблоку" і "Волі Народу".

"Фронтовик" Леонід Ємець назвав таке голосуванням "противним", однак наголошував на важливості закону. Депутат запевнив, що представники його фракції не домовлялися з "Опоблоком". Отже, це зробили в БПП.

Тепер українці без депутатів зможуть подавати скаргу у Конституційний суд, мовляв, це право було закріплено Конституцією, але досі залишалося на папері.

Іншим позитивним моментом закону, відзначив Ємець, є встановлення чітких меж розгляду подань у КСУ. І пообіцяв, що тепер справи ніколи не застрягатимуть там на три роки, як це сталося зараз із законом про люстрацію. І захмарних пенсій суддям теж не буде.

Робоча група справді працювала, були домовленості, як покращити процедуру конкурсу, як покращити роботу Конституційного Суду. Але в останню ніч всі ці поправки були відхилені. Все-таки, як і передбачалося, метою було зробити суд більш залежним і "ручним",
– резюмувала віце-спікер Оксана Сироїд.

Куди 27 мільярдів?

Дивна ситуація, коли в країні до цього голосування ніхто не чув про збільшення надходжень до бюджету на таку суму. Виявляється, що у 2016 році Кабмін не зміг спрогнозувати реальні доходи економіки.

На щастя, вони виявилися більшими, а не меншими, ніж очікували. Тепер у Кабміні позитивно дивляться на завершення 2017 року. Там очікують зростання ВВП на 1,8%.

Тому Мінеконрозвитку вирішило подати до Верховної Ради закон, який уточнює показники на 2017 рік. Це фактично означає розподіл майже 30 мільярдів платників податків, з яких понад 10 мільярдів – конфісковані "кошти Януковича".

Провладні фракції вирішили розпорядитися коштами наступним чином: понад 14 мільярдів на субсидії, де утворилася величезна дірка, стверджує депутат Тетяна Острікова з комітету податкової і митної політики. Понад 1 мільярд – Національній поліції, 800 мільйонів на ремонт доріг за маршрутом Львів-Тернопіль-Умань і Біла Церква-Одеса-Миколаїв. Ще близько 400 мільйонів гривень виділили прикордонникам на будівництво так званої "стіни".

"Самопоміч", яка вступила в конфлікт з головою бюджетного комітету Южаніною, не влаштовувало багато статей цього закону. Депутати дивувалися збільшенням зарплат апаратів, служб та міністерств.

Попри виділення коштів на лікування хворих за кордоном, у Южаніної забули про 200 мільйонів на онкохворих, стверджує депутат від Радикальної партії, заступник комітету з питань охорони здоров’я Оксана Корчинська.

Прем’єр-міністр особисто прийшов у Верховну Раду захищати зміни до бюджету. Для нього було принципово, щоби його ухвалили у первинному вигляді. Неформально депутати розповіли, що прем’єр несе певні гарантії тих домовленостей, які взяв на себе – "скільки і кому" виділити і на який округ.

З кожної бюджетної програми стирчать вуха зацікавлених осіб,
– пояснював депутат.

Верховна Рада ухвалила цей закон, що помітно втішила прем’єра, адже жодна поправка до нього не пройшла. Але обличчя глави комітету податкової політики Южаніної не випромінювало радості.

Добкін


Добкін демонструє набожність після зняття недоторканності

До останнього у парламенті не вірили, що парламент підтримає арешт Добкіна. У парламенті ходили чутки, що спільні голосування БПП та "Опозиційного блоку" якось пов’язані з долею опального харків’янина.

Але виступ депутатів Романа Семенухи та Володимира Парасюка, які почергово продемонстрували одну і ту ж фотографію Добкіна під російським триколором, остаточно нагадав депутатам, хто перед ними.

Уся фракція "Опозиційного блоку" розчаровано спостерігала за табло, як кожного разу назбирувалися голоси. Шалений ажіотаж викликав вихід Добкіна після голосування. Депутат запевнив, що справа проти нього політична і розвалиться в суді.

"Я повернусь сюди (в парламент - "24") з новою командою", – кинув Добкін по-апостольськи журналістам наостанок та разом зі своїм братом, якому завжди трошки краще, ніж всім іншим, пішов у їдальню Верховної Ради на зустріч з адвокатом.

Медична реформа

В.о міністра охорони здоров’я Уляна Супрун прибула із своїм заступником Павлом Ковтонюком у Верховну Раду задовго до розгляду реформи.

Поки Супрун розповідала, що як її заступник буде воювати з Мінфіном за отримання коштів на лікування українців закордоном, до неї підійшла нардеп Вікторія Пташник.

– Пані, Уляно, чуєте, підписали.
– Так? Дійсно?
– Так, Корчинська підписала.
– Сьогодні будемо розглядати.

Йшлося про медичну реформу. Напередодні комітет охорони здоров'я розглядав понад 800 поправок. 300 з них були враховані. Усе було готове, аби майже дворічна робота великої кількості ентузіастів та міжнародних експертів нарешті була завершена і перша стадія реформи стартувала.

Нагадаємо, МОЗ планує з січня розпочати формування бази сімейних лікарів і закликає українців визначитися з терапевтом. Далі велика складова реформи полягає у фінансуванні. МОЗ відмовляється від розподілення коштів на усі медзаклади, а хоче лише спрямовувати туди, де є реальний потік пацієнтів, з перехідним періодом.

Тепер усе залежало від підпису голови комітету Ольги Богомолець. До обіду Богомолець не підписувала. Об 11:30 Уляна Супрун звинуватила Богомолець на Facebook у блокуванні реформи, "у відповідь" на ці звинувачення Боголомолець о 13:00 знепритомніла у туалеті.

Регламент дозволяє підписати висновки комітету заступникам, що і зробила Оксана Корчинська. Однак радощі тривали недовго.

Для всіх неймовірно важливо сьогодні було би розглянути медичну реформу, але не треба лукавити, її треба було ставити на розгляд до попередніх голосувань, щоб ми півдня слухали 886 поправок, які ми ледве провели через медичний комітет,
– сказав Сергій Березенко з БПП.

Він запропонував провести рейтингове голосування, аби пересвідчитися, що депутати готові розглядати ці питання.

"Є потреба розглядати медичну реформу. Але щойно тільки принесли документи. Давайте зробимо перерву, ознайомимося. Але в мене складається враження, що у вас квитки на завтра, і ви хочете доробити всю роботу, яку ви сьогодні не зробили", – сказав Володимир Литвин.

"Колеги, я вам скажу, я продовжу на 15 хвилин, більше не маю змоги продовжити", – відповів Парубій.

Рейтингове голосування за продовження засідання до 22:00 набрало 163 голоси і Парубій його закрив.

Корчинська пояснює, що була надія на продовження сесії ще на наступний тиждень, у зв'язку з великою кількістю реформ, але ніхто це не підтримав.

"Мені усе зрозуміло, що робила Богомолець, але що робив у цій ситуації Парубій? Чому апарат Верховної Ради не забезпечив вчасно роздатковими документами депутатів – викликає у мене серйозні запитання", – підсумувала Корчинська.

А п'ятниця... а п'ятниця взагалі вважається недоброчесними депутатами вихідним днем.