За 20 років в політиці він встиг побути в усіх іпостасях: від депутата аж 5 скликань і двічі міністра – до гаранта. Разом зі статками та телеканалами це забезпечує Порошенку квиток в перший ряд серед кандидатів на отримання статусу олігарха.

До теми Перший крок до боротьби з олігархами: хто у Верховній Раді працює в їхніх інтересах

"Він був бізнесменом, перейшов в політику. А коли ти переходиш в категорію політики ти, очевидно, маєш позбутися своїх бізнесів, принаймні, не бути їхнім власником. Бо в наших реаліях це працює на утримання партії і ні для кого не секрет, що він міг фінансувати свою партію", – сказав політолог Тарас Семенюк.

Синхронно з політичною кар'єрою Порошенка зростали і статки його родини. У 2021 році колишній президент посів 7 місце у рейтингу Forbes – з капіталом в 1,6 мільярда доларів. Запропонований його наступником закон передбачає, що олігархом вважатимуть людину, яка:

  • бере активну участь у політичному житті;
  • має вплив на ЗМІ;
  • є монополістом у тій чи іншій галузі;
  • володіє активами понад 2 мільярди гривень, тобто це 73 мільйони доларів.

За словами експертів, з цих чотирьох критеріїв Порошенко відповідає як мінімум трьом. Цього достатньо для внесення в майбутній реєстр. І ані від своїх медіа, ані від мандату він точно не відмовлятиметься.

За словами політолога Володимира Фесенка, п'ятий президент давно полюбив політику. Для нього це частина єства, його життя, як і бізнес.

Водночас мені здається, що поступово інтерес до політики значно більший, ніж до бізнесу. Але він і від бізнесу не міг відмовитися, як зазначило його президентство, хоча обіцяв, але не зміг. А від політики тим більше,
– зазначив Фесенко.

Свій найвідоміший актив – кондитерську корпорацію "Рошен" – у квітні 2016 року Порошенко передав в управління. А ось медіаактивами володів, навіть бувши президентом. І в лютому 2020 року на подив усім – сам у себе викупив телеканал "Прямий", який був формально оформлений на іншу особу. Мовляв, для того, щоб захистити канал від атак Зеленського.

Чи потрапить Порошенко у реєстр олігархів: дивіться сюжет

Зниження довіри до Порошенка

Навіть якщо Порошенко опиниться у списку олігархів, як відзначають експерти, все одно залишиться одним з найбагатших людей країни з неабияким впливом на велику політику. Навіть попри те, що довіра громадян до п'ятого президента знизилась і жодним чином не хоче повертатись на рівень початку його президентства.

"Антирейтинг Порошенка зріс. В цьому випадку така боротьба покликана відсторонити його, щоб він не став політиком загальноукраїнського масштабу. Нехай собі буде політиком якогось регіонального штибу, там має свій регіон і тішиться собі", – відзначив Семенюк.

Порошенко
Порошенко може потрапити до реєстру олігархів / Фото EPA

Внесення в список олігархів може створити складнощі бізнесу Порошенку, а от електронну декларацію, яку будуть змушені подавати офіційні олігархи, він і так подає, бувши депутатом.

Усім іншим доведеться звітувати про зустрічі з офіційним олігархом і теми розмов. Та найголовніше, як офіційному олігарху, йому буде заборонено брати участь в політичному житті та фінансувати політичні проєкти.

За словами виконавчої директорки Центру протидії корупції Дар'ї Каленюк, неможливо позбавити мандату чинного депутата Верховної Ради поза загальною процедурою, тому відбуватиметься правовий хаос.

Зверніть увагу Після приходу Зеленського почалась революція, – інтерв'ю Данілова про Медведчука та Порошенка

"Ми всі розуміємо, що Петро Олексійович фінансує "ЄС" ("Європейську Солідарність" – 24 канал). Це його партія, він її не зможе фінансувати, але буде далі депутатом", – наголосила експертка.

Якщо закон про олігархів ухвалять в другому читанні в теперішній редакції, і п'ятий президент таки опиниться у реєстрі олігархів, то ймовірно намагатиметься оскаржувати таке рішення у судах, за прогнозами експертів, зокрема у Європейському суді з прав людини.