Угорські демарші у вигляді перешкоджання проведенню засідання Комісії Україна – НАТО може сприйматися проблемою лише з точки зору типового українського підходу – фетишизації заходів високого рівня, зведення зовнішньої політики до питань самітів, політичного туризму і заяв.
Читайте також: Конфлікт України з Угорщиною: в МЗС знайшли причину агресії Будапешта
Угорці правильно розуміють, що насправді болить і важливо для України, – і тиснуть на рану. При цьому вони ніде не переступають рамки дозволеного, використовуючи демократичні процедури в НАТО так, як це дозволено.
Але у зв'язку з цим у мене виникає два питання:
1. а які програми співробітництва України з НАТО зупинені, призупинені, не можуть реалізовуватися з огляду на позицію Угорщини?
Відповідь очевидна – все йде, як завжди. У співробітництві з НАТО, реформуванні сектору безпеки та оборони проблемою є українська некомпетентність, бюрократизм, корумпованість. І зовсім не Угорщина.
Отже, Угорщина не є проблемою з точки зору підготовки України до відсічі збройній агресії Росії. І це, на мою думку, головне.
2. А які питання у відповідь на угорський тиск створила українська дипломатія для торгу? Ми знайшли ту голку, на кінці якої смерть угорським зазіханням?
Не менш очевидна відповідь – ні. Натомість ми зробили іншу велику помилку – або повірили, або поводимо себе так, ніби повірили, що проблеми з Угорщиною зводяться до питання про Закон про освіту.
Тому вихід із ситуації непростий, але існує, і, як на мене, то навіть цілком очевидний:
узяти під контроль ситуацію з угорським впливом на Закарпатті. Звичайно без того, щоб допустити іншу серйозну помилку – зробити частину свого населення (українських угорців) заручниками протистояння між урядами двох сусідніх країн;
узяти паузу в діалозі з угорцями, не давати їм підстав вважати, що їхні дипломатичні трюки будь-яким чином справляють на нас враження;
знайти тему або створити проблему (або запропонувати вирішення складної проблеми), яка буде важливою для угорської влади, що дозволило б зняти напругу (поторгуватися навколо вирішення нинішньої кризи).
А, ну і реформувати, реформувати, реформувати оборонний і безпековий сектори. НАТО і без самітів нам у поміч.
Читайте також: Україна завдала Угорщині три удари, – Сійярто заговорив про новий конфлікт між країнами