Угорські демарші у вигляді перешкоджання проведенню засідання Комісії Україна НАТО може сприйматися проблемою лише з точки зору типового українського підходу фетишизації заходів високого рівня, зведення зовнішньої політики до питань самітів, політичного туризму і заяв.

Читайте також: Конфлікт України з Угорщиною: в МЗС знайшли причину агресії Будапешта

Угорці правильно розуміють, що насправді болить і важливо для України, і тиснуть на рану. При цьому вони ніде не переступають рамки дозволеного, використовуючи демократичні процедури в НАТО так, як це дозволено.

Але у зв'язку з цим у мене виникає два питання:

1. а які програми співробітництва України з НАТО зупинені, призупинені, не можуть реалізовуватися з огляду на позицію Угорщини?

Відповідь очевидна все йде, як завжди. У співробітництві з НАТО, реформуванні сектору безпеки та оборони проблемою є українська некомпетентність, бюрократизм, корумпованість. І зовсім не Угорщина.

Отже, Угорщина не є проблемою з точки зору підготовки України до відсічі збройній агресії Росії. І це, на мою думку, головне.

2. А які питання у відповідь на угорський тиск створила українська дипломатія для торгу? Ми знайшли ту голку, на кінці якої смерть угорським зазіханням?

Не менш очевидна відповідь ні. Натомість ми зробили іншу велику помилку або повірили, або поводимо себе так, ніби повірили, що проблеми з Угорщиною зводяться до питання про Закон про освіту.

Тому вихід із ситуації непростий, але існує, і, як на мене, то навіть цілком очевидний:

  • узяти під контроль ситуацію з угорським впливом на Закарпатті. Звичайно без того, щоб допустити іншу серйозну помилку зробити частину свого населення (українських угорців) заручниками протистояння між урядами двох сусідніх країн;

  • узяти паузу в діалозі з угорцями, не давати їм підстав вважати, що їхні дипломатичні трюки будь-яким чином справляють на нас враження;

  • знайти тему або створити проблему (або запропонувати вирішення складної проблеми), яка буде важливою для угорської влади, що дозволило б зняти напругу (поторгуватися навколо вирішення нинішньої кризи).

А, ну і реформувати, реформувати, реформувати оборонний і безпековий сектори. НАТО і без самітів нам у поміч.

Читайте також: Україна завдала Угорщині три удари, – Сійярто заговорив про новий конфлікт між країнами