Жовенеля Моїза вбили у результаті нападу невідомих на його резиденцію. Група зловмисників, деякі з них говорили іспанською, завдали політику смертельного поранення вогнепальною зброєю. Також у результаті нападу постраждала дружина Моїза – Мартін Марі Ет'єн Джозеф. Вона була важко поранена та пережила чоловіка лише на 7 годин.

Читайте також Нападники вбили президента Гаїті Жовенеля Моїза

Біографія Жовенеля Моїза

Майбутній політик народився 26 червня 1968 року в комуні Тру-дю-Нор на північному сході Гаїті. Його батько, Ет'єн Моїз, був фермером та торговцем, а мати Люсія Бруно — швачка.

У 1974 році родини переїхала до столиці карибської республіки – міста Порт-о-Пренс. Там Моїз отримав середню освіту у престижному коледжі. Там Моїз знайомиться з майбутньою дружиною Мартін Марі Ет'єн Джозеф, яка була його однокласницею. У 1996 році 18-річний юнак одружується та молода родини їде зі столиці Гаїті до міста Порт-де-Пе. Там Моїз вирішує зайнятись вирощуванням бананів, він знайшов інвесторів та засновує свою першу компанію.

Завдяки наполегливості та інноваційному підходу бізнес пішов у гору. незабаром бананова плантація Моїза розрослася до 10 гектарів. Молодий бізнесмен робив акцент на екології та природній користі – його органічні банани почали користуватися попитом та принесли Жовенелю непогані статки.

моїз гаїті

Жовенель Моїз разом з дружиною / фото – фейсбук політика

Людина-банан

Зароблені на бананах гроші Жовенель Моїз інвестував у інші проєкти. Зокрема, він став інвестором компанії Culligan, яка будувала фабрику з опріснення води (на острівному Гаїті проблема питної води є однією з головних). Після цього він зайнявся освоєнням для сільського господарства земель, які раніше не були для цього придатні. Успішна реалізація проєкту дозволила "повернути" 1000 гектарів земель та створити плантацію органічних бананів.

Завдяки проєкту Моїза 3000 гаїтян отримали роботу безпосередньо на його підприємствах, а ще понад 10000 людей – у дотичній сфері. Для країни, яка фактично була зруйнованою внаслідок масштабного землетрусу 2010 року, це стало великим кроком уперед.

Моїз опікувався багатьма проєктами (зокрема, екоенергетика та екотуризм), але тривалий час його ім'я пов'язувалось саме з бананами, він навіть отримав відповідне прізвисько – "людина-банан" (Nèg Bannann - на креольській).

Людина-політик

Свою популярність бізнесмен вирішив конвертувати у голоси в політиці. У 2015 році президент країни колишній музикант Мішель Мартейї оголосив Моїза своїм наступником та кандидатом від правлячої партії "Тет Кале". Мартейї, який прийшов до влади завдяки гаслам про соціальну справедливість, сам був звинувачений у корупції та змушений був піти з політики. Моїз мав стати його чесною та покращеною копією.

моїз гаїті

Жовенель Моїз / фото – фейсбук політика

Моїз як і його попередник орієнтувалися на США. Свою передвиборчу кампанію політик побудував на обіцянках перебудови Гаїті за прикладом його бананової імперії, впровадження "зелених технологій" та всього зі словом "еко". Моїз переміг – у 1 турі, але був звинувачений у фальсифікаціях, екзітполи давали йому в районі 6%, в той час як офіційній результат – понад 30%.

Через це в Гаїті підняли масові народні протести та виникла політична криза. Її вдалося подолати за рік, коли після серії відмін, восени 2016 року на Гаїті нарешті відбулися нові вибори. На них переміг Жовенель Моїз з результатом 55,67%. 7 лютого 2017 Моїз склав присягу та став президентом Гаїті.

Правління Моїза важко назвати вдалим – Гаїті так і залишилось бідної країною з нестабільною політичною системою. Амбітним планам президента завадили корупція, пандемія коронавірусу та світова економічна криза. Сам Моїз був неодноразово звинувачений у корупції – зокрема, розкраданні грошей від програми Petrocaribe – пільгових поставок венесуельської нафти для країн Карибського басейну.

Через перманентну кризу, яку ще посилила інфляція, гаїтяни у другу річницю набуття Моїзом статусу президента знову вийшли на вулиці на масові протести, у ході яких у 2018 році загинули 6 осіб. Протести були як проти політика Моїза так і взагалі проти США – протестанти навіть вигукували ім'я Путіна та палили прапор Сполучених Штатів.

Протестанти закликали Моїза зректися влади, але той відмовився і пообіцяв виправити становище.

У 2019 року на Гаїті мали пройти парламентські вибори, але їх перенесли на осінь 2021-го. Тим часом у січні 2020 року мандат парламенту минув, тому Моїз розпустив його й почав правити країною безпосередньо. При цьому згідно з конституцією всі рішення глави держави повинні затверджуватися парламентом. Також Моїз хотів провести восени 2021 роу референдум з внесення змін до конституції Гаїти, який зміцнив би президентські повноваження.

Тривалий час серед місцевої опозиції точилися спори через строк повноважень президента. Частина політиків вважали, що 5-річний термін варто відраховувати від дати перших виборів – 2015 року, інші – з дати присяги. Дискусію перервали в ніч на 7 липня досі невідомі злочинці, що вбили президента Моїза у власній резиденції.

Моїзу було 53 роки, разом з дружиною він виховував 3 дітей.