10 квітня Україні вдалося провести черговий великий обмін полоненими з Росією. Це був непростий обмін.
Дивіться також Росія вперше судить українського полоненого на своїй території: морпіху загрожує довічне
Додому повернули 100 українців
Додому повернулись 100 українців: 80 чоловіків та 20 жінок. Це військові, моряки, прикордонники та нацгвардійці. У багатьох з них є серйозні поранення та захворювання.
За результатами чергового обміну військовополоненими додому повертаються 80 Захисників та 20 Захисниць. Серед них дев’ятеро – офіцери, решта – представники рядового та сержантського складу,
– повідомили у штабі.
З полону вдалося визволити:
- 24 нацгвардійців,
- 22 прикордонники,
- 22 представники Військово-морських сил,
- 21 військовослужбовця Збройних сил України,
- 11 тероборонців.
Визволені захисники та захисниці брали участь у боях на херсонському, харківському, донецькому, київському, запорізькому та сумському напрямках. Серед повернених героїв також є оборонці Маріуполя, Бахмута та Гостомеля, а також захисники Чонгара, острова Зміїний, ЗАЕС та ЧАЕС. Наймолодшому з визволених воїнів 19 років.
У Держприкордонслужбі уточнили, прикордонники, які повернулись додому – бійці Донецького, Ізмаїльського, Сумського, Херсонського прикордонних загонів та Маріупольського загону Морської охорони.
У більш ніж половини з них важкі поранення
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими наголосили, що майже половина зі звільнених мають важкі поранення, хвороби або ж зазнали катувань.
Омбудсман Дмитро Лубінець розповів, що їх зустрічали разом з каретами екстреної допомоги, щоб надати медичну допомогу тим, хто її потребував. Також усі повернуті зможуть пройти реабілітацію, відновити банківські картки та документи.
Глава Офісу Президента Андрій Єрмак пообіцяв, що Україна зробить все необхідне, щоб кожен з них отримав всю необхідну допомогу.
Це був непростий обмін, і я вдячний всій команді, Координаційному штабу з питань поводження із військовополоненими за те, що кожен робить те, що часто багатьом може здаватися неможливим. Робить свою роботу, дуже важливу сьогодні,
– сказав Єрмак.
Обмін полоненими 10 квітня: фото Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Як Україна зустріла захисників та захисниць: дивіться відео
Скільки росіян поїхало додому
У Росії заявили, що українська сторона віддала їм 106 окупантів. Згідно з нормами Женевських конвенцій, українська сторона репатріювала на територію держави-агресорки 5 важкопоранених полонених окупантів, в тому числі єдину жінку, яка перебувала в українському полоні. Репатріація, як і передбачає міжнародне гуманітарне право, відбулася без жодних умов для російської сторони.
Проте у Росії та на тимчасово окупованих територіях перебувають значно більше поранених українських військовополонених, яких держава-окупант повинна негайно повернути без попередніх умов, згідно з Женевськими конвенціями. Але вона цього не робить.