Напередодні Анджей Дуда порадив керманичам України не призначати на державні посади людей, які мають антипольські або націоналістичні погляди. Про це польський президент заявив у інтерв‘ю католицьким ЗМІ.
Дипломатичний скандал отримав продовження. Віце-консул Польщі у Луцьку Марек Запур назвав Львів польським містом. Мовляв, у 1918 році коли Польща повернулася на Західні українські території – у місті мешкало більше поляків. Скандальна заява пролунала у Рівному під час круглого столу.
Минулих вихідних очільник закордонного відомства Ващиковський був у Львові. У нього офіційний візит. За планом – зустріч із консулами й відвідини Личаківського цвинтаря, де поховані Орлята (поляки, які воювали проти армії УНР у 1918. Бо вважали Львів своїм містом).
А от відвідати музей "Тюрма на Лонцького", де замордовані тисячі українців – Ващиковський демонстративно відмовляється. Йому не сподобалась відповідь директора музею. Бо той ствердно відповів на питання міністра чи вступ Польських вояків у 1918 році на Західну Україну – є окупацією.
Донині ми стискали зуби, оскільки з огляду на нашу військово-політичну доктрину і безпеку збереження незалежної України є безцінним. Однак ми визнали, що нас використовують, що Україна досить безтурботно дивиться на цю проблему і виходить з розрахунку, що ми безумовно підтримуватимемо безпеку і незалежність України, стоятимемо на її боці у конфлікті з Росією і не вимагатимемо розв'язання двосторонніх проблем - історичних чи освітніх,
– таку заяву робить Ващиковський робить на радіо, одразу по приїзді Польщу.
Це не перша антиукраїнська заява Ващиковського. Регулярно він почав їх робити з липня цього року. Тоді він запевнив: робитиме все аби Україна не вступила до ЄС. Якщо не відцурається Бандери.
Читайте також: З чим пов’язаний черговий скандал в українсько-польських відносинах
А тим, хто не готовий це зробити – зась до Польщі. Мовляв, уже готують списки нев'їзних громадян України. Таку заяву він робить тиждень тому. Натякає, що українські вчені перешкоджають ексгумації польських поховань. Дійсно, Український інститут національної пам'яті наприкінці квітня ініціював мораторій на ексгумацію поляків.
Але це сталось після того, як на Сході Польщі – у селі Грушовичі – демонтували пам'ятник УПА.
І таких випадків було більш як десять. Однак польські правоохоронці не шукають винних. В Україні ж коли трапляється подібне – відкривали кримінальні справи. Як це було в Биківні. Коли вандали – облили фарбою поховання поляків.
Якщо теперішнього очільника МЗС Польщі змінять – стосунків з Україною це не поліпшить. Адже партія "Право і справедливість", представником якої є Ващиковський – має найбільшу підтримку в суспільстві. Ця політична сила лобіює кримінальну відповідальність за "пропагування бандеризму". Сьогодні цю постанову внесуть на розгляд Сейму. У першому читанні її ухвалили рік тому