Джерело: "Територія рівності" на 24 каналі

Українське законодавство не регулює поняття сексизму. Про те, як і чому в політичному полі ще досі дискримінують жінок – читайте далі.

Цікаво Google і Facebook знають усе: як гіганти стеження заробляють на особистих даних

Скандал у "Слузі народу"

Між очільниками керівної парламентської фракції "Слуга народу" Олександром Корнієнком і Давидом Арахамією була "цікава" розмова. Її ЗМІ зафіксували під час візиту депутатів до Миколаєва влітку 2020 року. Там лунала й фраза про "бабу робочу, як корабельна сосна"

Арахамія і Корнієнко обговорюють депутатку: відео 18+

Парламентарі до початку пресконференції вочевидь вирішили поділитися особистими думками. І їх, здається, геть не збентежили — ані представники ЗМІ, ані камери навколо. Не звернули уваги чоловіки й на телевізійні мікрофони просто перед собою.

Цікаво, що першою реакцією депутатів були закиди, мовляв "відео змонтоване".

Вибачення

Як не дивно, на бік скомпрометованих чоловіків стала і їхня колега, яку власне й обговорювали на відео. Чи то хотіла захистити своїх однопартійців, чи й справді вважає це нормою.

Зрештою, під тиском громадського осуду, Олександр Корнієнко таки перепросив за свої слова у фейсбуці, адже явно не хотів публічно асоціюватись із сексизмом.

Висловлювання Арестовича

У прямому ефірі одного з національних телеканалів нетактовну сексистську фразу дозволив собі і спікер Тристоронньої контактної групи з питань врегулювання конфлікту на Донбасі Олексій Арестович. Він же і позаштатний радник президента.


Олексій Арестович / Фото LB.ua

Олексій із красномовними епітетами "прокоментував редакційну політику "Прямого каналу", звертаючись в бік депутатки від Європейської солідарності Ірини Геращенко. Він вдався до сексистського висловлювання, порівнявши партію "ЄС" із жіночим гуртожитком.

Так, я звинувачую "ЄС" в тому, що ви працюєте за російськими наративами. Ви ж до рівня жіночого гуртожитку опустилися ПТУшного,
– говорив Арестович.

На знак протесту пані Геращенко покинула прямий ефір до завершення програми й зазначила: подібна риторика є неприпустимою в жодній європейській країні.

Арестович, як і Корнієнко, наступного дня після скандалу теж вибачився дописом у фейсбуці. Однак не перед Геращенко та глядачами телеканалу, а лише перед жіночими гуртожитками, за некоректне порівняння.

До теми Арестович вибачився перед гуртожитками за порівняння з "Європейською Солідарністю"

Верховна Рада та сексизм

Але політики не тільки в медіа та соцмережах почувають себе більш розкутими. Сесійна зала Верховної Ради чи офіційні заходи теж не обмежують чоловіків.

Зовсім нещодавно прямо в парламенті під час засідання відзначився і мажоритарник Сергій Рудик. Політик у своєму виступі згадав нардепку Мар'яну Безуглу, натякаючи, що 32-річна жінка з медицини не повинна закликати реформувати СБУ.

Потім він згадав і іншу колегу з попереднього скликання Ірину Сисоєнко. Вона ж — "дупля не різала в медицині".

Дивіться відео виступу Рудика:

Хоч репліка Рудика і не є чимось абсолютно винятковим для парламентарів, адже сексизм українським політикам доволі притаманний. Однак такий відвертий закид із трибуни парламенту в цьому скликанні пролунав чи не вперше.

Реакція комітету

У вигляді покарання Комітет з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради рекомендував нардепам позбавити Рудика права брати участь у 5 пленарних засіданнях.

Саме таке покарання передбачає регламент. Та на тому й усе, жодні інші санкції законом не визначені.

Президентські закиди

Загалом, у сексизмі звинувачували й двох останніх президентів. Згадайте лишень "жінок, які роздягаються на весні" від президента-втікача Віктора Януковича" чи "дорогенька моя" від 5-го президента Петра Порошенка.

Та і чинний гарант Володимир Зеленський під час свого першого візиту до Парижу обмовився про те, що жінки, мовляв, залишаються брендом України за кордоном.

Утім усі ці скандали так і вщухають на рівні фейсбучних розбірок і публікацій в медіа.

Що каже законодавство

Саме поняття сексизм в українському законодавстві ніяк не визначене. А значить карати порушників і протидіяти сексизму загалом і досі немає жодних механізмів.

У січні цього року Верховна Рада зареєструвала аж 2 проєкти законів з протидії сексизму.

  • Перший – передбачає законодавче визначення самого поняття.
  • Другий – запроваджує адміністративне покарання за сексизм.

Цікаво, що серед авторів законопроєкту є і той самий Корнієнко, автор висловлювання про "корабельну сосну".

До теми Штрафи та арешт за сексизм: про що йдеться у законопроєкті і яких політиків "ловили" на цьому

Під поняттям сексизму автори законопроєкту пропонують розуміти:

  • будь-яку дію,
  • жест,
  • візуальний прояв,
  • вимовлені або написані слова,
  • практику або поведінку, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірші через свою стать, та які проявляються в публічній або приватній сферах, та в інтернеті й скеровані на порушення власної гідності, прав людини,
  • створення загрозливого чи образливого середовища,
  • підтримку гендерних стереотипів.

Але самих законів аж ніяк не достатньо. Боротися із дискримінацією за ознакою статі потрібно комплексно. Змінювати підходити в освіті, запроваджувати навчальні програми з прав людини не лише у школах і університетах, а й на рівні державних інститутів та комерційних підприємств.