При цьому “обрані” не думаючи про наслідки і не запитуть думки народу. Це стосується і договору від 18 жовтня 2011 року про створення Зони вільної торгівлі СНД.
У 1994 році була підписана аналогічна угода, однак, документ так і не запрацював.
За словами колишнього міністра економіки України Віктора Суслова, новоутворена зона вільної торгівлі відрізняється від аналога 1994 року тим, що вона має об'єднати велику кількість документів між країнами в єдину систему. На той момент держави віддали перевагу підписанню угод не в рамках ЗВТ СНД, а торгувати на основі односторонніх і двосторонніх договорів.
Кожний читач має власну думку, тому пропоную Вашій увазі аргументи “ЗА” і “ПРОТИ” Зони вільної торгівлі Співдружності Незалежних Держав.
Починаємо з аргументів “ЗА”:
“Створення зони вільної торгівлі не суперечить нормам СОТ, тим більше, що кілька країн, які підписали сьогодні договір, вже є країнами, що приєдналися до Світової організації торгівлі”, - сказав Путін. За словами глави російського уряду, за перше півріччя товарообіг в СНД плюс 48% або перевищив 134 мільярдів доларів. “Якщо так розвиваємось без зони, то ...., - витримав паузу прем'єр. - Ми заклали новий фундамент торгово-економічних відносин”.
Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко вважає, що зона вільної торгівлі СНД у перспективі може об'єднати ринки Західної і Східної Європи. Крім того, “Україна може отримати загальне збільшення товарообігу з країнами СНД на 35%” і “ЗВТ буде сприяти кращій готовності країни до другої хвилі світової кризи”.
Участь України в Зоні вільної торгівлі СНД не знімає обмежень на імпорт в Росію українських товарів. Про це заявив радник, керівник групи економічної політики Посольства РФ в Україні Олексій Урін. “З наступного року запрацює повноцінна ЗВТ в рамках СНД. Хоча, дійсно, ЗВТ передбачає ряд вилучень і обмежень. Але у світі практично немає ЗВТ без обмежень і вилучень" .
Зона вільної торгівлі (ЗВТ) з країнами СНД позитивно відіб'ється на аграрному секторі України. Про це заявив міністр АПК Микола Присяжнюк. При цьому, він відзначив: “Єдине, я не зовсім задоволений, що по цукру не прибрали бар'єр у вигляді мит у розмірі 300 доларів. Але там чітко прописано, що є термін, після якого Росія не має права їх продовжити. Цей термін закінчується в 2014 р. і далі буде вільна торгівля.”
Згідно з угодою про зону вільної торгівлі в межах СНД у 2012 р. Україна збільшить економічний товарообіг і отримає додатковий приріст ВВП на рівні 2,2%. Про це на засіданні Кабінету міністрів заявив прем'єр-міністр Микола Азаров.
Аргументи “ПРОТИ”:
Журнал “Кореспондент” написав про нове економічне утворення таке: “Економічний союз України із Співдружністю Незалежних Держав перетворюється на нове, точніше - добре забуте старе політичне об'єднання з адміністративним центром у Москві”. Видання наголошує, “що практично всі учасники об'єднання розглядають подальшу можливість сформувати Єдиний економічний простір, стерти митні кордони, ввести єдину валюту, загальний парламент. У Києві політичний підтекст нового документа ігнорують, зауважуючи лише вигідність ділової пропозиції: безмитна торгівля на теренах колишнього СРСР”.
Віктор Пинзеник вважає, що угода про зону вільної торгівлі з країнами СНД неспроможна дати Україні нові можливості.
Країни СНД мають намір домогтися рівного доступу до послуг трубопровідного транспорту підписантів Угоди про ЗВТ на теренах Співдружності. "Питання набуде актуальності через 6 місяців після того, як сама угода набере чинності", - заявив прес-секретар прем'єр-міністра України Віталій Лук'яненко.
Угода про зону вільної торгівлі в рамках Союзу незалежних держав ніколи не запрацює. Таку думку озвучив екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко.
Цукор, нафта і газ - залишились в групі виключення договору, який у вівторок підписали у Санкт-Петербурзі. Це означає на здешевлення енергоносіїв Україні не варто сподіватись. “Ключова проблема - це збереження чи не збереження експортних мит з боку Росії на експорт сировинних енергетичних ресурсів, нафти, нафтопродуктів в країни СНД. Якщо ця угода передбачає скасування такого експортного мита - то дійсно ми отримуємо суттєвий економічний виграш. Якщо, скажімо, цього немає, то принципових змін в режимі між країнами СНД і Україною, і Росією в межах цієї угоди не відбудеться”, - каже директор Інституту економічних досліджень і політконсультацій Ігор Бураковський.
А ось що написало вірменське інтернет-видання: “Поряд з Євразійським економічним союзом, створена надійна база для розгортання політичного формату, що відповідає намірам російського керівництва сформувати політичне міждержавне об'єднання. Головною метою команди Володимира Путіна є інтеграція України в зону свого впливу". Також видання відзначає: "Поки що участь Вірменії в ОДКБ не призвело до дотримання країн-учасниць її інтересів, повною мірою".
Підписання угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) з СНД є швидше договором про наміри, ніж реальним договором. РФ ще не готова обнулити мита з Україною. Таку думку висловив директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Бюджет України зазнає втрат в зв'язку з підписанням договору про Зону вільної торгівлі (ЗВТ) з країнами СНД. Про це заявив президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
Під цією збіркою аргументів щодо Зони вільної торгівлі СНД варто зазначити лише єдине: більшість проектів в рамках Співдружності не працюють. На це впливає багато факторів (агресивна політика РФ, недовіра, національні інтереси окремих країн тощо).
При цьому, про підписання угоди українська влада знову нікого не попередила: взяла — і поставила автограф.
І ще трохи. Росія, певно, єдина країна, яка отримає максимальні прибутки і вигоду, адже вона відкрила нові ринки для своєї продукції, що в кризовий період, є вкрай важливим. При цьому, Москва не погодилась одразу здешевіти свої нафту і газ та інші ресурси. Наприклад, Україна матиме обмеження або навіть заборону на імпорт цукру, спирту, алкогольних виробів, металу.
Цікавим є факт, що великі імпортери природного газу — Туркменістан, Азербайджан і Узбекистан - угоди ще не підписали. І не факт, що погодяться. Будемо бачити...