У щоквартальному звіті Global House Price Index міжнародна брокерська компанія Knight Frank визначила країни з найвищими показниками зростання і падіння цін на житло за останній рік. Україна виявилася лідером за спадом цін на нерухомість.

Експерти зазначають, що в Україні падіння цін на житло становило –10,5% за рік, що є найпомітнішим показником на тлі інших країн. Також досить високий спад цін на нерухомість в Тайвані (-6,0%), Греції (-5,4%), Гонконзі (-5,2%) і Сингапурі (-3,2%). У той же час найбільше зросли ціни на нерухомість в Туреччині (15,3%), Швеції (12,9%) і Новій Зеландії (11%).

Яка ситуація на ринку нерухомості в Україні?

На вторинному ринку України упродовж півроку спостерігається повільне зниження цін за квадратний метр. Ймовірно, до кінця 2016 року ми ще побачимо невелике падіння в межах близько 5%, розповідає Андрій Гусельников, експерт з ринку нерухомості, віце-президент "Ліги експертів України". Що ж до первинного ринку, то за словами експерта ціна тут стабілізувалася за рахунок девальвації гривні. Спостерігається незначний ріст, але це пов’язано не з купівельною спроможністю людей, а зі знеціненням гривні.

Якщо вторинний ринок прив’язаний до доларової валюти, то первинний – відрізняється тим, що це інвестиції в національній гривневій валюті. Відтак, забудовники продають новобудови лише в гривнях.

А з урахуванням того, що гривня практично упродовж року три рази втрачала свою вартість – первинний ринок потроху виріс через девальвацію гривні,
– коментує експерт.

За словами Гусельникова, через девальвацію гривні вартість квадратного метра на первинному ринку справді виросла – однак не більше як 1-1,5% в річному вимірі.

Яке житло користується попитом найбільше?

Житло, яке коштує найменше. Якщо, приміром, дивитися на первинний ринок у столиці, то це економ-клас. А також квартири, які розташовані у спальних районах столиці і в прилеглих до Києва міст: Бучі, Ірпені, Гостомелю тощо.

Там дійсно користується попитом житло, яке будується. І ціни там демократичніші. Однокімнатна, наприклад в передмісті коштуватиме від 15 тисяч доларів,
– підкреслює Андрій Гусельников.

Від чого залежить вартість житла?

Класичний рецепт оцінки вартості житла називає Едуард Бразас, керівник Комітету з інформаційних систем і аналітики Асоціації фахівців з нерухомості України. А саме: ціна визначається місцем розташування. За його словами, у цілому ж на формування цін на нерухомість впливає попит. А зараз, каже він, 90% попиту зосереджено в економ-сегменті.

Ціна в центрі і в передмісті столиці відрізняється як мінімум у два рази. У центрі ціна за квадратний метр буде в середньому 2 000 доларів, у передмісті – приблизно 800 доларів за квадрат. У спальних районах столиці ціни продаж коливаються від 800 до 1 200 доларів за кв. м, розповідає він.

Орендують чи продають?

Чого ж більше – оренди чи продажу на ринку? Експерти кажуть: усе залежить від сезону. У цілому, впродовж року продажів більше, з урахуванням первинного житла. Винятком є лише "гарячі" сезони для оренди – серпень-вересень, коли на ринку найактивніше орендують житло.

Якщо вторинний ринок, то оренда-продаж – 50% на 50%. А якщо первинний ринок – співвідношення виходить 70% на 30% на користь продаж,
– зазначає Едуард Бразас.

Які прогнози експертів?

На оренду ціни восени злегка зростають, підкреслює Бразас. Не стільки збільшуються ціни, скільки "вибирають" з ринку найдешевші варіанти. Локальні коливання по ринку можуть бути, але глобально ринок нерухомості визначається станом економіки. Говорити про якісь прориви чи революції, у хорошому значенні, поки не доводиться. Максимум можна сподіватися на стабілізацію ринку нерухомості у його нинішньому стані, коли ціни зафіксуються і можна буде спокійно проводити операції купівлі-продажу.

Ринок– це попит. А попит – це економіка. При "нормальній" економіці у людей є настрій, впевненість у завтрашньому дні і вони готові купувати. А якщо економіка падає – згортає будь-яку активність, люди відкладають великі покупки на потім, стараються гроші тримати під рукою,
– розповідає Бразас.

Активність, а відповідно й ціни на ринку нерухомості, падають достатньо давно, стверджує експерт. Певні позитивні моменти на ринку все таки є: починаючи з кінця минулого року збільшився інтерес покупців по купівлі нерухомості, темпи падіння цін стали нижчими, угод на початку року стало більше з аналогічним періодом минулого року.

Читайте також: Будинки-примари заполонили київський ринок нерухомості