Про це 24 Каналу розповів політолог Андрій Вігірінський. На його думку, повернення депортованих дітей можливе лише після двосторонніх перемовин з Росією.

Дивіться також Росія не йде на контакт щодо повернення українських дітей, – дитяча омбудсман

Міжнародним організація не вдасться натиснути на Росію

Політолог нагадує ключовий принцип міжнародного права: воно працює, допоки сторони мають бажання його виконувати.

Росія ще у 2020 році офіційно постановила, що не визнає міжнародне право, якщо воно суперечить її внутрішнім законам. Тому навряд чи існує такий міжнародний документ, рішенню якого Росія могла б підкоритись.

Змусити якусь країну виконувати міжнародні зобов’язання можна шляхом перемовин або шляхом сили. До Росії ж міжнародне товариство вже застосовує ту силу, яку вважає допустимою, а саме санкції.

"На жаль, така сила на Росію не діє. Фактично, ми у ситуації, коли міжнародна спільнота не може покарати країну-хулігана", – пояснив політолог.

Відповідно, лишається повернутись до перемовин, у яких найважливішу роль гратимуть особисті зв’язки перемовника, а не закон. На думку Віргінського, російську сторону в них можуть представляти громадські організації, а з українську – перемовник, який матиме авторитет в обох державах.

Андрій Віргінський про повернення українських дітей з депортації: дивіться відео

Що відомо про викрадених Росією дітей

  • Росія почала депортувати українців з перших місяців війни, начебто піклуючись про безпеку. Насправді ж ворог має план використати цих людей задля покращення демографічної ситуації всередині своєї держави.
  • За словами російських посадовців, станом на червень 2023 року окупанти депортували близько 2 млн людей, з яких близько 300 тисяч дітей.
  • Найбільш загрозливою категорію дітей, яких важко повернути, є вихованці інтернатів та ті, хто тимчасово втратив опікунів у наслідок війни. Росія всіма способами ускладнює повернення українських дітей додому, водночас намагаючись асимілювати їх.