Економіст Максим Блант пояснив 24 Каналу, що причини зниження експорту можуть бути різні – від робіт на нафтопроводах до заторів на залізниці, адже до порту нафту ще потрібно доставити. Проте робити висновки щодо скорочення видобутку чи експорту російської нафти наразі зарано.
До теми Поступове посилення санкцій: чи збирається Вашингтон боротися з тіньовим ринком російської нафти
Прибутки скоротяться
Водночас через санкції доступ Росії до західного обладнання ускладнений. Саме через відсутність у неї можливості користуватися сучасними західними технологіями видобуток нафти на російській території буде скорочуватися.
У міру виснажування свердловин цей процес буде незворотним,
– зауважив економіст.
Також завдяки санкціям Євросоюзу, Великої Британії та США проти тіньового флоту Росії, за допомогою якого вона намагається експортувати свою нафту, вдалося зупинити 53 танкери – це 7 – 8% від її загальної кількості.
Крім того, удари України по російських НПЗ вплинули на скорочення обсягу нафтоперероблення в Росії на 17%.
Тому, на думку економіста, російський нафтовий комплекс перебуває під подвійним ударом. З одного боку, Москва не може збільшити експорт через те, що її тіньовий флот відстежують та відловлюють. З іншого боку – Росії не вдається більше переробляти нафти саме через удари по НПЗ.
Відповідно, скоротяться прибутки нафтових компаній і зменшаться надходження податків до бюджету. Проте це відбудеться, імовірно, у другому півріччі 2024 року,
– припустив Максим Блант.
Нагадаємо, що, зокрема, Велика Британія посилила тиск на тіньовий флот Росії, запровадивши відповідні 50 санкційних позначень і специфікацій. Крім того, під обмеженням перебуватимуть також установи фінансової системи Росії та постачальники, які підтримують її військове виробництво.