Однак говорити про те, що провладна команда вже дожила до свого першого внутрішнього конфлікту, поки що не варто.

Як нагадав директор інституту стратегічних досліджень "Нова Україна" Андрій Єрмолаєв, більшість високопосадових осіб і у Кабінеті міністрів, і у правоохоронних структурах призначалися під час консультацій, погодження, підтримки саме правлячої коаліції. Відтак, за його словами, саме коаліція несе відповідальність і "за ті ситуації, які виникають зараз на міжвідомчому рівні, і за ті інформаційні хвилі, які виникають у зв’язку із критикою чи то Генпрокуратури, чи то СБУ". Призначення чи усування глави СБУ є прерогативою президента, якою він має право скористатися.

Історія конфлікту

Увага ЗМІ зосередилась на постаті Валентина Наливайченка після того, як 12 червня він звинуватив одного з колишніх заступників генерального прокурора у "кришуванні" махінацій його компанії "БРСМ-Нафта". Після цієї заяви Генпрокуратура викликала голову СБУ на допит, таким чином зірвавши його візит до США, де Наливайченко мав би представити докази російської агресії в Україні.

Сам Наливайченко, коментуючи події, які розгортаються навколо нього, зазначив, що закрити йому рота ніхто не зможе, і навіть відставка його не зупинить.

Відставка, між іншим, не забарилася. 18 червня Президент України Петро Порошенко надіслав до Верховної Радиподання про звільнення Наливайченка з посади голови Служби безпеки України. У той же день парламент ухвалив відповідне рішення.

При цьому, у кулуарах говорили про те, що Президент був незадоволений роботою голови СБУ і ще за тиждень до направлення подання пропонував йому звільнитись за власним бажанням, однак до планів самого Наливайченка такий сценарій не входив. Відтак, його звільнення супроводжувалось гучними інформаційними скандалами.

Причини звільнення

Ще до того, як чутки про звільнення голови СБУ офіційно підтвердилися, журналісти та народні депутати почали пояснювати, чим саме вони спричинені. Як заявив народний депутат Сергій Лещенко, за його інформацією, Наливайченко, відчувши власну вразливість, через вкидання інформаційної бомби хотів захистити себе від відставки. За словами Лещенка, Наливайченко — ставленик олігарха Дмитра Фірташа, а посаду глави СБУ він використовував для зведення рахунків з конкурентами Фірташа. Він же пояснив, що Наливайченка звільнять через"деФірташизацію влади".

Цю версію наполегливо спростовує сам вже екс-голова СБУ.

Всі звинувачення, які пролунали відносно причетності до якихось схем "РосУкрЕнерго", Фірташа — документально давно спростовані мною, в тому числі з трибуни парламенту 17 березня 2009 року. І все це в стенограмах Верховної Ради є,
— зазначив Наливайченко.

Він також наголосив, що для нього "принципово є і залишається питання національної безпеки". "Для мене є принциповим і це для меня лишається, що є подання Президента, маєш зчепити зуби і йти з посади", — додав політик.

Разом з тим, лідер фракції "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко заявив, що Порошенко запропонував Наливайченку "очолити інший напрямок", однак той, обдумавши пропозицію, повідомив, що збирається йти в політику.

Вже після голосування парламенту почали говорити про те, що звільнення голови СБУ стало результатом політичної домовленості: таким чином "УДАР", по квоті якого Наливайченка призначили на посаду, обміняв очільника СБУ на можливість провести вибори мера Києва в один тур.

Все впевненіше шириться кулуарами Парламенту думка що УДАР обміняв Наливайченка на те що вибори мера Києва відбудуться в...

Posted by Леонід Ємець on 18 червня 2015 р.

Позафракційний народний депутат Борислав Береза також уточнив, що ціна питання відставки Наливайченка — вибори в Києві в один тур, а на території всієї України — вибори в два тури. "Ви зможете побачити, як цинічно буде змінена ситуація. Яким чином, ще ніхто не розуміє, технологія зараз прописується. Буде робоча група, мабуть, хтось дуже сильно хоче залишитися мером Києва і не впевнений, що виграє у два тури", — заявив він.

Наслідки звільнення

По-перше, Служба безпеки отримає нового главу, який поводитиметься більш передбачувано для глави держави. Планується, що у Верховній Раді можуть розглянути кандидатури на посаду голови СБУ вже наступного пленарного тижня, який розпочнеться 30 червня. У ЗМІ повідомлялося, що останнім часом на всі заходи, пов'язані з роботою спецслужб, де по протоколу повинен бути присутнім глава СБУ, ходять заступник глави АП, кадровий контррозвідник Андрій Таранов, а також перший заступник глави СБУ Василь Грицак.

По-друге, існує можливість того, що відставкою самого лише Наливайченка справа е завершиться і наступним стане генпрокурор Віктор Шокін, якому досі не можуть забути втечу з країни нардепа Сергія Клюєва. Окрім того, як пояснив журналіст Віталій Портніков, президент може скористатися звинуваченнями Наливайченка для того, щоб відправити у відставку генерального прокурора.

У цьому зв'язку звертає на себе увагу публічна критика на адресу падчерки Віктора Шокіна, оприлюднена одеським губернатором. Люди, які стверджують, що Михайло Саакашвілі "не розібрався" або, навпаки, вирішив продемонструвати, що йому ніякі прокурори дарма, просто недооцінюють колишнього грузинського президента. Саакашвілі - жорсткий і досвідчений гравець, який ніколи не робить нічого просто так і завжди враховує у своїй роботі групові інтереси,
— вважає він.

По-третє, відставка очільника СБУ дасть привід для узаконення розриву стосунків глави держави із "Ударом", що може вплинути на кадрові рішення і в подальшому. При цьому, як зазначив дипломат Богдан Яременко, головним постраждалим у даній ситуації є особисто лідер "Удару" Віталій Кличко.

Про транспарентність тобто прозорість дій і вчинківНаша влада вважає транспарентністю прес-релізи чи заяви про прийняті...

Posted by Богдан Яременко on 18 червня 2015 р.