Нижня палата парламенту Швейцарії, Національна рада, відхилила законопроєкт. Проти документа проголосували 98 депутатів, тоді як його підтримали 75.
Дивіться також На Донеччині помітили бронеавтомобілі нейтральної Швейцарії: влада проводить перевірку
Ініціатива про зброю Україні знята з порядку денного
Таким чином, ініціатива тепер знята з порядку денного, оскільки відповідний комітет іншої палати парламенту, Ради кантонів, вже відхиляв цю ідею в минулому.
У законодавчій ініціативі мовилося про те, щоб дозволити реекспорт зброї до кінця 2025 року. Прихильники ініціативи стверджували, що Швейцарія повинна надавати більше підтримки Україні та робити свій внесок у європейську безпеку.
Опоненти ініціативи наполягали, що непрямі постачання озброєнь є проблематичними з точки зору принципів нейтралітету і що це питання "поваги до швейцарського законодавства".
Представники консервативної Швейцарської народної партії (SVP) висловили сумнів, чи непрямі постачання швейцарської зброї матимуть вирішальну роль для війни.
Україна таки може отримати швейцарську зброю
Дискусія про швейцарську зброю для України продовжиться. На розгляді в парламенті перебуває кілька пропозицій на цю тему.
Найбільше шансів на ухвалення має пропозиція, яка дозволила б опосередковано постачати військові матеріали в Україну, однак вона має багато умов.
Зокрема, зброя могла б бути поставлена тільки через 5 років після її придбання у Швейцарії, але лише західними державами і за запитом. Крім того, цільова країна не повинна перебувати у стані війни, якщо тільки вона не захищається, як Україна.
Також цільова країна не повинна серйозно порушувати права людини або використовувати зброю проти цивільного населення.
Швейцарія відмовила іншим урядам в реекспорті зброї Україні
- Раніше Швейцарія відмовила Німеччині, Іспанії та Данії в проханнях про зброю Україні.
- Наприклад, Німеччина хотіла передати Україні боєприпаси для зенітних установок Gepard, а також кулеметні боєприпаси. Данія просила дозвіл на постачання в Україну бронетранспортери Piranha III.
- Швейцарія може дозволити реекспорт виробленої в країні зброї, наприклад, якщо Рада Безпеки ООН засудить війну Росії проти України. Проте цей варіант наразі виключений, оскільки Росія має в Радбезі ООН право вето.