Про це в ефірі 24 Каналу сказав психіатр Вадим Мангубі. Він наголосив, що у такому стані найкраще звертатися за допомогою до фахівців.
Дивіться також Українці звикли до війни: чому це нормально, хоч і небезпечно
Синдром уцілілого
Синдром уцілілого, або провина вцілілих – форма ПТРС, коли постраждалу людину переслідує відчуття провини за те, що вона пережила екстремальну подію (в тому числі й війну), а багато інших загинули. Особливо загострюється відчуття самообвинувачення, які можуть перейти у стрес та депресію, зазначив спеціаліст. В такому випадку найкраще звернутися за допомогою до фахівців.
"Симптоми: безсоння, нав’язливі думки, ідеї, що я щось не зробив, флешбеки в минулі події, стани. Прості розмови з друзями, родиною в таких випадках не допомагають. Треба застосовувати спеціальні психологічні методики", – відзначив спікер.
Вадим Мангубі про стрес у час війни: дивитись відео
Відчуття втоми
Війна перевіряє на міцність не тільки психіку людини. Щоденний стрес значним чином впливає і на фізичне здоров’я. Попри намагання відновлювати свої сили, може відчуватися постійна втома. І тут фахівець дає пораду опанувати своє життя навіть в таких умовах і продовжувати його жити: з роботою, турботою про близьких та рідних.
На жаль, універсальної поради, як відпочити від війни немає – вона скрізь. Щоб переключитися, варто згадати своє життя до війни – чим воно було наповнене, повернутися до своїх звичок, занять, хобі. І обов’язково пам’ятати, що кожен робить все для перемоги на своєму місці. Волонтери, медики, хто працює і платить податки – це все для стабільності нашої держави,
– сказав Вадим Мангубі.
Психічні загострення у час війни: головне
- Синдром уцілілого найбільш гостро відчувався на початку повномасштабного вторгнення. ЗСУ порадили як подолати цей стан.
- Ще минулого року МОЗ називало цифру у 15 мільйонів українців, які зіштовхнуться з психічними проблемами. Найчастіше можуть виникати паніка та депресії – поради як з ними боротися.
- Дитяча психіка особливо вразлива. Інформація, яка може надходити навіть із соцмереж, значно впливає на стан. Тому батькам варто відповідально ставитися до інформаційної гігієни.